חמוצים משעממים


למעט  אורח מאמריקה, שיש לו את הטראמפ שלו עם ה"טוויטר" ,שמייצר בכמויות דברי הבל ורעות רוח , שקרים וביטויים גסים ובריוניים , כול אורח אחר מן המערב, ירים כמה פעמים גבה לנוכח המהומה התקשורתית שקמה לאחר שראש הממשלה העיר לתושבת קריית שמונה שהיא משעממת. לשם רענון המעמד הנשגב הזה -אזכיר בקצרה  את האירוע. ב-16 באוקטובר השנה חנך ראש הממשלה ביבי נתניהו  מרכז רפואי אזורי בקריית שמונה במקום חדר המיון שייסגר. בנאום שנשא הוא ציין שזה "יום של שמחה". תושבת המקום אורנה פרץ קראה לעומתו  שזה "יום עצוב". על כך ראש הממשלה העיר שהוא מבקש להספיד את עורך הדין יעקב ויינרוט, ידידו, ואחד מעורכי הדין הבולטים והמשפיעים בארץ, שהלך לעולמו. על עצם קריאת הביניים  אמר ביבי: " אשמח לשמוע את התלונות שלך, את ההערות שלך אבל יש לי משהו אישי להגיד" בהמשך התייחס ראש הממשלה למרכז החדש שינוהל על ידי חברה פרטית במקום חדר המיון שייסגר. בנקודה זאת אורנה  פרץ  קראה בהתרסה "אם זה כול כך חשוב מדוע סגרת אותו". על כך נתניהו ענה לה: "את משעממת אותנו. אנחנו רוצים לדון בדברים שמעניינים אותנו. תביאי דברים מעניינים". בתגובה צעקה אורנה פרץ:"אני בוחרת בך כול ארבע שנים וככה אתה עונה לי. תתבייש!" הנוכחים באולם השתיקו אותה והיא לוותה אחר כבוד על ידי שוטרים החוצה.

חשבו רגע אחד שלאחר האירוע הזה בא צונאמי תקשורתי, או מכיוון שאנו בעלי ברית של אמריקה, נגיד שבא "הוריקן שרה אימנו" אשר שטף את הארץ ולמרבה המזל לא היו לא קרבנות בנפש ולא נזק לרכוש. ולא זו בלבד שהארץ שקטה כמעט מיד,אלא לפי המדווח אורנה פרץ התפייסה וקריית שמונה חזרה לחיק המשפחה. מי שעדיין נאחז בזה גם השבוע אלה הפרשנים בעיתונות הכתובה.

ועכשיו טלו קורה מבין עיניכם, כמו שאומרים  יפיי נפש, ובדקו מה היה לנו כאן. ראש הממשלה מופיע בפריפריה, ובכך הוא נותן לה את הכבוד, ואין זה משנה מה המניעים למעמד גזירת הסרט, אבל הוא ראש ממשלה. לראש ממשלה, מחוץ לכנסת, לא מפריעים כשהוא נושא דברים. אפשר לשאול אותו, לאחר שיסיים, וחזקה על ביבי כי במקרה הזה הוא היה משיב. אבל ביבי לא השתיק אותה אלא אמר לה שהוא ישמח לשמוע את התלונה שלה. היא בכול זאת צעקה והפריעה ,גם אם לגופו של עניין השאלה שלה על סגירת חדר המיון הייתה צודקת. ביבי במקום לומר לה:"תני לי לסיים", או  ,"אל תפריעי לי" -העניק לה את התואר "משעממת". ואני תוהה מדוע לאיש מבריק כמוהו , לא היה ביטוי טוב יותר כמו: ,"אם את רוצה להפריע תיבָּחרי לכנסת שם יש כול הזמן קריאות ביניים ובתוכם משתחלים איכשהו נאומים", או : "אם את רוצה לצעוק בואי לאצטדיון טדי כאשר ביתר ירושלים מופיעה נגד "בני סאכנין"

אלא מה, זאת לא המילה ,או זה לא המונח -"משעמם" שהביא עליו את מבול הסיקור התקשורתי. אלא זה שביבי אמר זאת והוא אמר זאת בפני "הקהל שלו". זה מלמד על שני דברים. אחד שהוא החשוב ביותר: ביבי בכול זאת בשר ודם . הוא לא רובוט ולאנשים יש פליטות פה. וגם אם מדובר ב"משפחה" הוא מוכיח אותה כאב טוב שאינו חוסך שבטו ממנה. שניים :התקשורת והפוליטיקאים שניצלו את "פליטת הפה", הם לא רק משעממים אלא גם "קיבצרים". זה issue זה ? זאת סוגיה חברתית, פוליטית, לאומית או בינלאומית? לכך נוסיף נקודה שלישית כבונוס. מי שצבר נקודות בפליטת הפה  הטראמפית הזאת הוא ביבי. מזכירים שוב ושוב את המילה הזאת ואת אומרה וביבי לא צריך יותר. הוא ברֶשֶת. בדיוק כמו המילה "חמוצים". ביבי אמר שהאופוזיציה והתקשורת וכל מי שאינו שבע נחת מן המציאות הם :"חמוצים". זה נכון. אצלי למשל המציאות מעלה קוואסים בבטן. אז מה. אלא שעל סדר היום  של המדינה -לא המציאות העגומה, לא מצב מערכת הבריאות בכלל ובפריפריה בפרט, לא הפער הגדל בין העשירים לבין העם, לא האווירה הפלגנית, לא ההסתה אלא המילה "חמוצים". וראו את האפקט  של הפנינה הזאת. ביבי אומר "חמוצים", התקשורת פותחת את הצנצנות וביבי שולף אותם שוב ושוב להנאתו , להנאת חסידי האדמו"ר ולהנאת המדיה .כמונו הוא אוהב לאכול חמוצים.

לסיכום גם "משעממת" וגם ה"חמוצים" הם לא תעודת עניות לביבי. הם תעודת עניות לפוליטיקאים ולתקשורת שעושים מזה עניין או כפי הביטוי הידישאי המוצלח יותר-" עושים מזה צימעס"- לאמור קינוח מתוק לארוחה דשנה. ועל כוּלָמו עלתה  האופוזיציה של "המחנה הציוני" .כפי שדווח, פעילי "המחנה הציוני" ניצלו את "המומנטום," ותלו למחרת ביום חמישי בבוקר  ברחבי קריית שמונה עשרות שלטים עם הכיתוב "אורנה, אותנו את כן מעניינת". זה ועוד.  יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי ,הודיע לאורנה פרץ ולכל תושבי קריית שמונה, "אתם מעניינים אותנו מאוד. מגיעים לכם שירותי רפואה טובים, בדיוק כמו במרכז הארץ. גם בחינוך, בתשתיות ובכל נושא אחר. בעשר שנות שלטון הליכוד הזניח את הפריפריה. כשאנחנו ננהיג את המדינה לא יהיו פערים בהקצאת תקציבים ממשלתיים על פי אזורים גיאוגרפיים".

מילים כדרבנות אבל לא בתגובה לפליטת הפה הרגעית של ראש הממשלה. לא השלטים ולא ההודעה של גבאי יריצו  את תושבי קריית שמונה לקלפי כדי להצביע למחנה הציוני. אני שומע וקורא שגבאי עושה ימים ולילות בביקורים בפריפריה שעוסקים בנושא החברתי כלכלי. אבל זה מעט מדי ,מאוחר מדי ובלתי הפיך לתקן את המשגים הגדולים שהוא עשה. בראש וראשונה בכך שמפלגה, כול מפלגה, אינה חברת "בזק" שבה הוא הצליח מאוד. אני נמניתי עם המצביעים בעבורו בשני הסיבובים, חרף יחסי הידידות ביני לבין היו"ר הקודם בוז'י הרצוג. לעת הזאת ,אם גבאי רוצה בטובת מפלגתו והמדינה, יש דבר אחד גדול שהוא יכול לעשות, לפָנות את מקומו. חמוצים משעממים לא יושיעו.

 

בלי וירוסים. www.avast.com

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: