דרמה לונדונית.


שוב איתרע מזלו של כאן 11 שהוא בחדשות  בצד הלא נכון ,כאשר הסדרה "מחוז ירושלים" עדיין מרחפת מעל לראשו. הפעם זה היה ירון לונדון שחזר לשידור הציבורי לאחר היעדרות של שנים שבהן עשה בערוץ מסחרי. בתכנית "גאולה ולונדון" אתמול, אמר  ירון לונדון , שהפעם הופיע ללא שותפתו, כי "הערבים הם פראי אדם רוצחים גם את עצמם. הם לא שונאים רק יהודים, הם רוצחים את עצמם בראש ובראשונה". לגופו של עניין ,אכן יש  ערבים רוצחים אחד את השני אבל גם יהודים עושים זאת וגם מתוכם יש פראי אדם. אני מניח כי בנסיבות מסוימות אילו לונדון היה אומר זאת על היהודים הרעש היה קטן יותר ,אלא שהוא אמר זאת ב-כאן 11 ועל הערבים בתקופה רגישה.tough luck מזל רע.

ירון לונדון איננו "אדם נחמד" ויש בו מידה לא מעטה של יהירות ורהב אבל לאלה יש כיסוי. הוא לא זקוק ליחצ"ן. הוא עושה זאת לעצמו. הוא איש הדרמה. זה בגנים שלו. אביו בצלאל לונדון היה שחקן תאטרון. הוא אמנם למד ברוסיה ,ארץ הולדתו ,הנדסת אניות ,אבל שאף להיות אמן קרקס. בארץ שיחק תחילה בתיאטרוניי קומדיה כמו "המטאטא", או "הקומקום" ואחר כך הצטרף לתיאטרון "האהל" ,ובין לבין ניסה גם את הוליווד. לימים הוא היה גם קריין, הופיע בתסכיתי רדיו ואף בסדרה טלוויזיונית "חדווה ושלומיק". ככה שדרמה על כול היבטיה היא בגנים של ירון לונדון אלא שהבן שכלֵל את זה. כל תכנית או משדר שבהם  מופיע ירון לונדון יש בהם מידה גדושה של דרמה, כולל תכניות ילדים שבהן הוא הופיע . הן היו מרתקות  כי ירון לונדון עשה אותן כאלה. זה בא לו טבעי, גם אם הלשון שלו מועדת, כי הוא אוהב גלישה.

אזכיר אפיזודה שארעה לפני כארבעים שנה. בראשית שנות ה-80 הקימונו בשיתוף מכון ואן ליר את "מועדון שדרי הטלוויזיה" הפונקציה של המועדון הייתה עיסוק רפלקטיבי, דהיינו איך אנו משתקפים בעיני עושיי החדשות. הופיעו בהם מנהיגים מדיניים, לרבות הנשיא נבון שהדיון התקיים במעונו, מצביאים צבאיים לרבות רמטכ"ל ועוד אישים ביניהם אנשי מדיה בפועל או בתחום האקדמי. אני שימשתי אז כיו"ר המועדון שהקשר היחיד שלו היה קשר אקדמי עם מכון ואן ליר במנותק לחלוטין מרשות השידור.  מנכ"ל הרשות באותם ימים היה טומי לפיד. לפיד היה בעיניי השדרים כשמו ,שנטל על עצמו להבעיר את השידור הציבורי. הוא אמנם נמנה עם האגף הליברלי, השותף של חרות בגח"ל- גוש חרות ליברלים. כאדם שאפתני חשק בעמדה משפיעה  בתחום המדיה שהייתה אז בלבדית במסגרת "רשות השידור". אבל הוא ראה בכך שליחות שמגמתה לבער בתוך הטלוויזיה את כול הסמולנים שלדעתו חתרו תחת אשיות המדינה. הוא היה המנכ"ל היחיד שנגדו נערכה הפגנת עיתונאי רשות השידור כמחאה על אי הארכת כהונתו של ארנון צוקרמן כמנהל הטלוויזיה, אדם שהוא היה הטוב ביותר בתפקיד זה.

ירון לונדון. תמונה וויקיפדיה

טומי פנה אליי וביקש להשתתף באחד המפגשים של "מועדון השדרים" לא כמנכ"ל  אלא כעיתונאי. ואני הכרתי את טומי מאז שנות ה-60 כאשר שימשתי ראש מערכת החדשות של "קול ישראל" בתל אביב והוא היה עיתונאי בעיתון "מעריב". נעניתי לבקשתו. במהלך הרב שיח נדונו עניינים שונים לגבי המדיה בכלל והטלוויזיה בפרט ולפתע ירון לונדון הסתער על טומי לפיד ואינני זוכר באלה מילים השתמש אבל אלה היו מספיק בוטות כדי להביא את לפיד לעזוב את המפגש. לאחר אלם קצר המשכנו בדיון. אבל כיו"ר המועדון ראיתי לנכון לכתוב לירון כי הרדיפה שלו אחר דרמה לא יודעת גבול. והוא הסכים אתי.

אנו בארץ יודעים להפוך דרמה לאקטואליה. אני זוכר באיזו אופוזיציה פוליטית נתקלה הטלוויזיה לקראת שידור הדרמה, "חירבת חיזעה " על פי ספרו של ס. יזהר בבימויו של רם לוי. בסוגיה  היה מעורב הממונה על ענייני רשות השידור בממשלה שר החינוך זבולון המר. לאחר מהומה ציבורית כרגיל במחוזותינו הפשרה הייתה שיתקיים דיון לאחר ההקרנה. על אחת כמה וכמה זה אמור לגבי דרמה אקטואלית פרי מוחו הקודח של ירון לונדון.

ירון לונדון הוא אוריין השפה העברית שיש מעטים כמוהו. בשעתו גם יוסי שריד היה כזה. אצלו מילים לא מנסות לגעת. הן תמיד נוגעות. המילים שלו הן לעתים בלוני נפץ שנוחתים. אבל גם  כאלה שנוגעות ברגשה ובחום. הנה החלק הראשון של השיר שלונדון חיבר   על אליעזר בן יהודה, ומתי כספי שר אותו.

מו הנביאים הקנאים לשם
הוא קינא לפועל ולתואר ולשם.
ובחצות, העששית בחלונו,
היה רושם במילונו תילי תילים
מילים יפות, מילים עפות,
מתגלגלות מן הלשון.
אליעזר, מתי תשכב לישון
הן קומתך כמעט אפיים שחה
והעברית אשר חיכתה אלפיים
היא תמתין לך עד בוא השחר.
אליעזר בן יהודה
יהודי מבדח
מילים מילים, מילים מילים
הוא בדה ממוחו הקודח.
למי שצפה בסרט "השעה האפלה", לאחר הנאום המפורסם של ווינסטון צ'רצ'יל, מעיר יריבו הלורד הליפאקס :" הוא גייס את השפה ושלח אותה לחזית". על משקל אמירה זאת אפשר לומר שירון לונדון מגייס את השפה ושולח אותו לבמה. אצלו "העולם הוא במה" זאת לא פראזה. זאת מציאות וירון הוא מלפנים ומאחור איש הדרמה
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

טרקבאקים

 • מאת m88 mobile ביום 07/11/2019 בשעה 2:40 pm

  m88 mobile

  דרמה לונדונית. | זרקור

 • מאת สมัครm88 ביום 07/11/2019 בשעה 6:33 pm

  สมัครm88

  דרמה לונדונית. | זרקור

 • מאת ลบบัญชี w88 ביום 07/11/2019 בשעה 9:01 pm

  ลบบัญชี w88

  דרמה לונדונית. | זרקור

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: