העוקץ של איווטעדיפה קואליציה עם התנועות החרדיות והרשימה הערבית כגוף חוסם בסוגיה החשובה ביותר למדינה – שלום

אביגדור ליברמן קנה את עולמו הפוליטי וגם את מקומו במדעי המדינה ובתעמולת הבחירות במוצאו סוגיה ערכית מובהקת שחסרה במערכת הבחירות הנוכחית והיא עקב אכילס של מפלגות הימין – המפלגות החרדיות. הוא העמיד במרכז המצע שלו סוגיה שלא זו בלבד ששיקם סביבה את מעמדו בקרב הציבור הרוסי, אלא אף דיבר אל ציבורים אחרים, שגם הם רואים סכנה בכפייה הדתית – הן כפרטים והן כחלק מהחברה הישראלית בכללה. נוצר שילוב של נסיבות לצד פיקחות מניפולטיבית שהצילה את רשימתו של אביגדור לברמן – "ישראל ביתנו" ואף הוסיפה לה קולות כמעט מכל הקשת הפוליטית. המכנה המשותף בין תומכיו היא המֹועקה שהם חשים מהשתלטות התנועות החרדיות על חיינו. עד מהרה הפציעה בליברמן ההכרה שזהו עקב האכילס של ביבי. כאן – במניפה רחבה – מצא קהל גדול בהרבה,שאין בו מכנה משותף או אג'נדה ברורה למעט מה שנאמר לעיל לצד המיאוס בשלטונו הממושך של ביבי.

במעגל הרחב יותר הניב "הקלף" של ליברמן ססמה נוספת שגם היא פופוליסטית – ממשלת אחדות. העם שלנו אוהב ממשלת אחדות, הן בכלל והן בפרט אל מול איום בטחוני כלשהו, אמתי או מדומה כחלק ממערכת הבחירות. בנסיבות שלנו – כך פועלים הדברים. את מחיר הזיווג הוא כבר נקב: ממשלת אחדות של הליכוד והמרכז כשהדתיים בחוץ. צאו וחשבו שאם הליכוד בפנים הרי שגם ביבי בפנים. ומה עם כתב אישום. כלומר, הגוש הימני בקואליציה יהווה בפועל הרוב, ו"כחול לבן" יספק כמה סוסים טרויאניים משלו. האם זהו העתיד המיוחל של מפלגת "כחול לבן"?  שלא לדבר על מדיניות המפלגה, שאיש לא הצליח לפצח את קוד ה"אניגמה" שלה עד כה.

 

          גם התפנית האחרונה של בני גנץ בנושא המפלגות החרדיות,

בניסיון למשוך מנדט או שניים מישראל ביתנו, היא כמעט פתטית. מדוע ההתעוררות כה מאוחרת? ודווקא בנושא הדת העמימות שיחקה לטובתו. היה עליו להשאיר את לפיד כ"שוטר הרע" בנושא דת ומדינה, ולהמשיך באלם. למרות שהסקרים נתנו לו ציון טוב זו אסטרטגיה גרועה, לדעתי . מדוע הולכות ורבות באחרונה. פניות אל יאיר לפיד שיוותר על  רוטציה בהנהגת התנועה אם לא מביאים בחשבון את המפלגות החרדיות.

החלופה אינה פשוטה, אלא אם מביאים בחשבון את המפלגות הערביות כגוש חוסם. השאלה היא אם מנהיג "כחול לבן" בני גנץ יכפה זאת על החלק הימני במפלגתו. בני גנץ כבר הוכיח שאינו יצחק רבין. עם זאת, ב-25 במאי בעצרת נגד שחיתות שלטונית ליד מוזיאון תל אביב כפה גנץ על החלק הנצי במפלגתו לשתף בעצרת את מנהיג המחנה הערבי איימן אודה.

לפיכך, אם לבחור בין שתי החלופות, עדיפה בעיניי זו של המפלגות הדתיות על פני ממשלת "אחדות", שכן הסוס שרכב עליו ליברמן היה חוק הגיוס. אילו קיבלו הדתיים את חוק הגיוס, היה הדבר מכשיר אותם למהדרין מבחינתו בכל הנוגע לכפייה הדתית שבה הוא מאשים אותם , וכפייה זו היא שהפכה אותו לאביר על הסוס הלבן.

יותר משהמפלגות החרדיות סוחטות – השותפות סחיטות

באשר לחלופה גם לחילוניים יש קלף טוב בבואם לנהל מו"מ על הצטרפותן לקואליציה של התנועות החרדיות. אלה, בעיקר החלק החסידי של "יהדות התורה" כלומר "אגודת ישראל", וליתר דיוק האדמו"ר מגור, רואה בחוק הגיוס את הסכנה הגדולה ביותר לעולם החרדי. ולכן ויתור על גיוס החרדים כמחיר הצטרפותן של המפלגות החרדיות יהיה בו כדי לתפוס שתי ציפורים באבן אחת. צה"ל אינו זקוק לחרדים, שכן אין מדובר בדתיים לאומיים. הם נטל ולא נכס. החרדים יכולים לשרת בקהילותיהם ובאמצעותן בתחומי השירותים הציבוריים. להערכתי יסכימו אפילו לשירותי התחבורה הציבוריים בערים בשכונות חילוניות. כמי שצמח בקרבם ועוקב אחריהם מקרוב, המפלגות החרדיות יכולות לשמש דוגמה לפרגמטיות, ולא מפתיע שהיו חלק מרוב הממשלות הקואליציוניות בישראל. הם יודעים לסחור ומוכנים לשלם הרבה  כדי להיות בפנים. בחוץ לדידם לא סתם קר אלא כפור סיבירי. הערך המוסף המשמעותי שטמון בתמיכה באי אלה מפעלים דתיים החשובים להם הוא שילובם, נשים וגברים, בשוק העבודה (כשמדובר בחרדים שתורתם לא אמנותם). העת בשלה לכך. יש בקבוצת אוכלוסייה זו פוטנציאל מצוין בלתי מנוצל, ושילוב כזה יהווה תרומה אדירה לכלכלת ישראל .

המניע העיקרי של התנועות החרדיות האשכנזיות בהתנגדות ל"חוק הגיוס" היה למעשה האדמו"ר מגור הרב יעקב אריה אלתר – האיש שעל פיו תישק המדיניות של "אגודת ישראל", שותפתה של "דגל התורה" הליטאית. גם הוא הסביר שעשה הכול "מעל לשולחן ומתחת לשולחן" כדי ללכת לקראת הקואליציה בנושא "חוק הגיוס". אין כחסידים והאדמו"ריהם בהגמשת  ההלכה אם הדבר משרת את צבאות השם. האדמו"ר הנוכחי יכול להיתלות באילן גדול – סבו – שאותו הכרתי בילדותי. סבו של האדמו"ר הנוכחי של חצר גור היה האדמו"ר אברהם מרדכי אלתר, בעל "אמרי האמת", אולי גדול אדמו"רי גור מבחינת מספר חסידיו בעולם,  מעל מאה אלף.

mordechail-altergrandfather_david_naidat

משמאל האדמו"ר מגור מימין סבי דוד ניידט

בשלהי שנת 1937 או בראשית שנת 1938, לאחר שובו של האדמו"ר מביקור חמישי בארץ בישראל  סבי דוד ניידט, יו"ר הקהילה שלנו, ממנהיגי האגודה בפולין וידיד קרוב של האדמו"ר ותורם        נדיב לחצר גור נסע להיפגש אתו, דומני לאחר מחלה כלשהי שפקדה אותו, והוא לקח את נכדו אתו. על האדמו"ר סופרו נסים ונפלאות. עילוי ואוריין בעל זיכרון פנומנאלי, שידע לצטט ברצף פרקי משנה ותלמוד; ספרייתו כללה אלפי ספרים, והיה ידוע כאדם נוח לבריות ומתון בתפיסת עולמו. סבי אמר עליו שהוא היה ציוני בדרכו וביקר חמש פעמים בארץ ישראל וקנה שם קרקע. הוא היה איש שלום ואף כתב על כך.

צילומים: מכון עמודי האור

admor20for20peace

חרף העובדה שהמפלגות החרדיות שהיו ידועות מאז ומעולם כבעלות גישה אוניברסלית, הן בתוקף הנסיבות והן כמחיר השותפות עם הימין –  הפכו ללאומניות. וכמיעוט חברתי אין דבר העומד בפני רצונן לקבל את אשר ניתן לקבל.  על פי האמרה הידועה "לא העכבר גנב, אלא החור גנב", יודעים החרדים לסחוט רק כאשר שותפיהם סחיטים. כסוחרים ממולחים הם יודעים היטב מתי לעצור ולהוריד מהמחיר. שותפות אתם אינה על קרח או מים אלא על אדמה יציבה. ברגע שהגעת אתם להסדר הם מקיימים אותו. מה שלא בטוח כשמדובר באביגדור ליברמן במקרה של פשרה,  ובוודאי לא אצל ביבי שחתימתו היא עורבא פרח.  אגב, הבעיה הגדולה באמת היא  הדתיים הלאומיים, ליתר דיוק הלאומנים המשיחיים. חלקם אף  מערער את אשיות המדינה.

בעקבות התקדים של ממשלת מיעוט אצל יצחק רבין, כשהמפלגות הערביות היוו גוש חוסם. ממשלה זאת כיהנה בין השנים ,1993-1995 ומה ששם לה קץ היה רצח רבין. יש להניח שיעשו זאת שוב בקואליציה של שמאל -מרכז- חרדים.

ממשלת אחדות נחוצה בעתות חירום. במצבים רגילים היא נוטה לקיפאון. היא חייבת לשמור על סטטוס קוו-אנטה, לאמור מעין קונפדרציה בעלת גג משותף, וזאת בשעה ש"כחול לבן" בעצמה היא מעין קונפדרציה. ממשלת אחדות היא אפוא בולמת מטבעה יותר מאשר דוחפת. במציאות הישראלית שהתרחקה כל כך מהנורמות של דמוקרטיה בריאה, נחוצה זריקת דחף. הרחקת ביבי נתניהו מהגה השלטון היא צעד קטן ראשון, אך אין די בו כדי להבריא את החברה הישראלית. והחשוב מכול, נושא השלום חייב לחזור לראש סדר היום במטרה להביא קץ למלחמות ולהקזות הדם, וזאת כל עוד חלון ההזדמנויות בעולם הערבי נותר פתוח. אנו חיים במזרח התיכון, ליתר דיוק במדינת ישראל,  מקום שבו הכול עוד יכול לקרות. לטוב ולרע. נותר רק לקוות שתתממש חלופה מדינית מיטיבה.

 

 

בלי וירוסים. www.avast.com

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: