כשהלן פוגשת את נפתלי


העולה הצעירה מאנגליה  שהתיישבה על הר קרח בגליל והקימה רשת עולמית ללימוד אנגלית- הגיעה סוף, סוף לשר החינוך והוא אל הציבור הרחב.

המסע המהדהד של משרד החינוך ללימוד אנגלית בכול הרמות מקורו אינו ממסדי. הממסד החינוכי לא עודד ללמוד שפות . לא ערבית ולא אנגלית. רוב הלימודים באנגלית  היו במסגרת מיזמים לימודיים הפרטיים או חזונה של עולה מאנגליה, הלן לוונטל- דורון. פוסט שפרסמתי באוגוסט אשתקד הוקדש להלן דורון, אשת חיל בלתי רגילה, שלפני כארבעים שנה פגשה בארץ טייס קרב, דוד דורון, שהמשותף ביניהם הייתה מדיטציה. היא נישאה לו וכאשר הבת הבכורה,אֵלה, הייתה פחות מחודש, השניים עלו ביחד עם קבוצת חברים מדיטיסטים  על הר קרח,שומם,ללא מים,ללא חשמל ובקושי קורת גג. המקום הוא על הר נטופה בתחומי המועצה האזורית משגב אשר  בגליל המערבי העליון. היישוב הקהילתי נקרא  "הררית".

"אם לדָוד בעלה ,יליד הארץ, טייס קרב,  שמכיר את המציאות רבת הפנים בישראל, הדבר היה פשוט יותר, להֶלֶן זה כלל לא היה פשוט. מה שעמד לה זאת הנחישות שלה, האתגר שבפניה והדבקות במטרה- תכונות ואפיונים לאנשים בעלי חזון ויעוד. והלן לוונטל- דורון קורצה מחומרים אלה"- כתבתי אז ברשומה . בשנת   1985 כשהלן  אם לשלושה ילדים, היא התחילה   ללמד אנגלית. השכר היה נמוך מאוד אבל למידת שפה זאת הייתה חשובה לה מאוד שכן דרכה היה לה הקשר עם העולם כדי לעמוד על התפתחות בתחום הזה. ואז כבר פעל האינטרנט שבאמצעותו היא יכולה לעקוב מה נעשה בעולם בשיטות של לימוד שפה. במסגרת הדיסציפלינה האקדמית הלן למדה  גם מדעי הלשון , כלומר הלשון כאמצעי קומוניקציה.

בכול הנוגע לקשר האינטראקטיבי שבין האנשים, ובעיקר עם הילדים וביניהם לבין  עצמם החליטה  הלן להתחיל בתרגילים בבית. היא השתמשה בקלטות, אז-'הקסטות' והקליטה  את עצמה  מספרת סיפורים, שרה ומנגנת בפסנתר במגמה שבדרך זאת היא תוכל ללמד טוב יותר את השפה האנגלית. הפקה אודיו ויזואלית של אדם אחד.לאחר שהכינה כמה קלטות  היא פרסמה בגוש שֶגֶב, שהררית היא חלק ממנו, הודעה, שבה הציגה את עצמה כמורה לאנגלית שמלמדת את השפה בשיטה אחרת מזאת שמקובלת בארץ. תוך זמן קצר נרשמו לקורס  שתי קבוצות. בהעדר רכב פרטי היא עשתה את דרכה, באוטובוסים של  מערכת  החינוך  שמסיעים את הילדים לגנים ולבתי ספר האזוריים, וגם פה ושם בטרמפים. לאחר הניסוי המוצלח הראשון של שנה התווספה עוד קבוצה.

השלב הבא היה אולפן צנוע,שבה הלן מלאה את רוב התפקידים, במלל ובמוסיקה, הקלטות, שידורים , היציאה אל  הארץ ומכאן  לעולם, כולל אירופה, דרום אמריקה, אסיה, לרבות סין- רשת עולמית של  הלן דורון ללימודי אנגלית.כיום פועלות ברשת קרוב לאלף מרכזי לימוד בעולם.

האיסור עתיק היומין והפגישה עם השר.

כאשר שאלתי אז את הלן מדוע בעולם התקבלה השיטה שלה שמתחילים את הלימוד האנגלית בגן ובארץ זה לא קיים. אז היא אמרה לי ככה  :" אתן לך דוגמה כדי להמחיש את האבסורד. כשד"ר  שמשון שושני היה בשעתו מנכ"ל משרד החינוך ,הוא מאוד רצה להכניס את השיטה שלנו  לגנים והוא כמנכ"ל המשרד לא יכול היה לעבור את המחסום" שושני גילה כי  המפקחת על לימודי האנגלית ג'ודי שטיינר  חולקת על השיטה  של הלן בכול הקשור ללימוד אנגלית בגיל הרך.נראה כי היא מהווה חומה בצורה גם מול השרים שלה.הלן ניסתה להגיע לשר נפתלי בנט לא כדי לקדם את הרשת שלה, כי היא גדולה ולא זקוקה לתמיכת הממסד. היא ראתה בכך שליחות, שכן לימוד האנגלית בימינו יש בה כדי להעשיר את היכולות של התלמידים ולפתוח בפניהם תחומים רבים שרק דרך השפה האנגלית ניתן להגיע אליהם כיום.

זה כאמור נאמר ונכתב . והנה אני מאזין וצופה למסע המהדהד של משרד החינוך למען לימודי האנגלית ונזכר בפוסט ופונה להלן דורון ושואל אותה: "מה קרה? נפגשת עם שר החינוך נפתלי בנט?" והיא אומרת לי : "נפגשתי". "איך, מה קרה פתאום?"- אני תוהה. ואז היא  אומרת לי :"גילה פינקלשטיין , מכרה וותיקה שלי עזרה לי" .אהא! אני חושב לעצמי. גילה פינקלשטיין , אשת ציבור ידועה, פעילה חברתית וחינוכית ובעבר מורה לאנגלית, חברת הכנסת מטעם המפד"ל. כיום יו"ר מועצת ארגון המורים הדתיים, דיקנית במכללה הדתית "גבעת וושינגטון" ונשיאת מרכז מפלגת "הבית היהודי".שער פתוח מאוד לשר החינוך נפתלי בנט.

" נשאלתי על ידה אם עדיין אני מעוניינת להיפגש עם השר ועניתי בחיוב. אחרי זמן מה התקשרו אלי מלשכת שר החינוך ונוצר הקשר לגבי פגישה אתו ונפגשנו "

.בפגישה עם שר החינוך נפתלי בנט הלן הסבירה לו מהי שיטת הלימוד שלה , באלה חומרים  משתמשים ברשת "הלן דורון" ואלה דרכים הוכיחו עצמם בשטח." כשהוא שאל אותי מה הגיל שבו יש להתחיל, אמרתי לו שצריך להתחיל בגן. ואז הוא אמר בסדר "נתחיל בגן". ואז אני הסברתי לו כי בנסיבות הקיימות זה בלתי אפשר כי קיים איסור על לימוד שפה זרה בגן.'איזה איסור?'- שאל השר ואני  אמרתי לו ש"הוא וותיק, מאה ועשרים שנה"

 

 

 

הלן דורון ושר החינוך.צילום עדן חזני -ציון.

בנט הרים גבה והלן  הסבירה לו שתכלית האיסור היה לפעול באגרסיביות להנחלת השפה העברית, שכן דיברו אז בהרבה שפות וביקשו להשריש את השפה העברית כבר בשלבי הגן. כיום כאשר אין חשש לפגיעה בשפה העברית זה אנכרוניסטי- אמרה הלן- ודורש שינוי. השר הגיב בנחישות ואמר שיפעל לביטול האיסור הזה. ואכן בידיעה שפורסמה בעיתון "ידיעות אחרונות" הוא נתן ביטוי לכך. משום מה "העיתון של המדינה" פסח, או שמא לשכת השר, פסחה על הלן דורון. הקרדיט הלך לשר. חצי קרדיט וודאי מגיע לו, אבל להֶלָן, בהקשר זה מגיע גם כן חצי' לפחות. לשיטה שהיא האמינה בה והצליחה- מגיעה לָה ורק לָה-מלוא ההערכה.

learning englishNew Doc 2017-11-03_2

שאלתי את הלן על התרשמותה מן המפגש עם השר. היא ציינה שהיא יכולה להתייחס רק לנושא שנדון עם השר. היא התרשמה שהגישה שלו היא גישה מקצועית -מדעית והוא ענייני מאוד ועושה רושם שהוא אדם נחוש ואם הוא מציב לעצמו מטרה בתחומי המשרד שלו הוא יעשה הכול כדי להגיע אליה. " אני מקווה שהמסע יצליח ומצדי ברור שאני לא רק שרואה זאת בעין יפה אלא אני מאוד רוצה לעזור בקידום הפרויקט הזה בשבילי זה הגשמת חזון. התחלנו בכך  בשנת 1987 בפרויקט שנקרא "אנגלית לילדים".אני מקווה מאוד שמשרד החינוך יצליח במסע. דבר אחד בוודאי השגתי בפגישה עם השר והוא ביטול האיסור של לימוד אנגלית בגן."

התברר שגם אם מדובר בתקנה ולא רק בגיל, הגבול הוא מאה ועשרים. הלן דורון , הצעירה האנגלייה, החלוצה ביישוב הררית, נשארה חלוצה. ההצלחה האדירה בתחום לימוד האנגלית שהביאה לה פרסום עולמי, לא גרם לה לשיכרון חושים. היא נשארה  ענווה, ורואה עצמה מורה ומחנכת בשליחות מתמדת.יש לייחל שיהיו רבים כמותה.

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עומר גרינבוים  ביום 26/11/2017 בשעה 10:39 am

  ביום שישי האחרון בשעה 2200 בלילה קפצתי לבקר אל אלה הבת של אלן ושוחחתי עם אלן קצת. היא אמרה שהיא בדרך לעבודה ואני הרמתי גבה ושאלתי – עדיין עובדת בשעות לא שעות? והיא חייכה ואמרה שכן, בכיף. באנשים שפועם בנפשם חזון אמיתי – העבודה הינה חופש והאנרגיות לא מתבזבזות לעולם.

 • שלמה ארד  ביום 29/11/2017 בשעה 11:32 am

  מצדיע לך, צבי גיל, על עבודתך העיתונאית הבלתי פוסקת לאורך השנים ועל הנושאים שאתה בוחר לסקר בטור שלך. אדם כמוך היה צריך לנהל בית ספר תיכון בפריפריה והמדינה הזאת היתה נראית טוב יותר. עלה והצלח.

 • צבי גיל  ביום 29/11/2017 בשעה 11:52 am

  שלמה יקירי.
  כשאני נזכר בשיחות הנפש שקיימנו בשעות הלילה המאוחרות ב"בית היהלומים", זה לא רק הגיל הצעיר שחסר לי אלא נפשות כמוך, עם יושרה כשלך- אישית ומקצועית- לא פחות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: