צה"ל בסדרת חינוך לפוליטיקאים מתלהמים.


 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן לומד את מגבלות הכוח.

מאז קום המדינה אני משוכנע  שבמדינת ישראל אין כול חשש ל"פוטש" צבאי, חרף העובדה שמדי פעם פורחת לה אמירה- בהקשר של תקציב הביטחון- כי לצה"ל יש מדינה. אחת הסיבות היא שהעם היהודי, בפזורה, משם הוא בא, סימני אנרכיה טבועים באופיו ובנסיבות חייו. פומבית הוא דוגל ב"דינא דמלכותא דינא" כלומר יש להישמע להוראות השלטון אך זאת מתוך אילוץ וכלפי חוץ . בצד,בצורה לטנטית, היהודי עשה  מה שהוא יכול היה לעשות בין אם זה מסתדר עם החוק או לא, וגם אם זה לא מסתדר עם רצון הכלל. בעידן מלחמת העולם הראשונה היו  יהודים שהיו כשרים לשרות צבאי  – הטילו מום באצבע המורָה, זאת  שלוחצת על ההדק, כדי להימנע מגיוס במלחמה לאומית. בארץ היהודים, הנשיא וויצמן התבטא שבישראל כול אזרח הוא נשיא במינוי עצמי.

סיבה נוספת היא שצה"ל  ,גם בעתות של שלום, מבוסס על כוחות מילואים. המילואימניקים הם אזרחים. גם אם הם פייטרים טובים הם רוצים מהר מאוד לחזור למשפחות ולנהל חיים נורמאליים. הפיכה צבאית לא עונה על כמיהה זאת. וסיבה נוספת היא שצה"ל הוא בין הגופים הציבוריים הבודדים שמפיקים לקחים. לא רק צבאיים אלא גם פוליטיים. זה לא שאין בו רבב. יש בו, ולא ייתכן שלא היה ,בגוף כזה , פגם אפילו במצב של רוגע. אבל,יחסית הוא צבא עם ערכים. וזה לדידי הערך החשוב ביותר.בהקשר אחרון זה ידוע מזמן  כי מספר הפיסניקים בקרב הקצינים הבכירים בדימוס, ותראו זאת בין השאר במודעות שמתפרסמות נגד צעדים צבאיים או אנטי דמוקרטיים, גדול לאין ערוך ממספר שוחרי מלחמות.

שני הגורמים-המילואים, והמחיר הכבד בנפש שגורמות המלחמות,הביאו בישראל לכך שהצבא ,שהוא מכונת מלחמה אנושית וטכנית אדירה , עם כול ההכנות והתרגילים למלחמה- אינו רוצה בה. הוא גם בולם אותה. הוא מעדיף לראות את עוצמתו  ככוח הרתעה. את הסכם הגרעין  עם איראן ,כרָע במיעוטו, ראו בכירי מערכת הביטחון בצה"ל וב"מוסד" חרף עמדתו חסרת הפשרות של ראש הממשלה ביבי נתניהו שלא מצטיין כמרחיק ראות.

היסטורית ראינו ושמענו את ראשי שרותי הביטחון שלנו בסדרה" שומרי הסף" ובעבר הרחוק פורסם "מכתב הטייסים" והם רק חלק מן האינדיקציות כי  הקצונה הבכירה בצה"ל בצד הסמכות האדירה שניתנה לה להשמיד ולאבד,וחיל האוויר הוא החיל הקטלני ביותר, מודעת לאחריות הכבדה שמוטלת על כתפייה. ציינתי בשעתו כי זאת הייתה ההתרשמות שלי מהמפגש עם הפיקוד הבכיר של אכ"א בראשות אלוף טופולנסקי,  מפקד בכיר ביותר שנתן  דוגמה אישית בהתפטרות שלו על הגלישה של חומר למחשב הביתי. התהודה המיידית שקבלתי וגם לאחר מכן במייל, לרבות זה של אלוף טופולנסקי, הייתה התרשמות של  הפנמה עמוקה של המסר של למידת לקחים מן העבר, ובעיקר  עָבָר הצלמוות של העם היהודי- השואה. וזה חזר על עצמו במפגש עם  ראשי פיקוד העורף, כפי שציינתי בעבר. הבעיה היא כי הפקוּדים ברבדים האחרים נתונים גם להשפעות אחרות, ובעיקר מן הבית. אפשר להפוך אזרח לחייל, אבל אי אפשר לשנות את הגנים שלו, וגם לא את החינוך שמורכב ממורשת המשפחה והשפעת הסביבה.

למרות שצה"ל בתוקף תפקידו שולט בשטחים שהם לא שלנו, אינני רואה בצה"ל "צבא כיבוש" כפי שיש כאלה שקוראים לו כך. ראשית,  על צה"ל נכפה התפקיד על ידי הממסד. שנית,באופן פרדוקסאלי השם הזה  מלמד שאכן השטח הוא כָּבוש ולא "משוחרר". עם זאת אני  תומך גם בארגון  "שוברים שתיקה", ארגון שהוא לא נגד צה"ל, אלא נגד  גורמים שמעוותים את הערכים של צה"ל- בפנים או בחוץ.

מדי פעם אני מקבל חיזוק לתזה הזאת כשאני שומע את הפרשן הצבאי של ערוץ 10 ,אלון בן דוד,  איש מקצוע מעולה, גם בידע למה שקורה בצה"ל, גם בטביעת העין- בהבעת דעתו שלו וגם בהעברת המסר, אשר משקף יפה את האווירה הצה"לית, הלא מתלהמת . ובמוסגר גם אלון כמו רבים בשמנת העיתונאית של הערוצים המסחריים , עברו את הסטאז' בטלוויזיה הישראלית, זאת שהיא חלק מרשות השידור של פעם.

גם שר הביטחון מָפנים.

שמעתי קטע מתוך ריאיון של שר הביטחון, אביגדור ליברמן בשיחה באנגלית, עם ערוץ זר,-  19.2.2017) –  שאומר כי "אנו רוצים לחיות במדינה יהודית. לכן הפתרון הוא שתי מדינות". משום מה לא הרמתי גבה. ליברמן שסיסמתו היא "מילה זאת מילה", לאמור מילה חצובה בסלע, דיבר הרבה כשהיה שר חוץ, ולרוב דברים לא ערבים לאוזן שלי ולרבים אחרים בישראל ומחוצה לה. ליברמן אומר מה שהוא חושב, גם כשהוא עמד בראש משרד דיפלומטי שמה שמאפיין אותו זה לצבוע שחור בלבן. יתר על כן, שר החוץ בכול מקום בעולם בעידן שלנו, בעיקר אצלנו ובמיוחד אצל ביבי, אין לו מה לעשות מלבד להוציא קיטור.אבל מאז שהוא שר ביטחון הוא מקמץ מאוד במילים. הוא כנראה תלמיד טוב בקריית הביטחון בתל אביב. נראה כי המטכ"ל בראשות הרמטכ"ל הזה, גדי אייזנקוט, משפיע איכשהו על שר הביטחון. ואצלנו זאת דווקא תופעה חיובית מאוד.לכן תמיד ראוי היה לעקוב אחרי האיש הזה, שהוא לא מתיימר להיות מה שהוא איננו.

avigdor-lieberman

 

ליברמן תושב " נוקדים"  ליד "אפרת"- בין בית לחם לחברון ,אמר במסע הבחירות ב-2006 בהקשר אחר ש" אם תהיה החלטה נפנה את "נוקדים".הגישה שלו של היפרדות מוואדי ערה על תושביו,דבוקה בו- כי "מילה זו מילה" ואין בה כדי ללמד שהאיש לא מכיר במציאות. הוא מכיר. ועוד בתקופה של הנשיא אובמה, שהיה מוקצה מחמת כול מיני דברים אצל ביבי וחבורתו , ליברמן הזהיר מפני שיבוש הקשר  עם הבית הלבן.האם שמתם לב לאופן שבו הגיבו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון, יום לפני שמבקר המדינה פרסם את הדו"ח הקשה על מבצע "צוק איתן". ביבי התלהם ותקף חזיתית את מבקר המדינה שאותו הוא מינה. שר הביטחון קימץ במילים וציין שצה"ל החל ללמוד את הלקחים יום לאחר המבצע. ואכן, עם פרסום דו"ח המבקר שלשום,כאשר הרמטכ"ל, אייזנקוט אמר שצה"ל למד את הלקחים  בעקבות מבצע "צוק איתן", אני בטוח שאכן ככה הדברים. שר הביטחון שיקף אותם . אני מסופק אם הקבינט או ממשלת ישראל הפיקו את הלקחים

אביגדור ליברמן  טיפס בסולם ההיררכיה לא בשל אידאלים, אלא  בשל מהלכים  מעשיים ששרתו את המטרה שלו. והוא יודע יפה שכדי להיות בראש, והוא עדיין שואף לזה, עליו לכוון למכנה משותף ציבורי רחב , בניגוד מוחלט לנפתלי בנט. האזימוט הזה  והדחף שלו לטפס מקבל  ממד נוסף בשעורים שהוא מקבל יום ,יום, שעה,שעה אי שם למעלה מתחת למנחת המסוקים בקריה הצבאית בתל אביב. משם הדברים נראים אחרת

אנו עדיין לא הגענו להכרעה סופית בנושא החשוב ביותר- עתידה של מדינת ישראל כמדינת היהודים. אם נגיע, קרוב לוודאי בשל לחצים בינלאומיים, או פנימיים כמו אינתיפאדה שלא תהיה דומה לקודמותיה בהיקף שלה ובחומרה שלה- אני בדעה שאם ליברמן יהיה באותה עת שר ביטחון נמצא אותו בין אלה שדוגלים בהינתקות מן העם הפלשתינאי תוך הקמת מדינה שלהם.הוא לא למדן, אבל הוא לומד.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: