הסיפור המופלא של פליקס זנדמן.


בבית הספר "בליך" ברמת גן  נערכה בקרב תלמידי כיתות י"א ,י"ב תחרות מטעם עמותת "עופות החול" לחיבורים  בשני נושאים שנוגעים לניצולי השואה.

נושא אחד היה המשמעות המוסרית והערכית של לקחי השואה לאור מנשר הניצולים. הנושא השני היה תרומתם החשובה של ניצולי השואה במלחמת העצמאות. לקראת יום הזיכרון לשואה פורסמה רשימה אחת  ולקראת ויום העצמאות ואחריו אני מפרסם בבלוג שלי עוד  מאמרי  מתוך חבורים אלה, תוך עריכה וקיצוץ. שכן ,כול עבודה של התלמידים  כללה כשלושת  אלפים וחמש מאות מילים, פי שלושה ויותר מן המובא באתר, וגם זה נחשב ארוך בעיני קוראים רבים. אני רואה לנכון לציין שחרף ניסיון של שנים בעריכה, אינני בטוח שעשיתי צדק לטקסטים, שלא מביישים תלמידי אוניברסיטה בכתובים  שמבוססים על תחקוּר ותיעוּד. למצער, אני מקווה ששמרתי על רוחם, ובמידה רבה על לשונם

תרומתו הייחודית  של ניצול שואה לביטחון ישראל

מספר ניצולי השואה שתרומתם למדינת ישראל כבירה ומוערכת. מכיוון שבלתי אפשרי להציג את כולם- בחרתי להתמקד באיש בולט בין רבים שסיפורו בעבורי הוא השראה, מוסר, מצפן, עצמה, ויותר מכל- אמונה.

מאת: ריף קניג.*rif kenig blich (2)

המסע  מתחיל בעיירה גרודנו שבפולין שבה חיה קהילת יהודית בת  29 אלף נפש ו-  28 אלף מתוכם נרצחו על ידי הנאצים. המשפחה היא משפחת זנדמן והאיש הוא פליקס זנדמן. משפחת זנדמן היו תעשיינים עשירים בגרודנו. בין צוות העוזרים של המשפחה הייתה  אנה פיצ'לסקי פולנייה שעבדה כמשרתת בבית המשפחה. גם בשל מצוקתה המשפחתי וגם בשל אישיותה, משפחת זנדמן ראתה באנה כחלק  מן המשפחה. לאחר כיבוש פולין על ידי הנאצים, החלו  הגרושים מגרודנו ובינואר 1943 חוסל הגטו והמגורשים הוסעו  ברכבות לאושוויץ וטרבלינקה. לשבעה מבית משפחת זנדמן  סודר מקום מסתור בעליית הגג. פליקס  עצמו ברח לבית הקיץ של משפחתו, שם שוכנה אנה פיצ'לסקי- המשרתת ,יחד עם חמשת ילדיה. הוא ביקש מסתור ללילה אחד. תשובתה הייתה: "אלוהים שלח אותך, מה שיקרה לך יקרה גם לנו, אל תלך". דודו של פליקס חפר בור מתחת לרצפה ובו השתכנו 17 חודשים. במחבוא היו ארבעה אנשים ביניהם  פליקס. דודו שהיה פיזיקאי במקצועו, החליט שעליו ללמד את פליקס את רזי המתמטיקה והפיזיקה במהלך שהותם בבור אחרת , הוא חשב שהם ייצאו מדעתם . כל הידע של הדוד הועבר לפליקס בעל פה ללא שום אמצעי עזר, והנער הסקרן הבין כל דבר על בוריו. ביולי 1944 הצבא האדום השתלט על  חלקים של גרודנו בשעה שהצבא הגרמני עסק  בהקמת קו הגנה אחרון. בתווך, בין החיילות נמצא הבית שבו הסתתרו היהודים ביניהם פליקס ודודו. ארבעתם ניצלו את המצב וברחו משם ועד לסיום המלחמה הם שהו באזור הכיבוש הרוסי.

אחרי המלחמה  פליקס ודודו עקרו לפריז, ולאחר שקיבל את התואר הראשון, הגר פליקס לאמריקה.  לאחר זמן מה היו בכיסו 4000 דולרים של חסכונות והוא החליט בעזרתם להקים גרעין של חברת אלקטרוניקה בשם "ווישיי", שם עיר הולדתה של סבתו שבה הליטאים רצחו את רובה של האוכלוסייה  היהודית. נקודת המפנה להצלחה המטאורית של החברה הייתה רכישת חברת האלקטרוניקה האמריקאית "דייל" שלימים הפכה לאחת החברות המוצלחות ברשת ווישיי. לימים, בחר מגזין "Fortune" בווישיי" כאחת מעשר חברות האלקטרוניקה המוערכות ביותר בארצות הברית.

פליקס זנדמן וטנק המרכבה.

בתקופת מלחמת יום הכיפורים חשיבותו של השריון במלחמה גרמה למשרד הביטחון להאיץ את פרויקט המרכבה במטרה לפתח טנק ישראלי חדיש ואמין והקמת תעשייה ישראלית לייצור טנקים. אחת הבעיות הקשות הייתה שבשל שינוי טמפרטורה לאורך קנה התותח אי אפשר היה לפגוע בדיוק במטרות. הבעיה הייתה שכשהשמש יוקדת על קנה של תותח -החלק העליון מתחמם בעוד שהחלק התחתון נשאר מוצל מה שגורם לחוסר דיוק בטיל. אלוף ישראל טל יוזם המרכבה, החליט לפנות לידיד ישראל בארה"ב פליקס זנדמן בתקווה שהוא ימצא פתרון לבעיה. זנדמן  היה ציוני מושבע וחילק את חייו בין ישראל לבין ארצות הברית. ואכן זנדמן הציע שעוד בשלב הייצור של התותח הוא יותאם כמוליך חום במקום לנסות לבודד אותו כפי  שהיה נהוג עד אז וכך החום יתפזר לאורך הקנה, דבר שיביא לדיוק מרבי בשיגור הטיל.במיבחנים של הצבא האמריקני נקבע שתותח הטנק הטוב בעולם הוא של המרכבה הישראלי. זאת הייתה ההתחלה. בהמשך  זנדמן נחשב לאבות המייסדים של תעשיית ההיי-טק בישראל והמפעל הראשון של וישיי בארץ הוקם בדימונה.

טנק מרכבה דגם m4

merkava m 4

ניצחון כלכלי.

אחד המאורעות המרגשים ביותר וסוגרי המעגל בעבור פליקס היה רכישת החברה "טלפונקן". בתקופת מלחמת העולם השנייה השתלט היטלר על חברת האלקטרוניקה "טלפונקן" שהייתה בבעלות יהודית. במהלך המלחמה השתמשו הגרמנים בחברה זו לתקשורת וזו הפכה לפאר תעשיית האלקטרוניקה הגרמנית.

ב- 1995 החברה מגיעה לקשיים כלכליים ומועמדת למכירה.פליקס  הציב לעצמו כמטרה לקנות את החברה כניצחון אישי שלו ולהשיב אותה לבעלות יהודית.כשנשאל פליקס מה הרגשתו נענה:"איך להסביר את זה, עברו עליי כל מיני תמונות.. ו… היה משהו מתוק שחשבתי שאחד מהניצחונות הגדולים, אולי הניצחון הכי גדול, בלי נקמה, בלי כלום שיכולנו לעשות את זה"

סיפור המצאותיו המדעיות ונסיקתו העסקית של פליקס זנדמן הם מבחינתי אחד הניצחונות המזהירים ביותר של הרוח האנושית ושל העוצמה היהודית.

פליקס נפטר בפילדלפיה ב-2011 בגיל-84 ונקבר בבית העלמין קריית שאול. ג'יזל בתו הבכורה מתגוררת בארץ ועוסקת כרופאה בבית החולים שיבא. אריאל בתו השנייה גרה בפילדלפיה ליד רותה- אשתו של פליקס. מארק בנו של פליקס, עומד בראש החברה בישראל ולצדו זיו- אחיינה של רותה.

סיכום.  

ההברקה של פליקס שלימים תתנוסס כדגל על הצלחתו המדעית  תמציתה הוא זה:. יש שני דרכים ליצור יותר התנגדות: דרך אחת היא להגדיל את רוחב הנגד ואת אורכו. את הדרך השנייה מצא פליקס וגילה שאם נחתוך את הנגד לסירוגין בצורה שתגרום לזרם לנוע בגלים יווצר מצב של התנגדות מוגברת ברכיב קטן יותר.את המצאה הוא רשם על מפית. המפית שעליה נכתב הפטנט

באלקטרוניקה רגישות לחום לא רצויה, וצריך להגיע למצב שהמכשיר לא משנה טמפרטורה. כפי שציינתי לגבי תותח של טנק "המרכבה".פליקס חיבר בדרך מסוימת קרמיקה ומתכת כך שהשפעת הטמפרטורה החיצונית תהיה אפסית.כאשר מפעילים יותר מידי לחץ וכוח על גוף מסוים, הוא מתפרק. חשוב לדעת מתי זה יקרה ואיך אפשר למצוא את נקודות התורפה שגורמות לכך ולתקנם. לדוגמא מציאת נקודות תורפה במטוסים: פליקס ציפה את המתכת בחומר פלסטי מיוחד וגילה שכשמפעילים לחצים על הגוף ניתן לראות על הפלסטיק (בעזרת מכשיר אופטי שהמציא) צורות וצבעים שמלמדים בדיוק נמרץ על נקודות החולשה של המתכת.

זאת התמצית. כול השאר כתוב ב"דברי הימים" שבהם פליקס זנדמן הוא אחד הכוכבים בשמי עם ישראל בזמנינו.

==============

* ריף קניג הוא תלמיד כיתה י"ב בביה"ס בליך ברמת גן.

נ.ב. קורא הפוסט הביא לתשומת לבי שחיילות צה"ל מלאו תפקיד חשוב בהדרכת שריונרים. בתמונה שמרית רביב, קצינת הדרכה בקורס מדריכים של טנק "מרכבה"

shimrit raviv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • איה רובינפלד  ביום 21/04/2018 בשעה 11:50 am

    תעוד מרגש וחשוב פעם אחת על ההמצאה והשנייה על החשיפה… רבים וטובים הצניעו את השגיהם החשובים ואחת הסיבות לכך אולי נעוצה ברגשות האשם של היותם ניצולים מחד ותחושת הזילזול בה התקבלו עם עלייתם ארצה.
    עיוות ועוול הסטורי שמוכרחים לתקנו!!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: