מצעדיי הגאווה עשו את שלהם. הגיעה שעתם של מצעדים ועצרות מחאה בנושאים חשובים אחרים


הרהורים רטרוספקטיביים בעונת המלפפונים.

מים רבים זרמו בנהרות ה"האדסון", הטיימז, הסיינה, הריין וגם הירקון , במהלך 90 שנה מאז האירוע בניו יורק שהדליק את המחאה של הקהילה הלהט"בית  אשר הביאה את העולם הנאור להכרה בשוני של בני אדם בכול הקשור ליחסיי מין. למי שראשי התיבות לא ברורים לו מדובר ב:לסביות,הומוסקסואליים,טרנסג'נדרים, ביסקסואליים. גם בעולם המערבי, שעמו, בנושא  הזה לפחות, נמנית ישראל, עדיין ישנם תחומים שקהילה זאת נאלצת להיאבק על שוויון זכויות, בין השאר בכול הנוגע לנשואים חד מיניים. וכמובן במדינות רבות כולל אצל שכניה של ישראל, חברי הקהילה הזאת  נרדפים על פי החוק ואף גומרים בכלא. רבים מחפשים מקלט בחוץ. במקרים רבים הם נעזרים על ידי גוף בינלאומי שנקרה "מסילת הקשת". צבעי הקשת הם הסמל של  הקהילה הלהט"בית, בשל ריבוי צבעיה . אבל בעולם המערבי לרבות ישראל חל מהפך בסוגיה זאת .

ביוני 1969 פשטה משטרת ניו יורק על בר של הומוסקסואלים-"סטונוול-אין" ב"גריניץ' ווילג'" בניו יורק ותוך כדי כך נהגה באלימות נגד השוהים במקום ואירוע זה הביא לגל מהומות בלתי צפוי מצד הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים .שנה לאחר מכן ארגנה הפעילה הביסקסואלית  ברנדה הווארד את מצעד הגאווה הראשון של ה gays .ומאז במשך 90 שנה נערכות בחודש יוני מצעדיי הגאווה במקומות רבים בעולם.

מהומות סטונוול היו השלב המכונן בתולדות המאבק לזכויות ה-להט"בים, מאבק שלבש צורות שונות,רובם במסגרת החוק  ,מאבק ממושך וקשה, שהביא בשבעה העשורים  מאז , למהפך במעמדם החוקי והחברתי של להט"בים בעולם המערבי. המצעדים בעולם החופשי נועדו להפגין את הגאווה בעצמם ובזכותם להיות שונים. בעולם הנאור נחקקו חוקים כדי לעגן זכויות אלה ובישראל, אף שצעדים רבים התמהמהו, חלה פריצה חשובה בשנים האחרונות כאשר אישים מתחומי עיסוק שונים לרבות, מחוקקים גילו את זהותם המינית.

ישראל, גם משום זהותה היהודית וגם בשל ההשפעה הרבה של הממסד הדתי על המדינה הייתה שמרנית ביחסה לתופעה הלט"בית.זאת באורח פרדוקסלי בשעה שחלק מבחורי ישיבה, בשל האווירה הגברית הסגורה בישיבות, היו ,לפחות חלקם, בפועל- הומואים. זה היה קבור עמוק באדמה,ולא רק בארונות. פעילי ציבור נאורים מקרב הקהילה ומחוצה לה ראו את המאבק במסגרת זכויות הפרט, ואכן הוקמה " האגודה לשמירת זכויות הפרט".כאמור במרוצת השנים חל מהפך גם בארץ בתחום הזה ומרבות עיריות שבהם נערכים מדי שנה בחודש יוני מצעדי הגאווה.

"הפנינג"

בעצם גם בארץ וגם בעולם הנאור אותן סוגיות, מהם חשובות ומהם שוליות בכול הקשור בלהט"בים עברו לזירות אחרות. כמו בתי מחוקקים, ערכאות משפטיות, פורומים ציבוריים, התקשורת ועוד. הפארודוקס הוא  שבאותם מקומות שבהם קיימת אפליה זועקת נגד הקהילה הלט"בית המצעדים אסורים. בארה"ב של טראמפ  הגזענים וה"פוריטנים" עדיין נבערים מדעת בכול הקשור לקהילה הזאת. זאת ועוד. חברי קונגרס שמרניים משתי המפלגות אשר רואים בלה"טבים תופעה לא טבעית נעזרים בתרומות מצד חברות גדולות, מטעמים של יחסי ציבור בקרב אי אלה אנשי הקונגרס. אבל בדרך כלל אם בעולם הנאור עדיין נותרו בעיות בלתי פתורות ויש לחתור לשוויון מוחלט, הרי בעצם מצעדי הגאווה הם כבר לא פונקציה צרופה  של מחאה או בבחינת "אנחנו פה". זה הפך יותר להפנינג ולעניין תקשורתי, משטרתי, כאשר בראש אלה עומדת, כדרכה, העיר תל אביב. בתל אביב מצעד הגאווה הפך לאירוע המוני רב לאומי בהשתתפות רבבות מן הארץ ומחוצה לה, מעין "וודסטוק" עכשווי ואירוע תיירותי.

תל  אביב עושה למען הקהילה הלהט"בית, הרבה יותר מאשר תמיכה במצעד ובמשך כול השנה, ולא רק ביום אחד. עוד אינדיקאטור היכן מצויים הפתרונות. אשר למצעד עצמו, זאת הפקה גדולה שלא רק נתמכת על ידי העירייה ,מוסדות ציבור ובעזרת תרומות של חברים, אלא גם על ידי חברות מסחריות שנותנות חסות.בכך הוא הופך עם השנים למיזם כמעט מסחרי.אין בכך שום דבר פסול.

מצעד הגאווה בתל אביב 2019

כאמור נותרו עוד סוגיות, אבל בתור עומדות בעיות יסוד שלא באו על פתרונן. לדוגמה הפער החברתי כלכלי הולך ומתרחב  במדינה, תופעות גזעניות  שהולכות ומחמירות, הפליה בשכר של נשים ,שלא לדבר על  הפלייה נגד אזרחים ערביים- להזכיר רק כמה בעיות שטעונות טיפול ופתרון.  ולכן כמויות האנרגיה והמשאבים הכספיים  שמופנים  ל"מצעד הגאווה" , מן הראוי שיביאו בחשבון צרכים אחרים דחופים יותר.

אני מודע לכך שאילו פרסמתי פוסט זה בכול מדיום בתקשורת ההמונים, היו רוגמים אותי באבנים. איך אני מעז לצאת כנגד מיזם כה חשוב,מה גם שאני חילוני למהדרין וגם רואה עצמי אדם ליברלי. אני לא שוחט "פרות קדושות" כי לא מדובר בפרות ולא בקודש. בעצם זה אחד היתרונות של בלוגר עצמאי שהוא יכול,אם הוא רוצה,לומר מה הוא חושב. ואני חושב שעם כול החשיבות בהמשך המאבק של הלהט"בים הרחובות הם כבר לא הכתובת.

אם הקהילה הלט"בית רוצה לקיים מדי שנה אירוע בחודש יוני על פי המסורת שהשתרשה, ניתן בהחלט לקיים פסטיבל ענק  במתחם ציבורי כמו ב"גני יהושע" בתל אביב שיכול להכיל רבבות בני אדם ומופעים שונים בו זמנית. גם לשם יבואו תיירים מחו"ל. תל אביב היא תל אביב. אבל לשם כך לא יהיה צורך לסגור רחובות מרכזיים אשר משבשים את החיים. "מצעד הגאווה" הוא חלק מן החיים, אבל הוא עשה את שלו ומן הראוי להתפנות לסוגיות אחרות, שלאו דווקא גאווה בצדם מכול מקום לא גאווה ציבורית או ממסדית.

כמו במקרה הלהט"בים גרעין ההתארגנות צריך לבוא מקרב אותן קהילות וחזקה על העיר תל אביב ופרנסיה שהם יתנו כתף למאמץ בתחומים אלה. ואם תל אביב תעשה זאת גם רשויות מקומיות אחרות ילכו בעקבותיה.

הגיעה שעתם של מצעדי מחאה אחרים. הערך המוסף יהיה חיזוק המודעות לזכויות הפרט במדינה דמוקרטית בכול תחומיי החיים. סוגיית הלהט"בים היא רק אחת מהן.

 

 

 

.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Malam dahliatzviel  ביום 10/07/2019 בשעה 2:31 pm

  ארגנו שניים כאלה ב-2004 ו-2005, אך מתברר שהחברה הישראלית טרם בשלה לקבלת השונה מהסוג הנפשי. גם היום.

 • צבי גיל  ביום 10/07/2019 בשעה 3:14 pm

  זה נכון. ולא הזכרתי את הסוגיה של הטיפול בחוליי הנפש, שהעלית בצורה כה נוקבת בבלוג הזה.

 • laladoron  ביום 11/07/2019 בשעה 8:42 am

  צבי יקר, זה 60 שנים אחרי סטונוול, לא 90 ואפליה נגד נשים, לא הפליה…

  נהניתי לקרוא את המאמר למרות שעלי לחלוק עליך, אנחנו רחוקים מאוד מהיום בו המצעד הזה לא נחוץ

 • צבי גיל  ביום 11/07/2019 בשעה 9:48 pm

  אלה. גם 60 שנה זה זמן ארוך. אני לא טוען שיש לבטל אירועים שתכליתם תשומת לב ותמיכה. מה רעה בפסטיבל צבעוני גדול ב"גני יהושע" ? כבישים לא ייחסמו והערך המוסף יהיה יתר אהדה לקהילה הלהט"בית שמקיימת מסורת אך לא מפריעה לציבור הרכב לנוע ברחובות העיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: