יצחק הרצוג לנשיאות.


אין אישיות בישראל ראויה יותר להיות נשיא המדינה בעת הזאת מיצחק-בוז'י – הרצוג.

בעוד  קצת יותר מחודשיים תהיה לנו הכנסת ה- 24  ונקווה שתהיה טובה מזאת הקיימת גם כגוף שמייצג את הריבון וגם בטיב אנשיה. היא זאת, שכעבור ארבעה חדשים לערך לקיומה תצטרך לבחור בנשיא המדינה. לשמחתנו, נשיא מדינת ישראל לא נבחר על ידי חברי הקואליציה. דרושים לפחות 61 חברי כנסת כדי לבחור בנשיא, ומטבע הדברים שהם כוללים לא רק את המפלה השלטת. יתרה מזאת יש ומועמד זוכה לרוב בית הנבחרים שלנו אף שהוא לא זוכה לתמיכה של המפלגה השלטת ובעלות בריתה. לדוגמה בשנת 1983 גבר חיים הרצוג  ,אביו של יצחק הרצוג, על מועמד הקואליציה מנחם אלון. ב- 5 ביולי 2021 צפוי הנשיא ריבלין לפרוש  מכהונתו בתום שבע שנים , כקבוע בחוק, אשר במהלכן זכה להערכה ולהוקרה מצד רובו המכריע של הציבור בישראל.

יוסי וורטר במדור שלו ב 4.12.20 בעיתון "הארץ" מזכיר את המועמדים לנשיאות לבחירות שייערכו ב 2021 וככה הוא כותב :"מבין כול אלה הרצוג בולט כמגדלור נישא. הוא המועמד הכי מתאים, הרקורד המדיני –בטחוני שלו משמעותי. כשר כחבר הקבינט וכיו"ר האופוזיציה הוא אדם ערכי והגון הוא יודע להתהלך  בקרב שועים ומלכים אך אינו מתנשא. הנגישות הטוטאלית שלו לכול אחד נובעת מתכונות אלה .הוא אדם טוב מיסודו. הוא לא יעשה בושות,הוא לא יעניק חנינות למי שלא מגיע לו. הוא נמרץ וחרוץ כשפן של אנרג'ייזר. השאלה היא עד כמה זה יעזור לו  בהתמודדות בכנסת ה-24 שלפחות שליש מחבריה יהיו חדשים והם(ולא רק) לא מכירים אותו מקרוב".

יוסי וורטר ,לא זו בלבד שהוא אחד הפובליציסטים המבריקים שיש לנו אלא עיתונאי בעל יושרה, במידה שזה קיים אצל בן אנוש. הוא לא היה כותב את הדברים האלה אמלא חשב, שלפחות בעיניו, בוז'י ראוי להיות נשיא המדינה. במבט לאחור, אחת העוולות שעשינו לבוז'י וכשאני כותב "עשינו" אני מכליל את עצמי, הוא מקסם השווא שראינו באבי גבאי כמי שיכול להחזיר לשלטון את מפלגת העבודה.חשבנו כי מי שהצליח בחברת "בזק"  בפרט וביזמות כלכלית בכלל יהיה הקוסם של מפלגת העבודה. הוא שבסופו של דבר הרס אותה ואילו עמיר פרץ קבר את השברים. אין לי צל צלו של ספק שאילו בוז'י מנהיג העבודה כיום לא זו בלבד שהיא הייתה קיימת אלא אפשר וגם מתחזקת.עם זאת בחירתו של בוז'י לנשיא המדינה  אינה משום פיצוי. כפי שכתב יוסי וורטר אין כמוהו ראוי למשרה הזאת. אל הערכים שהזכיר וורטר אפשר להוסיף ,בין היתר-מצפון. ואני רואה לנכון לציין תכונה זאת.

אדם בעל ערכים ואיש מצפון.

כשאהוד ברק, כראש הממשלה ושר הביטחון החליט על נסיגה  מלבנון בוז'י היה מזכיר הממשלה וברק הטיל עליו בשעת לילה מאוחרת, או שעת בוקר מוקדמת, להודיע על כך לשרי הממשלה. לימים בוז'י כתב מאמר על כך שבו כתב בין היתר: "ברגע מסוים אף היה חשש שהגדוד השיעי של צד”ל יפקיר את משמרתו או יפנה עורף לצה"ל, חרף תוכניות החירום לקליטת לוחמי צד”ל ובני משפחותיהם, שהחלו להירקם על ידי ממשלת ישראל, אף שלא התגבשו במלואן.בסוף הכול התרחש בבת אחת, במשך שתי יממות דרמטיות, שבאו אל סיומן באותן שיחות טלפון לחברי הממשלה. לצד ההתרגשות הגדולה ואנחת הרווחה הלאומית ממראה חיילי צה”ל יוצאים מרצועת הביטחון אל שטח ישראל, תמונות האלפים שברחו מלבנון אל עבר הגדר הטובה במטולה נצרבו בי. מבחינתי הרגע הזה הגדיר בצורה ברורה את החוב הלאומי הפתוח של מדינת ישראל כלפי מי שעמדו לצדה, כחיץ מול לוחמי חיזבאללה נתמכי האיראנים; כלפי אלו שאיבדו, לצד צה”ל, מאות לוחמים במשך שנים ונאלצו לנטוש את מולדתם ולהימלט ארצה בחוסר כלאת החוב הזה נשאתי עמי כעבור כשנתיים בהיבחרי לכנסת.( הדגשה שלי.צ.ג) הייתי נחוש למלא את החוב הלאומי כלפי לוחמי צד”ל ובני משפחותיהם ולהקל ולו במעט על סבלם וקשייהם. ליוויתי מקרוב משפחות ובודדים, למדתי את מצבם ואת המשמעויות האופרטיביות היומיומיות של חסרי המעמד האזרחי. ראיתי אותם מביטים בייאוש על מצבם, נטולי יכולת כלכלית ובעיקר נטולי תקווה. כחבר כנסת מהאופוזיציה הנחתי על שולחן הכנסת הצעת חוק פרטית “חוק אנשי צבא דרום לבנון ומשפחותיהם”, הצעה שאושרה לבסוף לאחר מאבק ממושך, בשלהי 2004. החוק הביא לשינוי משמעותי במצבם של לוחמי צד”ל ומשפחותיהם ואפשר להם להפוך לאזרחים ישראלים ולהתחיל בחיים חדשים".

בסדרה התיעודית המעולה- היסטורית ואקטואלית- "לבנון- גבולות הדמים"  ששודרה באחרונה ב"כאן 11" ראינו את האומללות שישראל גרמה לאנשי צד"ל ומשפחותיהם בפתאומיות  הנסיגה ומבלי ליידע מראש את מפקדי צד"ל .זאת הייתה מכה קשה מאוד גם לאלה שנשארו בלבנון וגם לאלה שבאו לכאן, כמעט חסרי כול. זה מלמד משהו על האדם בייחוד במחוזותינו כאשר היחס, בדרך כלל, הוא ש"הכושי עשה את שלו, הכושי יכול ללכת." התייחסתי אל ה"שכחה הלאומית" בפוסט על הנשיא סאדאת.

בוז'י.

יצחק הרצוג נולד בתל אביב. הוא בנם של חיים הרצוג אלוף בצה"ל ולימים נשיא המדינה השישי ואורה הרצוג. הוא נכדו של הרב הראשי לישראל, יצחק הלוי הרצוג. הכינוי –בוז'י מקורו באמו:"בובל'ה ז'וז'ו" היא קראה לו , משום שלדבריה היה נראה כמו בובה. הוא שירת כקצין ביחידה 8200 של חיל המודיעין בשירותו הסדיר, שירת ביחידת הטכנולוגיה בסיני. הוא בעל תואר ראשון במשפטים מטעם אוניברסיטת תל אביב. במקצועו הוא עו"ד והיה שותף בכיר במרד עורכי הדין שאביו נמנה עם מייסדיו.

במהלך הקריירה הפוליטית שלו הוא היה שר בממשלת . בפריימריז של "העבודה" בדצמבר 2008 הגיע הרצוג למקום הראשון מבין המתמודדים. בהתאם לכך, מוקם במקום השני ברשימת המפלגה לכנסת ה- 18 .לאחר היושב ראש, אהוד ברק .ב-17 בינואר 2011, מיד לאחר ההודעה של ברק בדבר פילוגה של מפלגת העבודה והקמת מפלגת העצמאות- הודיע הרצוג על התפטרותו מהממשלה .ברשימת המפלגה בבחירות לכנסת ה- 19 הוצב הרצוג במקום השני, לאחר ששוב סיים במקום ראשון בפריימריז. בבחירות מקדימות שנערכו ב-21 בנובמבר 2013 התמודד מול שלי יחימוביץ' על ראשות מפלגת העבודה, וגבר עליה ונהיה ראש האופוזיציה. ב-10 בדצמבר 2014, לקראת הבחירות לכנסת ה- 20 הודיע הרצוג יחד עם יו"ר "התנועה", ציפי לבני על ריצה משותפת של מפלגותיהם, ברשימה בשם "המחנה הציוני", כך שלבני תשוריין במקום השני אחרי הרצוג, ושני מועמדים נוספים מטעמה ישוריינו עד המקום ה-12. רשימת "המחנה הציוני" זכתה ל-24 מנדטים.

בכול אותה תקופה הרצוג יזם ופעל במסגרת גופים ציבוריים שונים ולתועלת הציבור. בקריירה שלו רשומים שתי מעידות, שתיהן בסוגיית ממון מפלגתי ובשתיהן היועץ המשפטי לא מצא עילה וראיות של אָשָם. אך המעידה הגדולה שלו הייתה המלכודת שטמן לו ביבי  נתניהו על שלוב "המחנה הציוני" למה שביבי קרא "ממשלת אחדות". אבל אז, בניגוד ל"כחול לבן"  מפלגת "העבודה", וגם הרצוג עצמו עמדו על הטעות והסתלקו מן הרעיון.

עם זאת אירוע זה וכניסת גבאי למפלגת העבודה פגעו בבוז'י ועם הזמן הוא פרש מן הכנסת ולימים בחודש יוני 2018 נבחר להיות יושב ראש הסוכנות היהודית. תפקיד זה הוא כמו כפפה לידו של הרצוג, שכן הוא אדם מוערך מאוד בקהילות היהודיות בעולם. הוא הצהיר שכמה נושאים נראים בעיניו כחשובים ביותר. איחוי הקרעים בקרב העם, עקרונות היסוד שמגולמים במגילת העצמאות של ישראל ,נושא ההתבוללות, ואנטישמיות ומעשי גזענות.

איש הקונצנזוס.

בזירה הפוליטית בישראל בוז'י הרצוג הוא ביטחוניסט, אך דמוקרט ליברלי. הוא מצדד בהקמת מדינה פלשתינית, תוך שמירה על גושי ההתנחלות הגדולים וחילופי שטחים, על פי המתווה של הנשיא קלינטון. אפשר לומר שתפקידו כיו"ר הסוכנות היהודית ואדם במעמדו ובהיסטוריה שלו זהו פרוזדור נאה למשכן הנשיאות בירושלים.

בתחומי חברה וכלכלה בוז'י הוא סוציאל דמוקרט עכשווי, לאמור מיזוג של טובת הכלל, תמיכה בשכבות החלשות, הקניית השכלה גבוהה לשם רכישת מיומנויות בקרב הדור הצעיר וזאת תוך שילוב היוזמה הפרטית.בתחום הדת, בוז'י הוא אדם בעל מסורת יהודית שאותה ינק מבית סבא, יצחק הלוי הרצוג, הרב הראשי לישראל. זוהי נקודה חשובה לקבל את תמיכתה של תנועה כמו ש"ס ואפשר גם "יהדות התורה".הוא לא "אויב הדת".

.גם עם יועלו דמויות אחרות כמועמדות לנשיאות, כפי שמציין יוסי וורטר במדור שלו ב"הארץ" ,שבו פתחתי את הפוסט,ועם כול ההערכה להם- בוז'י הוא משכמו ומעלה.אני מקווה כי הפעם בניגוד לזירה הפוליטית- הכנסת, או רובה המכריע ,תרצה לראות דמות ממלכתית בדומה לזאת של הנשיא ריבלין, שהנטייה הפוליטית שלו לא השפיעה כהוא זה על הממלכתיות וסמל האחדות שלו .זה בוז'י. President Hertzog the Second

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שלומי ארד  ביום 14/01/2021 בשעה 2:50 pm

  צבי היקר, אני מסכים איתך תמיד, אבל מה קרה שאתה מחפש לךנו נשיא?
  מי צריך נשיא? סתם בזבוז הון לחינם! הנשיא הנוכחי לא שווה כלום והקודמים היו גם הם מיותרים לחלוטין. הלוואי שיבטלו את המשרה הזאת שנותנת כבוד ואגו למישהו ותו לא! הרצוג שידאג לעצמו, והוא עושה זאת מצוין.
  תחשוב איך מעיפים את נתניהו ואיך מביאים אותו למשפט על מעלליו!
  בתודה,
  שלמה ארד

 • צבי גיל  ביום 14/01/2021 בשעה 6:46 pm

  שלמה ידידי. שלא צריך את נתניהו, בכך אני עוסק בהרבה פוסטים. אבל כן צריך נשיא. ואני מעדיף נשיא על מלך, שנמצא במיטב הדמוקרטיות בעולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: