המפץ הגדול שחושף כוכבים על מרקעינו.


אתמול , לפני "ברית הנשואים"  הבומבסטית, של   ערוצי 14 ו- 13 , ביקר אצלי ידיד מהתקופה הטלוויזיונית שלנו, שנמנה עם הצעירים שבקרבנו ,אך עם אלה שתמיד התווכחו ותהו אם אנו ממלאים את חובתנו  כשליחי ציבור בהבאת המסר במסגרת חברה פתוחה ודמוקרטית. לא פעם ולא פעמיים אחרי יום מתיש לאחר שידור מגזין החדשות היומי "מבט", מצאתי את עצמי יושב  עם עיתונאי זה או אחר עד לאחר חצות . מדי פעם בפעם הטונים של הוויכוח עולים, אבל תמיד, גם כשלא הצלחתי לשכנע אותו, יצאתי מסופק, במשמעות הכפולה של המילה הזאת- גם סיפוק על הדו שיח וגם הרהורי ספק לגבי העמדה שלי.

בפגישה אתו השבוע דיברנו בין היתר על אובייקטיביות בדיווח עיתונאי בכלל והטלוויזיוני בפרט. אני אמרתי ותמיד טענתי שעיתונאי או פרשן שקובע שהוא אובייקטיבי טועה ומטעה. העיתונאי , בראש וראשונה כאדם ואחר כך כמי שמעורה בחיים ציבוריים, הוא תמיד בעל עמדה חברתית או פוליטית. עליו לעשות את המרב כדי שזאת לא תאפיל על שיקול דעתו. אולם מי שקובע את האובייקטיביות זאת המערכת. לדוגמה אם יש כתב  שמסקר את ההתנחלויות בשטחים חייב להיות כתב לענייני הפלשתינים  בשטחים. מי שישפוט אם המסר הוא רב פנים, זה הציבור.

דיברנו גם על השוני בהבאת החדשות. פעם בעידן ה"תום", על כול הפשלות שהתלוו, המטרה הייתה להביא חדשות או לתעד חדשות, כשהאפקטים האמצעיים היו עניין משני, מה גם שהם  עלו כסף שלא היה . כיום הדגש הוא בעיקר על המראה, גם של האולפנים וגם של המגישים כיאה לכוכבי- על בגלקסיה התקשורתית. הזכרתי לו שנתתי לכך ביטוי ברשימה שכללה שיחה עם פרופסור אליהוא כץ, מגדולי החוקרים הבינלאומיים של המדיה והחברה ובין שאר תוארי הכבוד שהוענקו לו, גם "פרס ישראל".

באותה שיחה אמר לי אליהוא עץ  כי  בתחרות בין ארבעת הערוצים, מאתמול שלושה , כול המהדורות משדרות את אותן חדשות באותו זמן, וזה מצב אבסורדי. כ”ץ מוסיף ומעיר  שההנחה שלו היא  כי הצופים לא בוחרים בין הערוצים בשל הצורה שבה מובאים התכנים של  החדשות, אלא בשל האטרקטיביות של המגישות, האהדה כלפי הפרשנים, עיצוב האולפן או בגלל התכניות ההמשך אחרי החדשות. הוא מצביע בין השאר על כך מאז שהטלוויזיה האמריקאית רואה עצמה חופשית להיות בעלת  "הטיה" ,דוגמת "פוקס" מול ,CNN  גם  כאן ההנחה של פרופסור כ”ץ היא  שהצופים לא מפעילים את השלט לכאן ולשם, בין הערוצים, כדי לקבל היבטים שונים על החדשות. הם פשוט לא "שומעים את הצד השני".

בהקשר לכך אמרתי לידידי כי גם אותם משדרי תחקיר משובחים כמו "עובדה" בערוץ 12 ו"המקור" בערוץ 10 , מעכשיו 13 , שווקו עצמם כמוצר בשרות הרייטינג. ואמת ונכון שהם חשפו שחיתות,וזה לעצמו דבר חיובי מאוד, אבל האם בכך הם תרמו לשינוי בדעת הקהל בכול המשתמע ממגיפת שחיתות זאת. הם רק  פינה קטנה במראה התקשורתית הרחבה. פעם כאשר המדיה חשפה שחיתות, ולעתים הרבה פחות חמורה מזאת של ימינו- אנשים לא רק שילמו על כך במשרות ובשמם הטוב אלא, לצערנו,גם בחייהם. ניתן לומר כי תפקידה של המדיה היא להיות "שליח" של המסר אבל את המעשים  המתבקשים צריכים לעשות הציבור ומנהיגיו. האומנם המדיה היא השליח של המסר כולו בחברה? המדיה , בעיקר המסחרית, אבל גם במידה רבה הציבורית, ערוץ כאן 11 , מתמקדת במה שעושה כותרות. ביטחון עושה כותרות. שחיתות עושה כותרות. בעיות חברה וכלכלה כמו עוני, רווחה, דיור, מצב הקשישים, המצב בבתי החולים, השירותים לסוגיהם- אלה אינם עושים כותרות. ולכן גם דעת הקהל מוטה לכוון זרקורי המדיה.

הזיווג הגלקטי.

בשבועת האחרונים, יחד עם שפעת גשמי הברכה שבאים עלינו התלוו הבשורות על הזיווג הקָרֵב בין ערוץ ,14 שידוע כערוץ עשר ,לבין ערוץ 13 של חברת "רשת".לשיא הגענו היום, יום ד' ה- 16 בינואר,  כאשר בעיתון הארץ שהוא בפורמט הגדול של העיתונות כיום, התפרסמו בשלושה עמודים מלאים  תמונות של הכוכבים- החתנים והכלות ,כשהכותרת בשולי המודעה צועקת:"הערב זה סוף ,סוף הכול מתחבר בערוץ 13 . החל מהערב, נאמר במודעה, כלומר החל מאתמול, תהיינה מהדורות חדשות בשעה חמש אחר הצהרים, בשעה שש, בערב, בשעה רבע לשבע ומהדורה צרכנית בשעה 19:20 .לכך יש להוסיף את המהדורה המרכזית בשעה 9 בערב. אני מבטיח לכם, כפי שאמר הפרופסור כץ לגבי כול הערוצים , שזה יחול על ערוץ 13 עצמו- אותן חדשות, בזוית כזאת או אחרת, באולפן כזה או אחר בעיצוב כזה או אחר, במהדורה זאת או אחרת. אותה גברת בשינוי אדרת, ואפשר כובע  שונה וגם צעיף אחר .אולם מה שחשוב ומודגש בשחור לבן הן הדמויות מאחוריי החדשות כמעט life size  .שום זיווג מלכותי לרבות כזה שמקורו בארמון באקינגהאם בלונדון לא זכה לכיסוי, ממש כיסוי כה גדול, כמו הזיווג הגלקטי הזה שמעתה ואילך יהיה מוכר בקהילה האסטרונומית ככוכב הלכת "שלוש עשרה". למזלנו מספר 13 אינו חל על המסורת היהודית.

ניתן לומר שברוח התקופה, המדיום החזותי משקף במידה כזאת או אחרת את הזירה הפוליטית. גם שם הסוגיה היא לא מה הבסיס הערכי של מפלגה זאת או אחרת אלא מי ה"כוכבים" שעומדים בראשה. חזרנו לעידן משופר של המצביאים הרומיים , אף שגם מאחוריהם עמד המשמר הפרטוריאני .

וכמובן זה יהיה ה-מופע הגדול ביותר – the greatest show .פעם בעידן ה"קלאסי" של הטלוויזיה בארה"ב אשר תמיד הייתה מסחרית, קראו גם לילד החדשות בשמו ,כמו המהדורה המרכזית של רשת ה -NBC   שנקראה   THE HUNTLTY- BRINKLEY SHOW כשמגיש אחד, צֶ'ט האנטלי הגיש מניו יורק ודייויד ברינקלי הגיש מוושינגטון. לימים זה הפך "להאנטלי ברינקלי רפורט". כלומר לא מופע אלא דיווח. ערוץ 13 מחזיר אותנו ל"מופע" the channel 13 show עם כול הכוכבים, והכול בביתכם. קצת אור במנהרת החושך סביב החדשות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: