הדים היסטוריים אקטואליים.


 

בן גוריון על מגעים עם נאצר והמופתי, על היחס אל הערבים ועתיד השטחים.

במוסף "גלריה", של עיתון "הארץ" מן ה-27 בפברואר 2017  מביא העיתונאי עופר אדרת ,"חופר היסטורי מובהק ", סיפורו של ריאיון עם בן גוריון בשנת 1968  שאותו גילו יריב מזור ויעל פרלוב בארכיון ספילברג ואחר כך אתרו את הפס קול שלו.הוא הווה בשעתו חלק מסרט שביים דוד פרלוב, אביה של יעל. התמזל מזלם של השניים שהם גילו את החומר בארכיון ספילברג.

ריאיון שנערך עם בן גוריון שנה לאחר מכן בשביל הטלוויזיה הישראלית, שזה עתה קמה, נעלם. אילו גילו אותו לא היה צריך לחפש את הפס קול מכיוון שהריאיון צולם בסרט אופטי, לאמור סרט שעליו מצוי גם הקול, והוא נערך על  מכשיר העריכה  הידני-"מוביולה". היו שם הסרטות של  קרוב לארבע שעות משיחות עם בן גוריון במהלך יום וחצי שבהם בילינו במחיצתו.דברים שבדרך כלל לא רואים מכאן, במרכז, ראינו בקיבוץ שדה בוקר, שבו חיי בן גוריון לאחר פרישתו מן הפוליטיקה ומות רעייתו פולה . המראיינים היו : העיתונאי שבתי טבת, לימים ההיסטוריון של בן גוריון, חיים יבין ,חתן פרס ישראל לתקשורת ולימים מנהל הטלוויזיה, ואני כמפיק משדר שנקרא "במחיצה אחת".

שנה לאחר מכן בשנת 1970 יזמתי משדר בשם "מוקד" ,משדר שהיה קיים בטלוויזיה הישראלית ואחר כך בערוץ 1 , עד לשנות ה-90 . הפורמט שלו היה ריאיון של אישיות ,מכול התחומים, בנושאים אקטואליים, כאשר צוות העיתונאים המראיינים  משתנה ורק המנחה הוא קבוע- הרכב מקובל של תכניות כאלה. בריאיון עם בן גוריון הצוות היה מורכב מפרופסור אביגדור  לבונטין, ממייסדי הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית, אחד המשפטנים הגדולים של ישראל. הוא היה המנחה. לצדו ישבו  שלום רוזנפלד- ממייסדי העיתון "מעריב" ולימים עורכו, וידידי ,דוד פדהצור עורך העיתון "למרחב" ולימים העורך הספרותי של העיתון "דבר" .

מימין צבי גיל,שבתי טבת, חיים יבין-שדה בוקר

אחד המרואיינים הראשונים בתכנית האולפן  בירושלים היה דוד בן גוריון.

מימין שלום רוזנפלד,אביגדור לבונטין, דוד פדהצור. עומד מפיק המשדר ליד ב.ג

 

כמה הערות לגבי ההקלטה . שידור אותו "מוקד", לא הועבר חי, אלא הוקלט על סרט וידיאו רחב=VTR.מסגרת השידור לאחר העריכה הייתה  כמחצית מן המקור, ובסיומה גלגלנו את ה"רולר" עם  הקרדיטים של מי שעסק במלאכת ההפקה. במקור, ההקלטה היא שעתיים ועשר דקות. העובדה שהקלטה זאת, הלא ערוכה, נשתמרה במלואה ויש בה שיבושים, מלמדת אותי שמקורה בסרטיה של הטלוויזיה ומישהו העתיק והעביר לפרסום את הגרסה המלאה. שכן רק בה מצוי היה המקור באורך מלא.

 

הסיבה שמצוי בכלל הריאיון המורחב היא שדווקא בסיום החמישים הדקות הראשונות בן גוריון נכנס להילוך גבוה, התפלמס, קם,דפק על השולחן וזה היה בן גוריון נטו. לכן בגמר ששים דקות הוריתי לבמאי בבקרה לגלגל את הקרדיטים לסיום התכנית, אבל להמשיך בהקלטה. אני מביא את הגרסה הערוכה המקוצרת משום שלצופה של ימינו גם 60 דקות הם יותר מדי. לא מצויה בה לא הפתיחה של שם התוכנית ולא הקרדיטים בסיום.עם זאת לאלה שלא הכירו את בן גוריון זאת הזדמנות להתוודעות לאיש שהקים את המדינה.

ועוד פרט חשוב. לא אני גיליתי את ההסרטה, המקורית והערוכה. אלה היו  ילדיו של ידידי דוד פדהצור, מיכל פדצור-הרמלך ועידו פדהצור. הם מצאו את הדיסקים לאחר מות אביהם בספרייה הענקית של דוד ידידי. להם התודה וההוקרה על הבאת חתיכת היסטוריה לתשומת לבי ובאמצעותי לקוראיי.ותודה לעופר אדרת על הרשימה שלו,שעוררה עניין באיש חזון זה, שכשמותו חסר לנו כיום.אם כבר היסטוריה אז כבר. אם כבר בן גוריון אתם מוזמנים לצפות בו ולשמוע אותו.

ps://www.youtube.com/watch?v=VIAVBDHfdhc&t=48s

https://www.youtube.com/watch?v=VIAVBDHfdhc&t=48s

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: