היו בריאים.


הברכה בשפת יידיש בעת פרידה איננה שלום אלא "זאיי געזינד"- הייה בריא, והמהדרין מברכים "זאי געזינד אינד שטארק". הייה בריא וחזק. אצלנו כדאי לאמץ את שניהם. שכן אם חלילה אינך בריא, הייה חזק כדי לעבור את הנתיב של מערכת הבריאות הציבורית שלנו, שאינו מוסיף בריאות בלשון המעטה.

רשימה זאת אינה עוד פוסט פובליציסטי אלא התנסות אישית בכול הנוגע לטיפול, נכון יותר העדרו בשרותי הבריאות של ישראל. אני נמנה עם חברי "בריאות כללית", קרוב לודאי מאז בואי ארצה בנובמבר 1945 במסגרת עליית הנוער. אני מניח שרוב העולים בעת ההיא כמו גם רוב הוותיקים וילידי הארץ, היו רשומים במסגרת קופת החולים של ההסתדרות. לאמור שאני נושא אתי וותק  כבד . אלא שבשעה שוותק בעבודה מוסיף לאדם שכר, וותק בכול הקשור בבריאות, מוריד משמעותית נקודות במדד זה באופן טבעי . אם נוסיף לכך את דרך המשוכות של  המסגרת הרפואית הציבורית שלי , נקבל תמונה שלמה על המציאות .

בפוסט האחרון  שאותו הקדשתי לביקור בגאורגיה סיימתי בחוויה הבלתי נעימה של הנחיתה כאשר המטוס צלל פתאומית ולקח לו כמה דקות טובות לתמרן כדי לצאת מן המערבולת ,להמריא מחדש ולנחות שוב בשלום. גם  בטיסה של נחיתה רכה נגרם לרבים מאתנו לחץ באוזניים שלוקח זמן מה עד שהוא נעלם. במקרה שלי לא זו בלבד שהוא לא נעלם אלא גרם לי לאיזו דלקת גם באוזן וזאת כנראה השפיעה גם על הבלוטה מתחת לאוזן. הואיל וזה נמשך כמה ימים, ראיתי לנכון לפנות לרופא המשפחה. הוא בדק אותי, מצא מצב דלקתי ורשם לי טיפות אנטיביוטיות.

לאחר שבוע כשהמצב לא הוטב, בהתייעצות עם המרפאה שלי נסעתי למוקד עירוני מרכזי בתל אביב של "בריאות כללית" שמצוי ב "מגדל המאה" ברחוב אבן גבירול.

אני רואה לנכון לציין כי בכול הקשור במרפאה שבה אני מטופל, מרפאת "אהרונוב", של בריאות כללית יש לי רק מילים של שבח. בראש וראשונה לרופא המשפחה,רופא נפלא ובן אדם רגיש, למנהלת לענייני מינהל, לצוות כולו,כולל מזכירות, אחיות בית מרקחת וכיו"ב.זה בעצם הבסיס של הרפואה הציבורית בכלל. הבעיה מתחילה ברפואה המקצועית. גם זאת אם אתה עובר בדיקות תקופתיות ככה שניתן לקבוע תורים זמן מראש הכול בסדר, לרבות הרופאים, לפחות מן הניסיון שלי.אבל אם זקוקים לרופא מקצועי בצורה דחופה או בהקדם, זה סיפור אחר.

גבעת א.א.ג אינה עונה.

נסעתי ל"מגדל  המאה" שהוא מוקד מרכזי של "בריאות כללית" באזור תל אביב, שלפתי פתק לתור למזכירות, הסדר נאות לכול הדעות, וכשהגיע תורי לפקידה, הסברתי לה שאני זקוק לרופא אף אוזן גרון, ותור רגיל אצל רופא מקצועי נע בין חודשיים לשלושה חדשים. בגיל שלי ובמצב שלי  לא מתקבל על הדעת להמתין תקופה כזאת. הפקידה העבירה את הכרטיס המגנטי הופתעה לראות את גילי שאינו רשום לא על האוזן ולא על אברים אחרים.היא התחילה בברורים למציאת רופא והיא עשתה זאת במיומנות רבה ובתשומת לב שראויות לכל שבח. לבסוף נואשה והודיעה לי שאין רופא אף אוזן וגרון במכלול."אין רופא"- תהיתי בקול רם והיא ענתה לי. "היה אחד אבל עליו להתייצב בבית חולים בעוד חצי שעה". במילים אחרות ברגע שאותו רופא עזב לא היה שום רופא במכלול הרפואי הזה בתחום אף אוזן וגרון,ואז הישראלי המצוי אם הוא חושב שזה דחוף -פונה למיון. הא לכם בין היתר מקור הבעיות במיון.אילו  שברתי את האף או בלעתי צפרדע כי אז קיימת כירורגיה דחופה אבל לשמחתי זה לפחות לא קרה  . מכיוון שזה היה ביום ה' בשבוע, שלאחריו בא יום ו', יום שבת וחג השבועות, הפקידה סידרה לי תור למחרת החג.

הייה לפחות -עשיר

במצב זה חזרתי למרפאה שלי ורופאה בדקה אותי ורשמה לי כמוסות אנטיביוטיות במינון נמוך וזאת כדי שהמצב לא יחמיר.למחרת החג התייצבתי אצל הרופאה לאף אוזן גרון ולאחר שהיא בדקה את הרשום במחשב על הטיפול שקדם היא שטפה את האוזן, אמרה לי להפסיק את האנטיביוטיקה והאוזן תשוב לתקנה. בינתיים  היא לא שבה והבלוטה וסביבתה הוסיפו להטריד ומטעימה לה ההגדרה באנגלית- A pain in the neck  ,שתי תופעות מציקות. כול ניסיון במוקד 2700 של בריאות כללית להשיג רופא א.א.ג  בהקדם עלו בתוהו. בהעדר אפשרות זאת ביקשתי וקבלתי רשימה של רופאים אשר לפי הסדר עם ,"בריאות כללית" מי שרשום ומשלם ב"בריאות מושלם" רשאי להשתמש ברופא הזה כמה פעמים בשנה תמורת תשלום במזומן של 150 שקלים- מחיר מציאה. מכיוון  שנקבע לי תור רגיל לרופא א.א.ג לאמצע חודש יולי,והוא אכן מקבל גם במסגרת "רפואה מושלמת", ניסיתי להתקבל אצלו במסגרת זאת בהקדם. נמסר לי כי המועד המוקדם ביותר הוא אמצע אוגוסט. פניה אליו באמצעות מסרון  נענתה על ידי מזכירה. אמרתי לה שככלות הכול גם במסגרת השרות הציבורי משתדלים לקצר תור של גמלאים, אך היא בשלה שאי אפשר. שאלתי אותה  האם אותו רופא מקבל באופן פרטי. היא ענתה בחיוב ואמרה לי שזה יעלה לי 1300 שקל.

וזהו התעריף  המדורג של "בריאות כללית". החברות בקופה מזכה אותי לתור ביולי. אם אני רוצה את אותו רופא במסגרת "בריאות" מושלמת אני משלם 150 שקל ואז הוא מקבל אותי באוגוסט. אם אני רוצה אותו בהקדם האפשרי זה יעלה לי 1300 שקלים. כמעט בלי תור.

כתבתי לפני כחודש מכתב למנכ"ל בריאות כללית ואני מניח  שצפויה תשובה של המחלקה לקשרי ציבור  שמצוידת בטקסט מוכן לתלונות כאלה. כשם שיש תוכן מוכן למחלקת השיווק שבין השאר מציעה  תכניות זהב, פלטינום ועוד מתכות יקרות, וכל זאת כ"סָלים" -מונח  שמסמל שפע-לאיסוף כספים ,ולאו דווקא לחלוקת בריאות.

אגב בדקתי גם עם חברים ב"מאוחדת" וגם ב"מכבי" ושם ההמתנה לרופא מקצועי נעה לדבריהם בין יומיים לבין עשרה ימים לכול היותר.הבעיה היא שאדם אשר מתרגל לאותה מערכת במשך עשרות שנים, הסיכוי הוא שהוא לא יעבור למערכת אחרת, אף כי כיום זה יחסית קל. על כך כנראה בונים ב"בריאות כללית",בעיקר כשמדובר בדור הגמלאים שאינו אוהב ניידות.

בהזדמנות, אם אני כבר מעלה את "בריאות כללית" על ראש שמחתי, יצוין כי מכונים שונים של הקופה, כמו מכון אולטרה סאונד, שרות מאוד מבוקש, לא מצויים באותו מכלול ב"מגדל המאה" אלא מחוץ לתל אביב ,כמו בני ברק, רמת גן פתח תקווה  ועוד. מרפאת השמע שהייתה ברחוב בארי בתל אביב עברה לחולון. אדם מבוגר שאינו נוהג ברכב פרטי – או שהוא צריך להיטלטל באוטובוסים או לשלם בעבור מונית הלוך ושוב ,אשר לעתים זה סכום שנע   סביבות 100-120 שקלים.זה ועוד גם שם ההמתנה לטיפול היא לא פחות מחודש ימים.כול זאת כדי להוזיל את הוצאות המוסד אך לייקר את הוצאות המטופל.

עד כמה שזכור לי לעתים רחוקות היו לי תלונות על לקויים רציניים במסגרת הרפואית שלי. וגם הפעם ,פוסט זה תכליתו לא לקטר, אלא להביא לשיפור. אמנם כיום ישנה חלופה, אבל כאמור הייתי מעדיף שהקופה שלי תעשה זאת שכן השיפור הוא לא רק חשוב לי אלא  גם לה. יחד עם כול זאת  המסקנה שאם אתה חולה כדאי שתהיה עשיר ותקבל עזרה מידית. ועוד יותר טוב שתהיה בריא. אם כולנו נהיה בריאים לא יהיה צורך דחוף בשרותי בריאות. במקרה כזה השוק יפעל כדרכו והרופאים ללא ספק יורידו את התעריפים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • nachum  ביום 08/06/2018 בשעה 1:17 pm

    sei gesund ומטעימה = typo.

  • צבי גיל  ביום 08/06/2018 בשעה 1:28 pm

    gesund זאת יידיש מגוּרמֶנֶת "hoch yidish . יידיש של פולין הקונגרסאית היא "געזינד" כשה-וו הופכת ל- י'

  • ענבל  ביום 11/06/2018 בשעה 8:00 am

    כל כך נכון! יש המון ליקויים במערכת הבריאות וזו בושה שאדם מבוגר צריך לעבור סאגה כזו כשהוא זקוק לטיפול. הלוואי שהמודעות תביא לשיפור השירות, והכי חשוב- שתרגיש טוב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: