אנטישמיות לוהטת בארץ קרה.


 צאצאי ניצולי שואה בשוודיה נאבקים  בתופעות  גזעניות ואנטישמיות.

כשמדובר בשוודיה וההיסטוריה "היהודית" שלה ,אנו מתייחסים לסוגיה ברגשות מעורבים. מצד אחד מדינה חשובה זאת בסקנדינביה שימשה ,ובמקרים מסוימים שֵרתה במודע, את המשטר הנאצי לא רק מטעמים קיומיים אלא לחיזוק כלכלתה בעת מלחמת העולם השנייה. מאידך ,שוודיה גם קלטה את יהודי דנמרק כאשר לאחר הכיבוש הנאצי היה חשש לחייהם ואזרחים דניים העבירו את רוב יהודיי דנמרק באישון לילה לשוודיה. היו עוד מקרים שבהם נציגים דיפלומטיים שוודיים נתנו חסות ליהודים. אבל התופעה הבולטת ביותר הייתה ללא ספק ראול וולנברג. וולנברג  היה  איש עסקים שפעל כדיפלומט שוודי בהונגריה בתקופת מלחמת העולם השנייה. ותוך שימוש במעמדו הדיפלומטי הביא להצלתם של יהודים רבים מהשמדה בידי גרמניה הנאצית ועוזריה . במהלך השואה הוא הציל  עשרות אלפי  ייהודים הונגריים. בין היתר הנפיק וחילק אלפי דרכוני חסות שוודיים ליהודי בודפשט, הקים רשת של בתי מחסה בחסות הכתר השוודי כמקלט בטוח ליהודים. אגב,רעייתי בעתיד, יהודית, ואחותה שרי, הראשונה בת 9 והאחרת בת 12 מצאו בתקופה מסוימת מקלט בבתי מחסה אלה בבודפשט .וולנברג הפעיל לחצים שונים על בכירים נאצים  והונגרים לעצירת משלוחי יהודים לאושוויץ, ואף התעמת עם אנשי אס אס ובלם בגופו גירוש של יהודים. העם היהודי בעולם ומדינת ישראל הכתירו אותו כאחד מחסידי האומות הגדולים.

בעידן קרוב יותר, בשנת 2000 היה זה ראש ממשלת שוודיה ,יירן פרסון, אשר כינס בסטוקהולם, את הכנס הבינלאומי הגדול ביותר, בהשתתפות ראשי מדינות, ביניהם ראש משלת ישראל, להנצחת מורשת השואה.

zvi-swesish pm and parliament pres.

עם ראש ממשלת שוודיה, יירן פרסון, משמאל ויו"ר הפרלמנט בריגיטה דאהל בכנס סטוקהולם 2000

בדרך כלל אנו בארץ למדים על העולם בקונטקסט הישראלי. לאמור האם מדינה זאת טובה ליהודים וזאת לא טובה. שוודיה ,בעיקר בשנים האחרונות, נמנתה עם הסוג האחרון. זאת לא בשל היותה אנטי ישראלית, אלא בשל היותה ביקורתית  מאוד לנוכח  המדיניות של ממשלת ישראל כלפי הפלשתינאים. שוודיה עשויה להיות בחדשות אם היו בה אירועים אנטישמיים.

פשעי שנאה אנטישמיים.

בחודש מאי השנה אדם חמוש בסכין ארב למזכירת הקהילה היהודית בהלסינגבורג כשהיא יוצאת מפתח ביתה, התנפל עליה מאחור ופצע אותה אנושות. משפחתה של האישה בשנות ה-60 ביקשה מן התקשורת שלא לזהותה. האירוע קרה כמה מטרים בקרבת בית הכנסת הקטן,וביתה שלה, בעיר חוף זאת לא רחוקה מן העיר מאלמו. התוקף ברח מן המקום בשעה שהיא זעקה לעזרה והועברה במצב אנוש לבית החולים. כמה ימים לאחר המקרה נמסר כי מצבה של האישה התייצב. בהודעה המשטרה לאחר האירוע נאמר כי הסיבה לדקירה טרם הובררה,ועיתון מקומי אף ידע לפרסם כי מדובר באדם לא שפוי. המשטרה עצרה חשוד בניסיון לרצח, ונמסר שככול הנראה מדובר בפשע פלילי. אולם הקהילה היהודית בשוודיה ובמקומות אחרים לא השתכנעה מן ההסבר הזה ובין המגנים את המעשה היה נשיא המדינה ראובן רבלין.

סוכנות הידיעות היהודית ג'יי טי איי,שדווחה על הידיעה  מציינת כי האזור של דרום שוודיה שבה נמצאת העיר הלסינגבורג  ובה קהילה יהודית בת 100 נפש ,ידוע כאזור שבו מצויה הרמה הגבוהה ביותר של אנטישמיות ופשעי שנאה. רבים מפשעי השנאה מבוצעים  באזור הדרומי,כולל הטלת פצצות תבערה לבית הכנסת בגטבורג בשנת 2017 .צוין שהעיר מאלמו הקרובה מאכלסת קהילה ערבית ומתוכה עשויים לבוא גורמים אנטישמיים. האימאם המוסלמי של הלסינגבורג, סאמיר אל רפעי קרא  ליהודים "צאצאיי קופים וחזירים" בדרשה שהוא נשא ב 17 ביולי בעצרת נגד ישראל שנערכה בכיכר "גוסטאב אדולף". הוא הובא למשפט ומצפה לגזר דינו. הרב של חב"ד שניאור קסלמן באזור מאלמו אמר לסוכנות הידיעות היהודית  כי "הקהילה היהודית בהלסינגבורג מצויה בהלם,בבלבול ובפחד". תופעה מעניינת היא  שכול הדוברים לרבות משפחת האישה מבקשים לדבר בעלום שם . זה מלמד משהו לא רק על רמת הפחד אלא גם על טראומה של צאצאים לשרידי השואה שמקורם במזרח אירופה, שם במקרים רבים השתיקה נבעה מתגובה אלימה מצד הלאומנים הגזענים.

הנאו נאצים.

בשוודיה פועלת לא רק תנועה גזענית לבנה אלא תנועה  ניאו- נאצית בשם NMR  ,תנועת ההתנגדות הנורדית. שאלתי את נשיא הקהילה אהרון פרסטנדיג מהי ההשפעה על הקהילה היהודית שמונה פחות או יותר כ-20,000 נפש,ורובה מצויה בסטוקהולם הבירה. על כך הוא משיב: " יש ויש לכך השלכות על הקהילה היהודית בשוודיה שכן מאז שנות ה-90 התנועה הנאצית  צומחת בשוודיה. עובדה זאת גרמה לחרדות בקרב רבים מן הקהילה שכן רוב חברי הקהילה הם צאצאים של ניצולי השואה. ואגב תנועה זאת מאיימת לא רק על יהודים אלא  גם על מיעוטים אחרים, אתניים או הומוסקסואלים"

WE WILL NOT LET FEER AND TEROR SCARE US DEMONSTRATION IN GETHEBOURG

מימין מפגן של ה-אן אם אר. משמאל עצרת לפידים  נגד תופעות גזעניות ואנטישמיות בשוודיה. צילומים. אתר הקהילה היהודית בשוודיה.

התנועה הנאצית בשוודיה לא זו בלבד שאינה מעמעמת את זהותה אלא מפגינה את כוחה ובמרץ 2017 נערך מצעד של חבריה בעיר גטבורג מכיוון שבאותה עת נערך בעיר יריד ספרים בינלאומי והם ביקשו את מרב החשיפה. אבל אהרון פרסטנדיג אומר לי כי מצעדים דומים נערכו גם בסטוקהולם ובערים אחרות.

" אני חושב שהחברים בתנועה זאת רואים עצמם בגאווה אנטישמיים שכן כול האידיאולוגיה שלהם מבוססת על האמונה כי היהודים השתלטו על העולם"- אומר פרסטנדיג. מנהיג תנועה פשיסטית שוודית פר אגדהל  לא רק ידוע בארצו שלו אלא גם באירופה, אף שהתנועה שלו היא מעודנת יותר והוא טוען שהוא לא אנטישמי, אבל "תנועת המאלמו" שהוא יסד היא גזענית ואנטישמית."- אומר יו"ר הקהילה היהודית.

אשר לעמדת תנועות אלה בסוגיה הפלשתינית אומר אהרון פרסטנדיג כי ה NMR אכן הם פרו פלשתינים מכיוון שהם רואים בהם עוד קרבן של היהודים. "כול פעילות נגד היהודים ונגד המדינה היהודית נוגעת עמוקות בנימי  הקהילה הקטנה הזאת בהיות ההורים של היהודים וסביהם ניצולי שואה, שהגיעו לשוודיה לאחר מלחמת העולם או בשנות ה-50 ". אומר יו"ר הקהילה. והוא מוסיף. " עם זאת בל  תופתע אם רבים מבני הקהילה לא שותפים לעמדת הממשלה הנוכחית בישראל מאותה סיבה שהם דור שני ושלישי לניצולי שואה.  למשל קשה לי לקבל את העובדה כי  לנתניהו בעלי ברית כמו  הנשיא טרמפ, נשיא ברזיל ,בולסנרו, או ראש ממשלת הונגריה וויקטור אורבאן. אבל באותה מידה שלא תהיה טעות, כקהילה אנו תומכים במדינת ישראל, כמדינה היהודית היחידה בעולם. "

HEWISH COMMUNITY IN STOCKHOLMaaron fesrstendik

מימין בית הכנסת הגדול בסטוקהולם משמאל יו"ר הקהילה אהרון פרסטנדיג

ומה העמדה שלך לגבי מדיניות ממשלתך כלפי ישראל- אני שואל אותו. ועל זה הוא משיב:

"לדעתי המדיניות השוודית כלפי ישראל, בנושא הפלשתינאי , הפלתה את ישראל לרע. לצערי היחסים המדיניים בין שתי ממשלות הם לא טובים. יחד עם זאת שיתוף הפעולה בתחומים אחרים כמו תרבות וכלכלה הם טובים"

 הקהילה היהודית בשוודיה.

הקהילה היהודית בשוודיה  היא הגדולה מבין ארבע הקהילות היהודיות בסקנדינביה. רובה היום מורכב , כאמור, מצאצאיהם של ניצולי שואה, אולם שורשי הקהילה עתיקים מעט יותר. זרמי היהדות שבה מאוחדים במסגרת "קהילה מאוחדת". אין נתונים מדויקים על גודלה הקהילה והמספר נע בין ששה עשר לבין עשרים אלף. נישואי תערובת, בין יהודים ללא-יהודים, הם בשיעור גבוה במיוחד ונובעים מהאופי החילוני של המדינה. הקהילה. מחציתה מתגוררת בעיר הבירה סטוקהולם – בה מצויים שלושה בתי כנסת, הגדול שבהם בית הכנסת הגדול של סטוקהולם בית ספר יסודי ותיכוןמוזיאון יהודי ותנועת נוער פעילה, בני עקיבא.מלבד הקהילה בסטוקהולם, קהילות יהודיות משמעותיות חיות בערים מאלמה וגטבורג, וקהילות קטנות יותר מתקיימות בבורוס ובאופסלה. במאלמו יש בית כנסת אורתודוקסי וקהילה פעילה שלה גן ילדים יהודי.

האמנציפציה ביהדות שוודיה החלה בשנת 1838.קרל ה-14 מלך שוודיה העניק ליהודים זכויות אזרחיות במעמד של אזרחי מדינה והם הוגדרו בתור "שוודים בני דת משה". בשנת 1870 קיבלו היהודים שוויון זכויות מלא, בדומה לשאר יהודי אירופה. בשנת 1840 מנו יהודי שוודיה 900 נפש. עם זאת רק בשנת 1951 הוסרה ההגבלה האחרונה שעוד חלה על היהודים, והם הורשו לקבל משרות ציבוריות. במחצית השנייה של המאה ה-19 ובראשית המאה ה-20 הגיעו לשוודיה יהודים מרוסיה ומפולין ובכך הגיעה  קהילת יהודי שוודיה ל-6,500 נפש בשנת 1920.

לאחר מלחמת העולם השנייה  התיישבו בשוודיה כשבעת אלפים ניצולים ממחנות ריכוז. הגירה זו הכפילה את האוכלוסייה היהודית השוודית. בשנת 1956 הגיעו אליה יהודים מהונגריה ובשנת 1968 מפולין. בסוף המאה ה-20 ותחילת המאה ה-21 הצטרפו גם יהודים מחבר המדינות וממדינת ישראל.

הקהילה היהודית בסטוקהולם היא קהילה מאוחדת: אורתודוקסיםקונסרבטיבים ורפורמים. בתי הכנסת נמצאים תחת חסות ארגון גג אחד: "המועצה הרשמית של הקהילות היהודיות בשוודיה", תחת נשיא אחד , עכשיו  אהרון פרסטנדיג, ומוסדות מאוחדים. בית-הכנסת הגדול בסטוקהולם חבר ב"מסורתי עולמי", הגוף הקונסרבטיבי הבינלאומי. רב הקהילה ורב בית הכנסת הגדול הוא הרב דוד לזר ורב הקהילה האורתודוקסית הוא ; הרב יצחק נחמן .בשוודיה יש נציגות לתנועות ויצו, אמונה ובני ברית. בקרב הנוער, הפעילה ביותר היא תנועת "בני עקיבא". התנועה משמשת לא רק כתנועת נוער ציונית, אלא פועלת לקירוב הצעירים לעצם זהותם כיהודים. בית חב"ד פועל בעיר הבירה לאורך כל השנה

בשוודיה חל איסור על שחיטה כשרה שהממשל השוודי רואה בה "צער בעלי חיים" . בני הקהילה המעוניינים בבשר כשר נדרשים מייבאים אותו מארצות אחרות באירופה. הקהילה היהודית עושה מאמצים גדולים כדי להביא לשינוי החוק בפרלמנט ולהתיר את השחיטה. אחת הדרכים לכך, היא שיתוף פעולה בין היהודים לבין המוסלמים בנושא זה.

יו"ר הקהילה היהודית בסטוקהולם שהוא נשיא הפדרציה של הקהילות היהודיות בשוודיה הוא אהרון פרסטנדיג,דור שלישי של ניצולי שואה. הוא בן 34 נשוי למיכאלה ולהם בן,יונה. פרסטנדיג הוא עורך דין במקצועו והוא עובד ברשות הפיקוח הכלכלי של שוודיה.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Malam dahliatzviel  ביום 21/08/2019 בשעה 4:16 pm

  תודה, צבי.
  מעניין מה חש בעניין זה הסופר השוודי היהודי יורן רוזנברג. לפני כשנתיים קראתי בנשימה עצורה את ספרו "עצירה קטנה בדרך מאושוויץ" שבו הוא מספר על הוריו ניצולי אושוויץ שבחרו להשתקע שם בעיר סודרטליה, וזאת במקריות גמורה שהכתיבה גורל עגום והובילה לסופו הטראגי של אביו. התכתבתי עמו לאחר הקריאה ושלחתי לו את המהדורה באנגלית של הספר של אבי. גורלות אבותינו דומים באופן שטלטל את נפשי.
  הנה קטע שמתאר את אותה עצירה קטנה בדרך מאושוויץ:

  "… וכל מקום הוא עדיין בבחינת עצירה קצרה בלבד בדרך למקום אחר, ומי שנמצאים לפי שעה כאן מנסים כמיטב יכולתם להתעדכן בקורותיהם של מי שלפי שעה נמצאים שם, שכן האחווה הצפה, חסרת המנוחה, היא האחווה היחידה שיש להם לפי שעה. לאט־לאט ינסה כל אחד מהם להפוך אחד מכל המקומות הללו למקום שלו, ואט־אט יפרידו ביניהם המקומות, בזה אחר זה, על פי רוב לנצח, ועם הזמן המקום הזה יהיה אחד מאותם מקומות. רק אחד מהם ינסה לנכס לעצמו דווקא את המקום הזה, וזהו האיש שירד זה עתה מהרכבת.

  טוב, על זה אני עדיין לא יודע כלום, שכן אני עדיין לא מכיר את האיש שירד זה עתה מהרכבת, ושעדיין אינו אבי, ושעדיין אינו יודע שזה מקום העצירה האחרון שלו. אני חושב שהוא אינו יכול אפילו לדמיין לעצמו עצירה אחרונה, כי אני חושב שהוא עדיין אינו מסוגל לדמיין לעצמו מקום כלשהו כמקום שלו".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: