העולם היהודי גועש,ביבי שותק והמדינה היהודית משתזפת


האורתודוקסיה היהודית בארה"ב תומכת במדיניות שמאחריה גורמים גזעניים ומיסיונריים.

זה היה כמעט בחזקת פרדיגמה ביחסים בין היישוב היהודי בארץ ישראל ואחר כך ישראל, לבין הפזורה.  הגולה היא התומכת,מוסרית וכספית, גאה בישראל, וישראל מספקת לה את מקור הגאווה. מדי פעם, בעיקר באירועי מגביות, ישראל הרשמית והמוסדית ענדה לפזורה מדליה של ציון לשבח.זאת הייתה האווירה, ובהתאם לה הייתה התהודה בתקשורת. זאת גם כיום ממעטת לעסוק בנושא. במוסגר אני מציין שיוצא מכלל זה, עיתון "הארץ", והכתב עופר אדרת אשר מָתּמיד לסקר היבטים שונים של העולם היהודי.  מעולם לא טרח הממסד הפוליטי והחינוכי בארץ לעסוק במה שקורה בגולה ובחיי יותר ממחצית יהודי העולם שחיים בה.  הגולה נחשבה כצנרת  זבת חלב ודבש שממלאה את המיכלים בישראל . התוצאה הייתה שהקורא הישראלי, המאזין, הצופה- הידע שלו  על מה שמתרחש בעולם היהודי נע בין אפס לבלתי מספיק.

יש עולם יהודי גדול באירופה ובאמריקה, הצפונית והדרומית שתמיד גילה עניין בישראל ובשלומה וזה היה חלק ממסכת החיים היהודיים.בצד המודעות לקיום מדינה יהודית  גם הגאווה על הישגיה האדירים של המדינה, על היותה דמוקרטיה בים של משטרים עריצים ועל מערכת ערכים שביסוד מגילת העצמאות.כיום, לצערנו זה לא המצב. ומה שהמשרד לענייני התפוצות  בראשות שר החינוך , נפתלי בנט, עושה , כבר כתבתי- עוסק בשידוכים של מבקרים יהודיים שחוזרים בזוגות לארצותיהם.

דומני שלעתים רחוקות אנו עדים למה שנקרא "סערות רוחות" בעקבות מערכת הבחירות בארה"ב ולאחר בחירותו של דונאלד טראמפ לנשיאות ארה"ב ולמימוש חלק מהבטחותיו במערכת הבחירות.לשיא הדברים הגיעו בצו הנשיאותי למנוע ממוסלמים משבע מדינות מלהיכנס לארה"ב והפסיחה על השואה היהודית ב"יום הזיכרון הבינלאומי לשואה"-אירוע ביוזמת משלחת ישראל בשעתה  באו"ם. בארץ, היו מעטים מאוד שנפשם נקעה מצעד זה. אחרי הכול מדינות מוסלמיות, ומהם עוינות את ישראל. אבל העולם היהודי, ובראש וראשונה האמריקאי, ראה זאת אחרת. הוא מתייחס לכך בפרספקטיבה רחבה מאוד והיסטורית , אשר יש לה השלכות כלפי היהודי. ואכן רובה המכריע של  הקהילה היהודית האמריקאית, למעט התנועה האורתודוקסית,  מאוד רגיש לנושא של סגירת שעריה של  ארה"ב בפני ציבור כלשהו .היהודים הגרו בהמוניהם לאמריקה, והמצוקה והחרדות שהיו כרוכות בכניסה אל העולם החדש, חרותות היטב בדפי ההיסטוריה שלהם.מה גם שכיהודים אשר במשך דורות סבלו מרדיפות, אפליה ושרירות לב לבם אינו אטום לנוכח שרירות לב של ממסד כלפי זרים.

בקהילה היהודית האמריקאית כועסים לא רק כיצד ישראל הגיבה לגזרות אלה , אלא כיצד המנהיגים של הקהילה היהודית אורתודוקסית הגיבו.  "מה היה קורה אם ג'ארד קושנר, חתנו של טראמפ ( שייך לקהילה האורתודוקסית- צ.ג) היה מוסלמי ומסייע למנוע כניסת ישראלים לארה"ב"- שואל הפובליציסט היהודי פרופסור פיטר ביינרט, שכתב  בשעתו טור שבועי ב"הארץ"- במאמר בעיתון היהודי "פורווארד", שבו הוא משמש פרשן בכיר.  לגופו של עניין, הוא מזכיר שהנשיא  בחר ביועץ לביטחון לאומי אדם שהתבטא כי "היהדות היא גידול סרטני". הוא בוחר ביועץ אסטרטגי אשר התכוון להפיק סרט תיעודי שכותרתו "ארצות היהדות של אמריקה" אשר מראה דגל של ארה"ב ובו מגן דוד כחול. ביינרט מציין שהוא כותב דברים אלה מכיוון שבאחרונה כמה כותבים ביקרו את הטור שלו מכיוון שהוא ממעמיד במבוכה יהודים אורתודוקסים מודרניים, כיצד מתוכם  צמח ג'רארד קושנר. התגובות המתחסדות מקרב היהודים האורתודוקסים. למשל התגובה של הרב סולובייצ'יק כי "היהודים הליברליים" תקפו את טראמפ בצורה מוגזמת ואבסורדית.הוא מביא עוד דוגמאות להתחמקות מן הסוגיה. זאת נבערות במקרה הרע וצביעות במקרה הטוב הוא כותב. "הצעד של טראמפ במניעת כניסת מוסלמים,היא לא רק איוולת אלא אכזרית"- כתוב ביינרט.

ביינרט תוהה כיצד אפשרי שנשיא וחלק מצוותו הבכיר גילו נטיות גזעניות ואנטישמיות, ונשענות על חוגים  קנאים  נוצריים הנשיא זכה במרב הקולות  בשכונות  החרדיות של ניו יורק. "זאת לא שמרנות"- כותב ביינרט- זאת קנאות. בשעה שהקהילות הגדולות של היהדות ,השמרנית והרפורמית גינו את הצו של הנשיא בכול פה." ביינרט מסיים את המאמר בהדגישו כי " היהודים וודאי מוכנים לבקש מן המוסלמים שיתנגדו לחוגים הקנאים שבקרבם.עלינו לבקש זאת לא פחות מעצמנו"

 עליה דרסטית בגילויי אנטישמיות בארה"ב.

badge-eoy-2016-v1-2017

הססמה של הליגה למניעת השמצה: בואו וביחד נלחם נגד שנאה.

הליגה למניעת השמצה שתמיד עוקבת אחר אירועי אנטישמיות דווחה  על גל הולך וגובר של פעולות אנטישמיות  ברחבי ארה"ב, בעקבות הבחירות לנשיאות. מפילדלפיה במזרח ועד לוס אנג'לס במערב -יש דיווחים על ציורי  צלבי קרס, וכן גרפיטי ואיורים גזעניים ואנטישמיים, מעשי וונדליזם ודיווחים של הסתה ואלימות. זה כולל גם  במוסדות אקדמיים, במתחמים דתיים וגם שכונות יהודיות .תקריות אנטישמיות בקמפוסים האקדמאיים בארה"ב עלו ב- 21% .

בעניין זה העיתון "פורווארד" שהובא לעיל, מביא ידיעה כי "מועצת הסטודנטים של קליפורניה" קראה להסיר מן התפריטים "את "חומוס צברה". לפי אותם נתונים בשנת 2016 במהלך מערכת הבחירות מספר התקריות האנטישמיות עלה ב- 36% .

steven-polard-editor-jewish-cronical                  peter-beinart

סטיבן פולרד עורך ה"ג'ואיש כרוניקל"            פיטר ביינרט

העיתון "ג'ואיש כרוניקל" ביטאון יהודי חשוב באנגליה בפרט ובקהילות היהודיות בפרט מציין, כי הנסיך צ'ארלס בהופעה  ב "גילדהול"  בלונדון בארוחה חגיגית מטעם " מועצת הסעד היהודית העולמית" – התייחס בשלילה, אמנם בצורה מאוד מעורפלת, לצעדים של הנשיא טראמפ.הוא ציין לשבח את המועצה על שהכילה "לתמוך באנשים במצוקה ללא הבדל דת וגזע". " יש סכנה כי הלקחים הנוראיים מן המלחמה האחרונה, יישכחו" אמר הנסיך צ'ארלס."תמיד חשבתי כי האמונה שלנו היא משהו שמחזק ומשחרר אותנו ולא משהו שכובל אותנו". רמז עבה יותר לצוו של הנשיא טראמפ.

באותו אירוע הרב הראשי של יהודי בריטניה הרב אפרים טרוויס תקף בחריפות את מדיניות הנשיא טראמפ בנקיטת מדיניות הפליה בכניסת זרים לארה"ב. "כעם שחווה אפליה ובעיית הפליטים חובה עלינו להשמיע את קולנו  " . הוא הוסיף:  "בדת היהודית כאשר מדובר בפעולות של תמיכה וסעד לאנשים במצוקה , אנו לא מכירים בגבולות" הרב טרוויס התייחס גם לפליטים היהודיים ערב השואה שחיפשו חופי מבטחים, ובריטניה קלטה 10,000 ילידם מגרמניה,אוסטריה וצ'כוסלובקיה.

טבעי שבמעמד הנסיך מויילס הרב טראוויס לא הזכיר את עמדת המנדט הבריטי ופליטי השואה. שכן, זאת תקופה לאו דווקא לתפארת בריטניה. לעומת זאת הרב הזכיר את  ה"סרובניקים" בברה"מ שנאבקו על פתיחת השערים של המעצמה הקומוניסטית.גם כאן במוסגר, אזכיר כי לא שמענו מחאה מצד אותם סרובניקים שיושבים בקרבנו.

על התגברות האווירה האנטישמית בבריטניה כתב עורך ה"ג'ואיש כרוניקל" סטיבן פולארד וציין כי "במהלך תשע שנות היותי עורך העיתון לא הייתי עד לכמות כזאת של דברי נאצה והתלהמות אנטישמיות אשר זורמת לתיבת המייל האלקטרוני שלי."

הוא כתב על אפיזודה שבה בהיותו בבית קפה במרכז לונדון ישבו לידו שתי נשים צעירות כבנות עשרים וחמש,לפי הערכתו, ודיברו בקול רם על שישראל היא לא מדינה שכן היא גזלה את אדמות הערבים. הוא חיכך בדעתו האם להעיר להם. הצורה והרמה שבה השתים שוחחו  בעצם שעממה אותו. בשלב מסוים עברו מישראל ליהודים, והזכירו אישה יהודיה שמוכרת להם " היא דוחה, היא עשירה כמו היתר,נוסעת לביקורים בישראל, אני שונאת אותה" . כול זאת בדציבלים גבוהים שנשמעו בכול בית הקפה. ולאחר התלבטות פולארד החליט לפנות אליהן: " סלחו לי, אבל אם אתם רוצות להשמיע הערות אנטישמיות עליכם לעשות זאת במסגרת פרטית. אתן גזעניות, וזאת גסות רוח ובלתי מתקבל על הדעת " הן נדהמו ואחת מהן העירה " איך אתה מעיז להאזין לשיחתנו?". "לא היה מנוס אתם  כמעט צעקתן"- עניתי. בינתיים הן לבשו את המעילים,  אחת אמרה :    -ז'  עליך- שמוק- בעברית שלנו.F**K off twat .עורך הג'ואיש כרוניקל תוהה בסיום הרשימה אם בכלל בבית הקפה שמו לב לחילופי הדברים, אבל הוא שבע רצון שאמר דברים  שעם לבו, ואפשר שגם זאת שמעו אחרים.

טראמפ מתעלם וביבי שותק.

נושא הגל האנטישמי הגואה עם כניסתו של טראמפ לבית הלבן  מעסיק את העולם היהודי כולו. אני הבאתי רק מקצת משתי המדינות האגלו סקסיות החשובות. ואילו במדינת היהודים, כרגיל שקט. הטחת אנטישמיות אצלנו היא לא עניין יהודי היא פוליטי. אם האנטישמי הוא נגד יהודים ובעד ישראל, דבר שהוא נכון בהרבה מקרים- זאת  אנטישמיות כשרה כהלכה. עובדה זאת נובעת, בעיקר, מכיוון שהישראלים הם יהודים שלא חיים בארצותיהם וגם מכיוון שזה מטהר את שרץ האנטישמיות. והנה אמש במסיבת עיתונאים בבית הלבן בהשתתפות הנשיא טראמפ ורה"מ נתניה הכתב המדיני של ערוץ 10 ,מואב וורדי ,שאל את הנשיא מה הוא יעשה  לנוכח גל האנטישמיות הגואה. טראמפ כדרכו דיבר על גזענות אך לא על אנטישמיות, ואילו ראש הממשלה של המדינה היהודית, זאת שהוא דורש מן הפלשתינים להכיר בה- שתק.

ועוד היבט ראוי לתשומת לב, התנועה החרדית- אורתודוקסים בארה"ב, שאמורה להקפיד על קלה כבחומרה, עוברת לסדר היום כאשר עם תומכיו המובהקים של טראמפ נמנים נוצרים לבנים שידועים כ"זבל לבן" וכן תנועות נוצריות כמו האבנגליים שמאמינים שעם בואו של המשיח היהודים יעברו לדת הנוצרית..

אשר לישראל שלנו, אפשר שיש עוד סיבה, לטנטית, הרי אנטישמיות אמורה לעורר את העלייה לארץ היהודים. האם לא נוצלו  אירועי הטרור בצרפת  כדי לעודד עליה לישראל, והקהילה היהודית דחתה את אמירה הזאת ,בשעת מצוקתם ,בשאט נפש.

אבל הסיבה האמיתית  היא כי מדינת  היהודים נוסח "הבית היהודי",ה"ליכודיאדה" , "ישראל ביתנו" ועוד "פאמיליות" מן הסוג הזה, אינה מושכת יהודים ל"עלות" לארץ היהודים. שכן בארץ היהודים קיימת אנטישמיות בלי מירכאות כפולות , לא רק נגד ערבים שהם שֵמיים, אלא גם נגד יהודים שלא דבקים בלאומנות- דתית.אז מדוע להלין  על טראמפ שבורותו הולכת לפניו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: