אחינו גיבוריי תהילה


מוקדש למגיני מאריופול.

ההולכים כעדר אחרי המנהיג- תמיד  מנצחים בקרבות, אך האנשים החופשיים הם אלה שמנצחים במלחמה .-ג'והן סטיינבק.

האווארד פאסט, הסופר האמריקאי-יהודי, פרסם את ספרו "אחיי גיבורי התהילה" שעוסק במלחמת החשמונאים נגד הרומים, אך עיתוי הפרסום במהלך מלחמת העצמאות בשנת 1948 יש בו יותר מרמז לגבי מאבק היישוב להקמת המדינה. יותר מזה .הוא מוקדש ל"……. יהודים ולא יהודים, שחירפו נפשם באותו מאבק עתיק-יומין ובלתי-נשלם על חירות האדם וכבודו“. הווארד פאסט היה קומוניסט, והסובייטים תמכו בהקמת מדינת ישראל, בשל חלקה בהתפוררות האימפריה הבריטית. אבל כמי שהעלה בראש מעייניו את חרות האדם, שליטי הקרמלין אז לא ראו בעין יפה את פרסום הספר

נטלתי חלק במלחמת העצמאות – לפני 74 שנים .כמוני לחמו רבבות מאנשי הישוב ומקרב שורדיי השואה. אלה האחרונים עלו מן האפר כעוף החול, אך במקום למצוא מנוחה לנפש ומזור לגוף במקומות אחרים, באו ליישוב שותת דם כשהוא נאבק על קיומו. זאת, כדי לקיים את מה שהם ראו כלקח הראשון של השואה- הקמת מדינה יהודית. זאת הייתה מלחמה על הבית, אף שלי כמו לרבים מן השורדים לא היה כלל בית, במובן המקובל. מצאנו קורת גג אצל קרובים או אצל חברים שהצליחו לשכור דירות במקומות לא מבוקשים. לדידי כמי  שחווה כנער את הגדולה והנוראה שבמלחמות וייחל לשלום על אדמות, לא הייתה מלחמה צודקת יותר מאשר מלחמת העצמאות שלנו.בה נפלו מאות שרידי שואה בלא להשאיר זכר למשפחות, שרובן נרצחו בשואה.

האוקראינים לוחמים על הבית שלהם בגבורה עילאית, מעטים מול מעצמה צבאית אדירה, שמבקשת לדרוס אותם או לשעבדם. מלחמת עצמאות בפועל. לגבי הרוסים – האוקראינים הם ה"האח הקטן השכן"  שלהם,ובתקופת סטאלין הם היוו חלק מן האימפריה הסובייטית. אלא שהאוקראינים  הם עם שיושב על אדמתו יותר מאלף שנים, כאומה. מולם עומד רודן שצמח בארוגות הרשע של יוזף סטאלין אשר טבח יותר באזרחי ארצו מאשר הנאצים במלחמת העולם השנייה.לדידם כול דם שנשפך למען גחמותיו האימפריאליות של השליט -הוא הפקר,כולל דם רוסי ובוודאי שככה לגבי דם אוקראיני.בפקודת אותו רודן נרצחו אלפי אנשים, נשים וטף בייחוד במאריופול ובסביבתה וממדי ההרג מתבררים ככול שלווייני תקשורת מצליחים לזהות מלמעלה שורות, שורות  של גוויות וקברים מאולתרים בפאתי העיר הזאת שהרוסים המיטו עליה חורבן מוחלט .הם ראויים לתמיכה ככל הניתן- הגנתית ומוסרית מצד העולם החופשי במערכה שלהם לחרות.

מאריופול.צילום בי.בי.סי

רוחות מינכן.

עסקתי בנושא האוקראיני בכמה פוסטים בעבר, שכן כול מי שחש ולוּ קורטוב של מחויבות מוסרית למאבק על הנפש, על כבוד האם וחירותו, לא יכול לשתוק. מה גם שבכול פעם הייתה איזו עילה, שכן, המדיה מורידה עלינו מבול של מידע על מה שקורה באוקראינה .וחשוב מאוד שהיא עושה זאת. גם הפעם יש סיבה מיוחדת. שי מילר במכתב למערכת הארץ ב 21.4.22  תחת  הכותרת "הניצחון הרוסי כבר הושג" מגיע למסקנה כי  ההרס וההרג שפוטין גרם לאוקראינה" ירתיע כל מדינה שפויה בדעתה מלעמוד מול פוטין ולהסתבך במלחמה שאין לה סוף". אי לכך " אחרי מראות ההרס וההרג אף אחד לא יעז ללכת בדרכה של אוקראינה ולהלחם ברוסים.כולם ראו מה קורה למי שלא מקבל את התכתיב הרוסי".(הדגשה שלי:צ.ג)

לרגע חשבתי שאנו לא בשנות ה-20 של המאה ה-21 אלא בשנות ה-30 של המאה העשרים אחרי כיבוש אוסטריה וצ'כוסלובקיה על ידי הנאצים.,ככה קבעו הממסדים של מדינות החסות של הנאצים, החל במרשל פטן של צרפת וכלה באדמירל הורטי בהונגריה, מנהיגי החסות הנאציים. מאידך ב"שעה האפלה" של בריטניה, האי הבודד באירופה שעמד מול הנאצים, סרב בתוקף לאמץ את התרחיש הזה ומנהיג בריטניה ווינסטון צ'רצ'יל הצליח לגייס את עמו ואת העולם החופשי, לרבות המחתרות בארצות הכיבוש והוכיח כי כוח החופש והחרות גדול יותר מן הכוח האדיר של צבאות הנאצים והיפנים יחד.מעניין כיצד היו מגיבים כול אותם לוחמי החופש באותה תקופה נוראה למכתבו של שי מילר.

במקרה סיימתי לקרוא ספר בשם "הרשת הפריזאית" מאת הסופרת הבריטית סייבון קארהם. הספר מבוסס על תיעוד של אירועים  שקרו. העלילה מספרת על גיבורת מחתרת צרפתית ,אשר בזמנים הקודרים ביותר בשנות ה- 40-41 כאשר הרייך הנאצי נראה בלתי מנוצח והאי הבריטי פרפר,אישה צעירה זאת,תוך קשר עם אנשי מחתרת בפריז, ארגנה מחתרת של נשים בכפר שלה במסווה של מועדון קריאה.היא הפיצה ספרים  שהגרמנים אסרו להפצה כדי לעודד את רוחם של שותפותיה.איש הקשר בפריז דחק בה: "עליך ללכת לבית הקפה ולבקש בקופה את פייר דורא. אמרי לו שאני שלחתי אותך ושאת שם כדי  להציל את העם הצרפתי." לימים סייעה בהנחתת מטוסים קלים של בעלות הברית בחלקה קרחה בלב יער סמוך למקום מגוריה. לבסוף היא הצילה מאתיים נפש מקרב אנשי קהילתה   שנלקחו כבני ערובה תוך אזהרה  שיומתו עד חצות אם לא יתייצב האדם שהפיץ עלון מחתרתי שקרא לחרות.ללא היסוס היא התייצבה והודתה שהיא זאת אשר הפיצה את העלון המחתרתי .היא נורתה למחרת היום.

חופש האדם הוא שינצח.

באותה עלילה לקראת סופה הגיבורה מפיצה את ספרו של הסופר האמריקאי הידוע חתן פרס פוליצר- ג'והן סטיינבק- "הירח שקע". הספר פורסם בשנת 1942 כאשר סטיינבק שימש כתב צבאי במלחמת עולם השנייה. "הירח שקע"-הוא סיפור מלחמה מטלטל את הקורא בעוצמת התיאורים  על  צבא כיבוש המשליט אימה וטרור ונכבש בעצמו על ידי הפחד, השנאה והסיוט.עד מהרה הוא הפך לסמל של  הלוחמים האנטי נאציים והמחתרות. המחתרת הצרפתית הפיקה את הספר בתרגום צרפתי בהפקה מחתרתית שהייתה ידועה כ"הוצאה לאור-חצות", שהופצה ברחבי צרפת .הספר שימש מקור השראה למערכה על החופש והבסת המשטר הנאצי. בעקבות הצרפתים הלכו עמים אחרים ביניהם הדנים,ההולנדים, האיטלקים וגם בשוודיה הניטראלית. אף שצבא הכיבוש לא מזוהה עם הנאצים,  ההתייחסות ל"מנהיג" ה fuhrer  אינה משאירה ספק כי הכוונה היא  לשלטון הנאצי.מעניין במיוחד הוא שברוסיה הסובייטית ראו בספר את הספרות המשובחת האמריקאית הטובה ביותר במהלך מלחמת העולם השנייה..[1

באותו עלון  מחתרתי שבגינו הומתה הגיבורה של הספר "הרשת הפריזאית" מובאים הדברים הבאים של ג'והן סטיינבק: " אנשים חופשיים לא יכולים לפתוח במלחמה, אך ברגע שזאת פרצה הם נלחמים עד לתבוסתם.מה שאין כן לגבי אנשי העדר שנגררים מסונוורים אחרי המנהיג. לכן אנשי העדר תמיד  מנצחים בקרבות, אך האנשים החופשיים ה ם אלה שמנצחים במלחמה".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • Aya Rubinfeld  ביום 03/05/2022 בשעה 3:56 pm

    אנשים חופשיים זאת חיה בסכנת הכחדה😞

  • Shlomo+Arad  ביום 03/05/2022 בשעה 6:01 pm

    קשה להאמין שיש בינינו אנשים שסבורים כי למעצמה גדולה יש זכות לכבוש את שכנותיה בלי ייסורי מצפון. בשיטה הזאת כל המדינות החלשות ייכבשו וייוותרו רק שתיים-שלוש מעצמות שיילחמו ביניהן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: