והעולם עדיין שותק. וגם ישראל.


בבית הספר "בליך" ברמת גן  נערכה בקרב תלמידי כיתות י"א ,י"ב תחרות מטעם עמותת "עופות החול" לחיבורים  בשני נושאים שנוגעים לניצולי השואה.

נושא אחד היה המשמעות המוסרית והערכית של לקחי השואה לאור מנשר הניצולים. הנושא השני היה תרומתם החשובה של ניצולי השואה במלחמת העצמאות. לקראת יום הזיכרון לשואה ויום העצמאות אני מפרסם בבלוג שלי ארבעה מתוך חבורים אלה, ברצף, תוך עריכה וקיצוץ. שכן ,כול עבודה של התלמידים  כללה כשלושת  אלפים וחמש מאות מילים, פי שלושה ויותר מן המובא באתר, וגם זה נחשב ארוך בעיני קוראים רבים. אני רואה לנכון לציין שחרף ניסיון של שנים בעריכה, אינני בטוח שעשיתי צדק לטקסטים, שלא מביישים תלמידי אוניברסיטה בכתובים  שמבוססים על תחקוּר ותיעוּד. למצער, אני מקווה ששמרתי על רוחם, ובמידה רבה על לשונם.(צ.ג)

מדוע העולם שותק  לנוכח רצח עמים  שמתחוללים בימינו? האם מדינת ישראל, שהוקמה על ידי ניצולי שואה ששרדו רצח עם בעצמם, צריכה לפעול ולהתערב ברצח עמים אחרים שהולכים ומתרחבים ברחבי העולם.

מאת: מאיה זוטא *  maya zuta post blich (2)

"ההיפך מאהבה אינו שנאה, הוא אדישות. ההיפך מיופי אינו כיעור, הוא אדישות. ההיפך מאמונה אינו כפירה, הוא אדישות. וההיפך מחיים אינו מוות, אלא אדישות בין החיים למוות."

– אלי ויזל-

ראשית דבר

כשאנו מדברים על מה שקורה בעולם כיום בראשית המאה ה-21 , האם בכלל יש בסיס להשוואה בין השואה לבין רצחי העם שמתרחשים היום? בכך אני מבקשת להתמקד, לאמור במשמעות הערכית והמוסרית לעולם של מורשת ניצולי השואה.

במהלך השואה הושמדו 6 מליון יהודים. מספר עצום ובלתי נתפס. חלק מהאנשים ששרדו את התופת הזו בחרו להשתקע במדינת ישראל – מדינת היהודים, מקום שמקבל כל יהודי באשר הוא יהודי. יש האומרים כי מדינת ישראל הוקמה בגלל השואה -אחד הגורמים המרכזיים שעזרו לתמיכת הקהל העולמי לתמוך בהקמת המדינה היה לשמש בית לכל ניצולי השואה.

כל טבח המוני מחייב כל אדם באשר הוא אדם , בוודאי יהודים צאצאי ניצולי שואה, לחשוב על שתיקת העולם בשנות הארבעים. הלקח מהשואה כפול: גם לאומי וגם חברתי-אוניברסלי. הלקח הלאומי – כל עם צריך מדינה עצמאית שמסוגלת להגן על אזרחיה. ישראל יכולה להגן. הלקח החברתי- אוניברסלי: יש להגן על כל אדם ללא כל הבדל דת, גזע, ולאום. לצערי, לקח זה אף פעם לא נלמד.

כשחושבים על השואה, נוסף לכל הזוועות, תמיד מהדהד המשפט "והעולם עמד מנגד".  "היהודים נשלחו לתאי הגזים והעולם עמד מנגד." "בוצעו ניסויים באנשים חיים והעולם עמד מנגד" ועוד  ועוד. איך היה אפשר לשתוק? מדוע לא עצרו את ההשמדה, או לפחות הפציצו את מחנות המוות, את הרכבות ומסילות הברזל? הרי לקראת סוף המלחמה, כאשר צבא גרמניה נחלש משמעותית, היה אפשר לעשות זאת. מאות אלפי אנשים היו ניצלים ממכונת ההשמדה הגרמנית. מדוע האלם הזה?

בדיוק כפי שזה קורה היום.מאז מלחמת העולם השנייה ועד היום נהרגו, ובעיקר נטבחו, 86 מיליון בני־אדם. לפי מחקר של איגוד הבריאות האמריקאי (APHA), מדובר ב־190 מיליון. חמישה מיליון בקונגו לבדה.(וקונגו שוב מדממת) והעולם שתק. מיליון במהלך הפלישה והשליטה הרוסית באפגניסטן. והעולם עצם עין. שלושה מיליון במלחמת העצמאות של בנגלדש. והעולם התעלם. כחצי מיליון במלחמת העצמאות של אלג'יריה. והעולם שתק. מיליוני ילדים פליטים ורעבים לאוכל בניגריה וסומליה בגלל הג'יהאד — והעולם שותק. בסוריה שליט שמשמיד  את עמו בגז חרדל בחסות מעצמה  והעולם שותק. רוב המלחמות הללו כללו מעשי טבח דומים, ואף חמורים יותר.  והעולם שותק.

הגדרת המושג רצח עם

"רצח עם– בלועזית גֵ'נוֹסַיְיד (Genocide), הוא ניסיון מכוון של שלטון להשמיד קבוצה חברתית מובחנת – עםקבוצה לאומיתאתנית או קבוצה דתית – באמצעות רצח המוני." (ויקיפדיה) .את המונח "רצח עם" (genocide) טבע המשפטן היהודי רפאל למקין בשנת 1944. למקין פעל כבר מראשית שנות השלושים בניסיון להעביר חוק בינלאומי האוסר על רצח המונים. האו"ם אימץ את המושג רצח עם על פי הגדרותיו של למקין ובדצמבר 1948 נחתמה אמנת האו"ם בדבר מניעתו וענישתו של הפשע- השמדת עםהאמנה נכנסה לתוקף בינואר 1951 ואושררה על ידי מאה ארבעים וארבע מדינות    זוהי ההגדרה המשפטית למושג "רצח עם", אשר תקפה מאז ועד היום. סעיפי אמנה עוסקים בין השאר בפשע זה הן בימי שלום והן בימי מלחמה,בסוגים שונים ובאמצעים שונים לתכלית זאת, בנורמות הערכיות שבהן היו מבוצעת ובעונשים.

 התעלמות העולם בזמן השואה

"יהיה מותי זעקה של מחאה על אדישות העולם הצופה בהשמדתם של היהודים מבלי לנקוט אמצעים למנוע זאת"- כתב שמואל זיגלבוים ממנהיגי יהדות פולין שחי כפליט בלונדון והתאבד במחאה על האדישות והאטימות של העולם לנוכח תהליך ההשמדה שנמשך חמש שנים כולל החרבה שיטתית של כול נכסי היהודיים הערכיים והחומריים. אמנם היו בודדים שהצילו יהודים אך לעומתם  המעצמות הגדולות כמו ארצות הברית בחרו להעלים עין   בין אם מסיבות פוליטיות, אנטישמיות או שילובן.

זה ועוד. פניות חוזרות ונשנות להפציץ את אושוויץ, נפלו על אוזניים ערלות, כמו גם הפצצות מסילות הרכבת בעת השמדתה של קהילת  יהודי הונגריה בקיץ 1944 כשבעלות הברית עמדו על סף הניצחון. ארצות הברית המעצמה הדמוקרטית הגדולה במקום לנקוט עמדה נחרצת ארגנה ועידות סרק להשתקת המצפון. ניקולס ווינטון-"אוסקר שינדלר הבריטי" שחילץ  קרוב ל 6670 ילדים יהודים מצ'כיה והעביר אותם ברכבת לאנגליה התחנן בפני הנשיא רוזוולט שיעשה משהו לפני שהיה מאוחר מדי. הנשיא האמריקאי אף לא השיב לפניה. עם אטומי הלב נמנית גם ממשלת בריטניה ששלטה בארץ ישראל מכוח המנדט מנעה מאניות פליטים להגיע לחופי הארץ. אפילו  מנהיג בריטניה בעת מלחמת העולם השנייה, ווינסטון צ'רצ'יל ,בנאומיו הוא תקף את הנאצים על מעלליהם באירופה הכבושה אבל לא נשמע ממנו גינוי על רצח יהודים. ביטוי נוסף לאדישות הבריטית היה וועידת "סנט ג'יימס" , בינואר 1942 .בוועידה זו התכנסו לדון בפשעי הנאצים. 12 מדינות לקחו חלק בוועידה אך רק שר החוץ הגולה של לוקסמבורג דיבר על מצב היהודים. השאר העדיפו להחריש ולעצום עין. זאת גם כאשר שרות  השידור הבריטי- הבי בי סי עוד בשנת 1942 דווח על רצח המוני של יהודי פולין בהתבסס על ידיעות מהימנות. אל חבורת השותקים ניתן לצרף את הוותיקן בראשות האפיפיור פיוס ה- 12 .גם כשהכס הקדוש גינה גזענות הוא לא הזכיר את השמדת היהודים, חרף פניות חוזרות ונשנות מצד  מנהיגים יהודיים בעולם שיעשה זאת.

עם זאת, עם התרחבות מלחמת העולם השנייה האפיפיור פיוס ה-12 חשש למעמד הכנסייה הקתולית לאור רדיפות הנאצים אחר הכנסייה במקומות שונים תחת שליטתם. הוא העדיף לפעול באופן חשאי ולא פומבי למען היהודים. כמרים ונזירים החביאו יהודים רבים בכנסיות בהם מצאו מקלט. על פי הערכות שונות הוחבאו בכנסיות ובמנזרים כ-  4500 יהודים.

לקראת סוף המלחמה, ביוני 1944 ,שיגר האפיפיור מברק אישי לשליט הונגריה מיקלוש הורטי בניסיון להציל את יהודי הונגריה. פנייתו של האפיפיור, לצד פעולתם של גורמים נוספים, הועילה ופעולות ההשמדה של היהודים בהונגריה פסקו. אבל רוב יהודי הונגריה כבר נרצחו. והייתה עוד שותפה, זאת שאמורה לדווח על חדשות לאומיות ובינלאומיות- התקשורת. ממחקר שנערך ע"י  פרופ' לורל לף, עיתונאית לשעבר וכיום מרצה בבית הספר לעיתונאות באוניברסיטת נורת'איסטרן  בארה"ב, עולה כי ב"ניו יורק טיימס  כבר אז העיתון החשוב במערב, הייתה מדיניות או להתעלם או לדחוק את הידיעות על השמדת היהודים בשואה לעמודים אחרונים.

לסיכום, ניתן לראות שמעצמות העולם הגדולות העדיפו לעצום עין לנוכח גורל היהודים בשואה ולדאוג לאינטרסים שלהם שלא תמיד עלו בקנה אחד עם מצב היהודים.

התעלמות העולם בשנים האחרונות

 אחד הלקחים שלפי דעתי דרושים להפיק את לקחיי  השואה, הוא לפעול נגד אדישות העולם כלפי הסבל האנושי. אך, למרות כל מה שהעולם עבר , עדיין במאה ה21- מאה מודרנית, בה לכל אדם יש היכולת לדעת מה קורה בקצה השני של העולם- בלי להניד עפעף, מתרחשים מעשים ברבריים של רצח חפים מפשע , במגוון מקומות בעולם. אתייחס למספר מקומות בהם התרחשו רצחי עם לאחר שנחתמה באום האמנה כנגד רצח עם באו"ם:

רצח העם בסוריה 2011-בימינו שמבוצע ע"י שני גורמים עיקריים: דאע"ש והממשלה הסורית בראשות באשר אל אסד בחסות רוסיה ואיראן.אשר לדא"עש  רק בשנת 2016 אישר האום באופן רשמי את העובדה כי דאע"ש מבצע רצח-עם ביזידים בסוריה. עד אז התפיסה הרווחת הייתה כי זוהי מלחמת אזרחים ללא קשר לרצח עם בהגדרתו.לפי הדו"ח של האום המאשר שזהו רצח עם: "דעא"ש ביקשו להשמיד את היזידים דרך הרג" ובאמצעות עבדות מינית, שעבוד, עינויים ויחס בלתי אנושי ומשפיל, דרך טרנספר בכפייה, גרימת חבלה חמורה ופגיעה נפשית; גרימה של תנאי החיים שמביאים מוות איטי; הטלת אמצעים כדי למנוע מילדים יזידים להיוולד, כולל המרת דתם של מבוגרים בכפיה, הפרדה בין גברים ונשים, וטראומה נפשית; והעברת ילדים יזידים מהמשפחות שלהם והצבתם עם לוחמי דעא"ש, ובתוך כך ניתוקם מן האמונות ומנהגים של הקהילה הדתית שלהם. "

רצח העם בסומליה 1988-1989 בשנת 1960 הכריזה סומליה על עצמאות כאיחוד של מחוזות שהיו עד אז מושבות של בריטניה ושל איטליה. ב- 27 במאי 1988 הורה השליט זיאד בארה על  השמדת כל בני האיסק. לפי הערכות שונות נהרגו במשך פחות משנה יותר מ- 100 אלף בני האיסק. יותר מחצי מיליון בני האיסק נמלטו לאתיופיה, כחצי מיליון נוספים איבדו את בתיהם והפכו לפליטים בצפון המדינה רצח האיסק לא הוכר על ידי אף מדינה בעולם, ואף גוף בין לאומי כרצח עם.

רצח העם ברואנדה 1994 בשנות ה-90 החלה להתארגן בגבול רואנדה ואוגנדה כוח צבאי חמוש של בני טוּטסי  ושמה החזית הפטריוטית של רואנדה- RPF. מטרת ה-RPF הייתה להיאבק במשטר ההוּטוּ הגזעני ברואנדה. בלחץ בין-לאומי החל בשנת 1993 "הסכם שלום" בין ממשלת רואנדה לבין ה-RPF. באפריל 1994, כשחזרו מועידה הדנה בנושא ההסכם נרצחו נשיאי רואנדה ובורונדי.    החל מה-6 באפריל 1994 ובמהלך 100 הימים שלאחר מכן נרצחו בין 800,000 ל-1,000,000 בני אדם, רובם בנשק קר. מרביתם בני הטוסטי וחלקם בני הוטו שהתנגדו לרצח.

העולם  התייחס לנעשה ברואנדה כאל "עניינים פנימיים", והמוסדות הבינלאומיים נמנעו מהגדרת המאורעות כ"רצח עם".  ביולי 1994 הביסו כוחות ה-RPF את שלטון ההוטו ושמו קץ לרצח העם. כשני מיליון בני הוּטוּ נמלטו והפכו לפליטים בבורונדי, טנזניה, אוגנדה וזאיר, ושם, אלפים מתו ממחלות והתנאים הקשים.

רצח העם בדרפור עד היום.בתחילת שנות האלפיים קמו מספר ארגוני מחתרת צבאיים של שבטים אפריקאים בדרפור.ממשלת סודאן, שבעקבות החלשות צבאה בקרבות עם המורדים ובעקבות הלחץ הבין-לאומי איבדה את יכולתה הצבאית, החלה לממן, לצייד בנשק ולאמן את הג'נג'אוויד – צבאות  מקרב השבטים הערבים שרובם שכנו בצפון. החל מ2003 החלו הג'נג'אוויד לנצח את ארגוני המורדים ולבצע מעשי טבח שיטתיים בכפרים בדרפור. אלפי כפרים רוקנו מאוכלוסייתם, הושחתו, נבזזו ונשרפו כליל. הכפרים שהופצצו והותקפו היו כפרי השבטים האפריקאים בלבד, כפרים ערביים סמוכים הושארו ללא פגע. הג'ינג'אוויד המשיכו לאנוס ולרצוח בהתקפותיהם על הכפרים ועל מחנות העקורים. הרחקתם וחסימתם של ארגוני הסיוע בדרפור (מלבד האו"ם) ב-2009 על-ידי ממשלת סודאן יצרו אסון הומניטארי חמור, שתוצאתו הינה מוות המוני בעקבות רעב, מחלות וזיהומים.

רק ב2004 הכריז הנשיא האמריקאי ג'ורג' וו בוש על המתרחש בדרפור כרצח-עם. בהובלת ארצות הברית הטילו מדינות המערב חרם כלכלי נוקשה על סודאן, מועצת הביטחון החליטה על אמברגו נשק על סודאן, וכוחות משקיפי שלום מטעם האו"ם ומטעם האיחוד האפריקאי הוכנסו לדרפור. אך גם המודעות והלחץ הציבורי הגדול בארצות הברית להגברת המעורבות נגד ממשלת סודאן לא קידמו כל פעולה להפסקת הרצח.

מסקנות וסוף דבר

מלמידת זוועות אלה  משתמעים אצלי הלקחים  הבאים: אזכוּר זוועות השואה היא אבן יסוד מרכזית בדרך לצמצום האדישות  של העולם. רק לאחר השואה נכתבה ונחתמה האמנה של האו"ם כנגד רצח עם. אמנם, כפי שהצגתי לעיל- לאמנה, לצערנו, אין ערך רב בפועל- מעשית. הא ראיה ההרג נמשך. אך זהו שיפור מועט,מבחינת המודעוּת, לעומת המצב הקודם. כאשר עוסקים בנושא השואה אפשר להשתמש בנימוק המניעי. כלומר הכוונה והתכנון של הרוצחים להשמיד עם שלם. ניתן גם להתייחס לאספקט ה'כיצד'- הרצח בוצע ב'תעשיית מוות'. ביצועו השיטתי של תהליך ההשמדה אינו משתווה לשום אירוע בהיסטוריה האנושית. וכמובן התוצאה- שישה מליון יהודים שנספו. כמות בלתי נתפסת שכמותה לא הייתה בעבר. אך, ישנה גישה נוספת –האם באמת יש צורך לעשות הפרדה והבחנה בין קבוצות שונות כשמדובר בהשמדה המונית? כל אחת בעלת ייחוד של עצמה. יתר על כן, האם אין הכלליות של 'הג'נוסייד' מורכבת ממקרים שכל אחד מהם מסמל בדרכו שלו את התופעה הכללית? צריך לזכור שרצח הוא רצח ואדישות היא אדישות.  העולם נותר אדיש לנוכח גזלת החיים, שכל אחד ואחד מן החיים מייצג עולם ומלואו .

אך אין אנו צריכים להצטדק,אלא צריך להגיד שגם אנחנו שותקים. גם אנחנו, כמו כל האחרים, לא רוצים להתערב. העיניים שלנו תמיד מופנות לניו יורק או פריז. למרות שאנחנו קרובים הרבה יותר, ויש לנו אמצעים. אבל אף אדם שפוי בדעתו, לא רוצה 'לצלול' אל התופת הזו. האם מישהו מאתנו מוכן לסכן את עצמו או את קרוביו, וגם את ביטחון ארצו, במלחמה בארץ עוינת כדי להציל אזרחים שם ממלתעות משטר רצחני? האם אנחנו מוכנים לקלוט פליטים מסוריה? התשובה ברורה. אי התערבות בסוריה, תוך שמירה על תיאום מול רוסיה, נחשבת לאינטרס מדיני וביטחוני ראשון במעלה של ישראל. זו התחושה גם במדינות אחרות. מדוע לסכן חיילים אמריקאים או אנגלים, מדוע לבזבז אמצעי לחימה יקרים, למען הצלת חיי אדם? ב-1944 זה לא היה בראש סדר העדיפויות, ואפילו לא בתחתית. וגם לא ב-2018

ולמרות כל הנאמר, אני חושבת שמחובתה של מדינת ישראל  היא לעשות כמיטב יכולה בדבר זה. לנסות להיות טובה יותר. לא רק כחברה הומאנית יותר, אלא גם בגלל הסיבה המוצקה שמדינת ישראל קמה על חורבות השואה. מדינת ישראל היא בעצם הפתרון ל"בעיית היהודים', והאנטישמיות והשנאה כלפיהם לאורך שנים רבות. אנחנו אמורים להבין שכמו שקרובי משפחתנו, הניצולים, אנשים שאנו בשר מבשרם עברו תופת בלתי ניתן לתפיסה בעבר- מאות ואלפי אנשים נרצחים בימים אלו, ברגע זה ממש ואנחנו מעדיפים להתעסק בזוטות.

===============================================

* הכותבת היא תלמידת כיתה י"ב בביה"ס בליך ברמת גן.

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: