פולין אכן הונתה אותנו- לא רק בטיוח שבתיקון החוק השערורייתי.


 במודעה שמתפרסמת היום על ידי ראשי ממשלות פולין  וישראל  אין זכר לנושא של הרכוש היהודי הרב שפולין מחזיקה בתוקף חוק נאצי.

 כמה וכמה פוסטים שלי הוקדשו לנושא הרכוש היהודי הציבורי והפרטי בפולין, אשר לפי הערכות שונות נאמד בעשרות מיליארדי דולרים, שכן יותר משליש מכלל  הנדל"ן במדינה זאת היה שייך ליהודים. באחרון שבהם ציינתי כי להערכתי החוק הפולני לגבי מצבם של הפולנים בשואה חוקק לא רק כדי לטהר את הפולנים אלא כבסיס לבקשת פיצויים מגרמניה,שלא רק היהודים סבלו אלא גם הפולנים. ובכך עוסק בין השאר החוק, ובעניין זה אין לנו כל השגות. והנה  לאחר שהפרלמנט בפולים תיקן, במקצת ולא במהות, את החוק הזה,לצערי בברכת ראש ממשלת ישראל, מיד אחרי כן באה הודעתו של ראש ממשלת פולין על הפיצויים שפולין תדרוש מגרמניה.

אכן הנאצים  ראו בעם הפולני את האויב מספר שתיים,לאחר היהודים. ונכון שפולנים רבים, אנשי אליטה, כמורה ואחרים נעצרו, נכלאו, הוצאו להורג בירי או בתליה. הפולנים הם היחידים שעמדו בגבורה  עילאית במשך שבועות בשערי הבירה וורשה לאחר שהפנצרים הנאציים הסתערו עליה וה"שטוקות "הפציצו אותה ללא הרף. מכאן שלפולין חשבון ארוך עם גרמניה. אך טהור שרץ אחד אינו הופך שרץ אחר לכשר.

מדינה שסבלה מעוולות צריכה להימנע מהם כלפי מדינות או עמים אחרים. וכאן החטא של הפולנים הוא כפול. היו מהם ולא מעטים שהתנכלו ליהודים במהלך המלחמה, פגעו בהם , הרגו,בזזו , נתצו מצבות של בתי עלמין יהודיים לצרכני בנייה וכיוצא באלה פשעים .והיו רבים שלאחר המלחמה השתלטו על רכושם. בעידן הקומוניסטי זה קרה בחסות המשטר שהלאים את כול הרכוש הפרטי. וזה קרה לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי כאשר ממשלת פולין  אימצה-הלָכה למעשה- את חוקי נירנברג הנאציים וממשיכה להחזיק ברכוש יהודי. רכוש זה,בעיקר מבנים, מוסדות ונדל"ן מסוג אחר הווה יותר משליש מן הנכסים האלה בפולין. בעירי -זדונסקה וולה שני שלישים מן הנדל"ן היו בידי היהודים. הארנונות שלהם, סייעו בייסוד העיר הזאת ולאחר מכן כיסו את  כול ההוצאות המוניציפליות שלה.

ממשלת פולין, זאת כמו הממשלות לפניה עשתה  הכול כדי למנוע החזרת הרכוש. הדבר הראשון היה שלילת אזרחות מילידי פולין אשר עד לשנת 1951 קבלו אזרחות  זרה או  לחמו בצבאות זרים. זה חל אוטומטית על  ה"פולקסדויטשים"( גרמנים ילידי פולין ) שבמלחמה קבלו אזרחות גרמנית ואף לחמו בצבא הנאצי, ועל שרידי השואה, שרובם באו מפולין ואם היו בגיל גיוס- רובם- שרתו בצה"ל.

רחוב בזדונסקה- וולה. כמעט כול המבנים היו שייכים ליהודים.

ככה  בחבילה אחת-נאצים ויהודים, כשהמטרה היא לא רק שלילת אזרחות אלא גם  שלילת זכות הרכוש. אחר כך חוקקו עוד חוקים למיניהם שמטרתם אחת ויחידה והיא למנוע החזרת רכוש. ואם החוקים לא כיסו את המעשים הנלוזים האלה הומצאו ככול מיני שיטות ,נכלוליות ,אשר המכנה המשותף- הנמוך- שלהם היה מניעת החזרת רכוש יהודי. בהתחלה נושא זה הביא פרנסה לקבוצה של עורכי דין פולניים, אשר חלקם האמינו שניתן לעשות משהו אך הרימו ידיים, וחלקם ידעו מראש שאין סיכוי אבל הרוויחו את הכסף. במשך שנים טיפל בכך ארגון איל"ר- ארגון יהודי עולמי להשבת רכוש. נפתלי לאו- לביא מי שכהן שנים רבות כסגן יו"ר העולמי של איל"ר, והיה פעיל מאוד  במגעים עם ממשלות פולין, ארץ שבה נולד,אמר לי בשעתו כי ממשלות פולין נהגו בנו בכחש ובמרמה. לי הוא לא חידש הרבה.

טענתי, ואני טוען גם כאן ,כי לממשלות פולין היה שותף בעוולה זאת, בשוד הזה לאור היום- כול ממשלות ישראל ללא יוצאת מן הכלל .אלה עשו- כלום. אלא שלממשלה הזאת, באותה הזדמנות שבה היא ניהלה מאבק צודק נגד החוק השערורייתי הפולני, הייתה צריכה להתייחס גם לעוול של נטילת רכוש, אשר רוב הבעלים באו לישראל, אף שמהם  נותרו רק מעטים. בריאיון ברשת ב' בעקבות תיקון החוק הפולני אמר הפרופסור יהודה באואר כי "הפולנים הונו אותנו,סובבו אותנו על האצבע ואנו הסכמנו לזה. זאת מכיוון שלמדינת ישראל חשובים היחסים הכלכליים,ביטחוניים פוליטיים עם פולין משל עסק קטן כזה כמו השואה".הוא חזר על זה ברשימה אתמול ב"הארץ" ובכן,  פרופסור נכבד- הם עשו זאת  גם לגבי הרכוש היהודי הגדול של היהודים בארצם, ובשל אותן סיבות.

אין בכך כדי להמעיט מחשיבות הקשרים עם פולין כמדינה ועם העם הפולני. אלא שבאותה הזדמנות חייבים להזכיר להם כי סוגיית הרכוש היהודי היא על סדר היום. יש שתי כתובות שראויה פניה אליהם. הראשונה היא ממשלת גרמניה, שהיא כמו פולין חברה באיחוד האירופי. שברלין תָּתּנֶה מתן פיצויים לפולין בהחזרת רכוש יהודי ליורשים או למדינת ישראל. הגורם השני הוא וועידת התביעות, אשר עוסקת בנושא, לאחר שאיל"ר- ארגון יהודי להחזרת רכוש נכשל במאמציו כול השנים .ויש כמובן עוד אי אלה שאריות של ארגונים יוצאי פולין שמן הראוי שגם הם ישמיעו את קולם- אם עדיין יש להם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מיכאל  ביום 08/07/2018 בשעה 12:11 am

  אין לפולין שום עילה לדרוש מגרמניה פיצוי כלשהו. שטחי גרמניה על תעשייתה ועוצרות הטבע שלה, צורפו לפולין כפיצוי על השוד והנזק שהנאצים גרמו לפולנים. אם שינוי המשטר, הופיעו עשרות אלפי תביעות אישיות לפיצוי על רכוש, שממשלת גרמניה שילמה בחוק מיוחד. אבל גרמניה לא זקוקה להגנתי בפני הפולנים.
  פרופ. שבח ווייס אמר לפולנים לפני כמה שנים: "ברור שלעולם לא תוכלו לשלם על כל הרכוש הזה, אבל תנו לפחות משהו ע"מ להקל על זקנתם של אזרחיהם לשעבר". כך נולדה בתוספת העלובה של כ 100 $ לקצבת הזקנה, המשולמת פעם ב 3 חודשים לכל מי שנולד בפולין, וחצה את גבולה במסגרת חזרה למולדת מברה"מ ב1946. כרגע מוערך הרכוש ב83 מיליארד $. אבל כשמנהיג ציבור איש מפא"י ויו"ר הכנסת מטעמה בעברו, מוותר מראש על רכוש פרטי וציבורי, אז למה שהפולנים ישלמו? כלל לא מפליא שהאיש היה יקיר הסיים, והתגאה בזמנו שהוא מרגיש עצמו יותר פולני מישראלי, אז מה אתם רוצים מביבי?
  כשחזרנו ב 1946,אנו שרידי הניצולים, פרסמה ה NSZ, הזרוע החמושה של ה AK, שהיהודים החוזרים מברה"מ ידרשו את משכנותיהם בחזרה, וגל של פוגרומים שטף את פולין כולה. ה NKWD עשה כמיטב יכולתו להדן עלינו, ולכן המקום היחיד שהפוגרום הצליח, הוא קיילצה. הרצח היה בפטישים, מכושים, קילשונים, וכל כל כהה. זוואה מושלמת. הוא הצליח רק כי חברי קיבוץ "השומר הצעיר" הפרו את ההוראות שקיבלו מהביטחון הרוסי. בוועד הקהילה בקראקוב הייתה הערכה שכ 3500-5000 נרצחו ע"י הפורעים הפולנים.
  כש"אילר" פרסם את הערכתו, כתבו עיתוני פולין שהיהודים מלאי הכסף, שוב באים לעשוק את הפולנים. ובעקבות התיקון של ביבי בחוק הידוע לשמצה, נכתב שפולין עברה לאחרונה 3 כיבושים: הכיבוש הנאצי, הסובייטי שהחליף את הנאצי, ועכשיו היהודי, שהוא כנראה הגרוע משלושתם.
  אני מזכיר שבשנים 1936-9,בילה מפקד הלופטוואפה הנאצית, הרמן גרינג, 4 חופשות ציד חיות בר ביערות פולין. באוקטובר 1938 נחתם הסכם מינכן, ופולין השתתפה בשמחה רבה בפירוק צ'כוסלובקיה. בינואר 1939 בירר שר החוץ הפולני, קולונל יוזף בק את האפשרות של פולין להצטרף לציר טוקיו-ברלין-רומה, ובמארס הפר היטלר את הסכם מינכן ונכנס לפראג. וב 1.9.1939 נגמר הכל.
  ב1943 התאבד בלונדון, חבר ממשלת פולין הגולה שמואל זיגלמן. הוא התאבד במחאה על חוסר העניין של הממשלה ברצח יהודי פולין.
  לכן יש לעולם מקום להגיש תביעה כספית שמנה על נזקים שפולין גרמה לעולם כולו.

 • צבי גיל  ביום 08/07/2018 בשעה 11:00 am

  תודה לך מיכאל על שהארת- לא באור יקרות- את העבר האפל של מכורתי פולין, אף שכאמור היו פה ושם, במקומות ובזמנים אי אלה נקודת אור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: