נאום לאומה.


ראש הממשלה ביבי נתניהו שנחשב נואם מבריק, הועמד ביום ב' בפתיחת מושב החורף של הכנסת בצל ענק, אף שגם הנאום עצמו היה קנטרני,פלגני ובראש וראשונה אישי, יותר מאשר ממלכתי. מי שהקדים אותו היה נשיא המדינה ראובן ריבלין אשר דבריו היו בחזקת "זעקי ארץ אהובה" והם שתפסו את הכותרות בתקשורת . אך  במסגרת האורטוריה במעמד זה מי שהעמיד בצל את ביבי היה יו"ר האופוזיציה בכנסת, ומי שהיה יו"ר מפלגת העבודה יצחק-בוז'י הרצוג. אמיר פרץ שהתייחס בין היתר, בריאיון ב"משדר בחצי היום",לדבריו של בוז'י, אמר שהוא היה נאום טוב. לדעתי זה היה נאום מעולה, אחד הנאומים הטובים של ראש האופוזיציה ושל מי שהיה יו"ר מפלגת העבודה. קצת פרגון.

במשדר" בחצי היום" ברשת ב' ביום ג', יום לאחר פתיחת מושב החורף של הכנסת ,רואיין משה ארנס, מי שהיה שר הביטחון ואחד מן המנהיגים הבולטים של הליכוד בתקופת מנחם בגין ואחריה. הדבר היחיד שהיה לו לומר על נאום ביבי, לאחר  "לחץ פסיכי מתון" מצד המגישה והמראיינת המעולה, אסתי פרז, היה " זה היה נאום מול האופוזיציה". אבל לא היה צריך ללחוץ הרבה על ארנס כדי שהוא ישבח את נשיא המדינה בכול הדברים שהוא נשא, תוך ציון שכמוהו כנשיא, שניהם אנשי הליכוד. כשם שהוא לא הסס לומר שהוא מתנגד בתקוף ל"הצעת החוק- הצרפתי", שלא חוקרים ראש הממשלה על שחיתות בתקופת כהונתו.

אין כול ספק שאילו מנחם בגין היה קם מקברו ושומע את דבריו של מנהיג המפלגה שאותה יסד- היה חוזר אליו מיד. הנאום של ביבי בפתיחת המושב שיקף היטב את אישיותו של הנואם תוך שהוא תוקף  לפחות מחצית מהציבור שאותו הגדיר כ"חמוץ", את התקשרות שהיא סם החיים שלו ובראש וראשונה את "שומרי הסף" שחלק חשוב מנאומו של נשיא המדינה היה מוקדש להם ולתפקיד החיוני שהם ממלאים בחברה דמוקרטית.

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג נשא נאום פרוגרמתי בנוי היטב. הוא פרט אחד לאחד את "עשרת החטאים, של הממשלה הזאת ושל העומד בראשה. הוא לא שכח להזכיר לביבי שהוא לא רק מפלג את העם במדינה, אלא  את העם היהודי בפזורה. אך בכך לא הסתפק הרצוג. הוא  גם השמיע את האני מאמין שלו, ושל מפלגתו ,"המחנה הציוני" ,בכול הנוגע לעקרונות של אשיות המדינה הדמוקרטית. זה לא היה  רק נאום  של מנהיג אופוזיציה. זה היה נאום פטריוטי . כנגד ההתבטאות של ביבי בדבר קיום המדינה "מאה שנה", הרצוג דיבר על אלף שנה. ובניגוד לנימה הבכיינית של ביבי, זאת של בוז'י הייתה נימה של גאווה על מה שהושג עד כה, על מעמדה של ישראל ועל עצמתה.

אפשר מאוד שביסוד הדברים הללו שהדהדו באוזני, כאשר האזנתי להם, הייתה חבויה נימה אישית,אולי טינה אישית לביבי. ככלות הכול ביבי, שנהג בבוז'י בכחש, בכול הקשור בהקמת קואליציה עם המחנה הציוני, הביא בסופו של דבר להחלפתו כיו"ר מפלגת "העבודה".לי אין כול ספק שאילו יצחק הרצוג היה נוקט אותה נחישות כפי שזאת באה לידי ביטוי בנאומו בפתיחת מושב הכנסת, הוא היה נשאר יו"ר מפלגת "העבודה, ו"המחנה הציוני".גם כך הוא ייצג בכבוד ובגאווה את מפלגתו ואת היו"ר החדש שלה אבי גבאי. על כול אלה מגיע לו chapeau גדול.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: