כל ישראל חברים- בתמיכת השגרירות הנוצרית בישראל.


במדינת ישראל פועלות עמותות רבות ובשנת 2014  היו רשומות יותר משלושים אלף עמותות, אף כי רק שליש מהן היו פעילות. המספר הגדול ביותר היו של שרותי דת, בתחום הציבורי ,ובירושלים, גם  בתחום המוניציפלי. המספר הקטן ביותר היו בתחום הסביבה ובעלי חיים- כ4%- בהשוואה לשרותי דת. ובתרבות ואמנות כ 15% בהשוואה לשרותי דת. הפילוח הזה מלמד משהו על החברה הישראלית ועל הממסד. אם לכך נוסיף כי יש עמותות שמתקיימות על תרומות של יחידים ומוסדות ויש כאלה שממומנות על ידי הממשלה, ובראשם שרותי דת.

השם "עמותה" מקורה בשם העצם עמית- חבר, ומדובר בתאגיד של בני אדם בודדים או קבוצות אשר המשותף להם- מטרה מסוימת, בדרך כלל מטרה ציבורית . הן סטטוטוריות, לאמור רשומות על ידי רשם העמותות הממשלתי. כאמור, יש עמותות פעילות ויש עמותות רדומות שרק ממלאות אחר התקנות של חוק העמותות, כולל בקרה משפטית וכספית.

לדוגמה העמותה "עופות החול" ששרידי השואה ודור ההמשך קשורים בה, ואשר שָמָה לה למטרה לתעד את פועלם של ניצולי השואה למען המדינה כיחידים וכקבוצות, התקיימה רק באמצעות תרומות.

facebook - עותק (2)

שום גורם ממשלתי או גורם ציבורי לא תרם לה אפילו לא פרוטה. בעור שיניה היא הפיקה חמישה סרטי תעודה אשר הוקרנו בסינמטקים, בערוצי טלוויזיה ובמעמדים אחרים כשהיא נאלצת לחזר על הפתחים אצל מוסדות ותורמים פרטיים . למה ? זאת כבר שאלה אחרת. אפשר, אילו "עופות החול" היו כשרים למהדרין,דתית, הם היו נהנים מתמיכה ממסדית. שכן בשורה לאומית ,בשורה של תקומה, הייתה, גם הייתה בה ויש בה -בעמותה הזאת.

יש גם עמותות אשר פונות לציבור בשם ניצולי השואה, בייחוד הנצרכים מאוד. אין כול ספק שהצרכים החומרים של ניצולי השואה הקשישים והחולים הם חשובים יותר מכול צורך אחר בתחום הזה.מה גם שממשלת ישראל קבלה מיליארדי דולרים הן מממשלת גרמניה והן מ"וועידת התביעות " למטרה זאת  .אני מציין עובדה זאת  כי לא מכבר קראתי מודעה גדולה שהתפרסמה בעיתונים   בשם "עמותת יד עזר לחבר" בית חם לניצולי שואה.

הכותרת היא :הוספיס יחידי בארץ לניצולי שואה מוקם בימים אלה במתחם עמותת "יד עזר לחבר" ונאמר בה בין היתר: בימים אלה שוקדים בעמותת "יד עזר לחבר" על הקמת הוספיס היחיד מסוגו בארץ. ההוספיס ישרת את ניצולי השואה שהפכו לסעודיים וייתן מענה רפואי של צוות מקצועי 24 שעות ביממה. כול זאת הודות לתרומתה האדיבה של השגרירות הנוצרית הבינלאומית ירושלים."

בראש המודעה מצוין גם מספר טלפון לתרומות. אגב מדי שנה,לרבות בשנת 2018  העמותה מקיימת טקס בחירת מלכת היופי של ניצולות השואה. עמותה זאת מפרסמת את עצמה גם בערוציים טלוויזיה  מסחריים.

אני בדעה שכול התארגנות ציבורית בחברה דמוקרטית שדואגת לרווחת הפרט ובייחוד לזה הנזקק,היא דבר מבורך. ואם ניצולי השואה רוצים לבחור מלכת יופי- מדוע לא. ואף שאין לי כול בעיה שמיזם כלשהו נתמך על ידי השגרירות הנוצרית בישראל, אני תוהה מדוע כול זה דרוש במקרה זה . ישנה "הרשות לניצולי השואה" במשרד האוצר , ישנה "הקרן לרווחת ניצולי השואה"  מייסודו של ,"מרכז הארגונים של ניצולי השואה" ,וישנו המשרד לרווחת אזרחים וותיקים ויש "וועידת התביעות" אשר מסייעת דרך קבע לניצולים . לשם מה העמותה. עם כול החיוב בעמותות ציבוריות , ישנן שתי רעות חולות בכול הקשור בעמותות בישראל. רבות מהן צצות בעזרת אנשים שזאת פרנסתם ואלה מגייסים בשכר ומתרימים באמצעות מיליוניי טלפונים. והדבר היותר חשוב שהן משחררות את הממשלה ממטלה שהיא שלה. זה לא אומר שמוסדות ממשלתיים מן הסוג הזה מתנהלים טוב יותר מהעמותות. די לראות את המצב בבתי חולים כיצד קשישים שוהים במיטות בפרוזדורי  בתי חולים ציבוריים ומשוועים לעזרה ואין. אבל מוסד כמו הוספיס שהוא המשך של בית חולים ,אבל בכוון אחד בלבד ,חייב להיות לא רק בפיקוח ממשלתי אלא גם ממשלתי. זה מגיע לכול אזרח בערוב ימיו, לרבות ניצולי שואה עריריים. לכך אין צורך לא בעמותה ולא בעזרת נדיבותה של השגרירות הנוצרית בירושלים.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • Aya Rubinfeld  ביום 14/03/2019 בשעה 9:42 am

    ישנם דברים שהזמן עושה עימם חסד, זה בפירוש לא המקרה. לדאבוני החסד שהיה אמור להעשות , מזמן, מתמסמס ונשחק תחת כפכפי הבירוקרטייה והאופורטוניזם ובעוד שנים לא רבות לא יוותר לנו אלא להכות על חטא!!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: