סוליית הקוסם


מדינת ישראל התברכה  שבראשה עומד קוסם אשר עושה מלאכתו לא רק בידיים, אלא גם ברגליים. לתכלית זאת לנעליים ישנן סוליות עבות במיוחד.דרסת מרובה- דרסת. כאשר ראש הממשלה, ביבי נתניהו, קורא לרשות הפלשתינית לשים קץ להסתה נגד ישראל, וקורא לעולם לפעול  נגד הסתה זאת- הוא צודק. הסתה היא אחת התכונות הרעות גם במישור הפרט וגם במישור הציבור. המשטרים האפלים ביותר ובראשם המשטר הנאצי הקדישו מאמץ רב, אנושי, ואמצעי כדי להפיץ את מגפת ההסתה. בדרך כלל הסתה קשורה גם בשקרים ואלה באפיקים תעמולתיים הופכים כאילו לאמת. טרמפ ודובריו החלו לאמץ שיטה זאת, ובהצלחה לא מבוטלת.בינתיים.גם אחרים.

יחד עם זאת , עם הזמן- הציבור הרחב , או חלקו, שמקבל מסרים אלה, עשוי לשאול "ומה אתך- אדוני ראש הממשלה". בעברית יש לכך ביטוי מעט פיוטי:"טול קורה  בין עיניך", כלומר לפני שאתה בא להאשים את מישהו בהסתה בדוק את עצמך שמא גם אתה שייך לאותה פאמילייה . אני מעדיף את האמירה ביידיש בסוגיה זאת. "אָז מֶן הוט איין געהונגֶנים אין די משפוחה, זוּג מן נישט הענג מיר אוף דער מאנטל". התרגום המילולי הוא. אם תָלו מישהו מן המשפחה שלך אל תשתמש במילה תלוי, גם כשמדובר בבקשה זוטא, כמו -תלֶה נא את המעיל.

הקוסם:איור גלובס

globes-master-of-the-art-%d7%a2%d7%95%d7%aa%d7%a7

להסתה פנים רבות. יש והיא גסה בוטה, מקוממת בעיוּות שלה. בכזאת הצטיין  הביטאון הנאצי "דֶר שטירמֶר" . רק הקריקטורות שאמורות היו להמחיש את הכיעור החיצוני והפנימי של היהודי התחרו  במלל השקרי.  לכך, לשמחתי עדיין לא הגענו. עם זאת בימינו יש שיטות יותר מעודנות, אבל לא פחות משמעותיות. לסוגה זאת  שייכת האמירה של ראש הממשלה ביום הבחירות, אגב יום שבו התעמולה אסורה: "הם נוהרים לקלפיות בהמוניהם" . בעצם, בהתכוונו למצביעים הערביים, ביבי אמר את האמת. הם אכן הלכו בהמוניהם לקלפיות. אבל מכיוון  שראש המשלה אינו עיתונאי שמסקר את יום הבחירות- המשמעות הייתה ברורה. הערבים יהווה סיעה גדולה בכנסת! אבל יותר מזה. הסכנה שהערבים יהוו סיעה גדולה בכנסת. מדובר בערבים אזרחי ישראל. לכן זאת הייתה התגרות בערביי ישראל, ובגינה, זכה ביבי בעוד כמה מנדטים. מאידך האמירה של ראש הממשלה שאנו הולכים לקלנסואה בדחפורינו- גם היא שייכת. ושוב, מכיוון שהיא באה על רקע צו בית המשפט להריסת המבנים הבלתי חוקיים בעמונה, ראש הממשלה רצה להוכיח לכאורה שדין אחד לכולם. לכאורה- בסדר גמור. אלא מה גם כאן זה היה תקיעת אצבע בעיני האזרח הערבי. יחי ההבדל בכול הנוגע לאישורי בנייה בהתנחלויות או אפילו בגושים יהודיים בישראל שבקו הירוק  ואישורי בנייה במגזר הערבי, אפסיים בעיקר בהתחשב בגידול טבעי. מלבד זאת מדוע דווקא בחרו את מועד ההריסה כאשר על הפרק עומדת סכנת הריסה בעמונה. הרי הפרת החוק לא ארעה באותו זמן, אלא הוא עניין של שנים. העיתוי הוא חשוב בהסתה.

הסתה יעילה היא הסתה שבה היא קשורה לאיזו מציאות מוכרת על ידי הקהל ויש לה יעד אחד. במקרה זה ערביי ישראל. קחו כדוגמה את השריפות הגדולות בחיפה שיוחסו מהר מאוד על ידי ראש הממשלה ל"הצתות טרור". במאמר ב"הארץ"(21.1.2017 ) תחת הכותרת: "הראיות להצתה בגל השריפות-עשן בלי אש"- גיל חסון מפרט את המוקדים, ובינתיים אף לא באחת מהם נמצאו ראיות חותכות להצתות זדוניות. יתרה מזאת, רבות מן השריפות היו ליד ישובים ערביים. אבל  לא שמענו מפי "אלוף ההסברה" ש"אין כלום- כי לא היה כלום". ביבי לא מסית הוא מסביר.

נשאלת השאלה מדוע ראש הממשלה דוחף ממש בכוח את ערביי ישראלי,שרובם המכריע רואים עצמם אזרחי המדינה וכול מאווייהם לזכות בזכויות שוות ולחיות בשלום- מדוע הוא דוחף אותם בכוח אל הקיר. הרי רוב אזרחי המדינה כולל  מפלגות הימין, מעוניינים בקיום יחד עם האזרחים הערביים.עם כול הניסיון לנמק זאת כקריצה אל הלאומנים, זה לא מסתדר. גם המשל של הצפרדע  והעקרב לא תופס כאן. ביבי עוקץ, הצפרדע טובעת והעקרב מגיע לחוף.אילו זאת הייתה הבעיה של ביבי-מילא. אבל זאת הבעיה שלנו כי הוא ראש הממשלה.

אהבה אבהית.

 דוגמה אחרת שלקוחה מ"דפי ההסברה"  של ביבי  היא  הטלפון שלו לאביו של אלאור עזריא לחזק את רוחו ,נוכח העבודה שהבן מואשם בהריגת  מחבל שלא  הווה כול סכנה לאנשים ולסביבה.ושוב, לכאורה, או נכון יותר- לחשכה, מה רע בכך שמעודדים רוחו של  אב שבנו נמצא במצוקה ומה גם שהוא נחשב לחייל טוב. אבא זה אבא. וכי לא רואים כיצד ההורים נתניה דואגים לילדיהם מעל ומעבר. אם נרחיק קצת בזמן ובמקום הרי נמצא זאת במולדת של דונאלד טראמפ- בדון קורלאונה בכבודו ובעצמו.  איך אפשר שלא לחוש עד עומק הנשמה בדאגה העליונה של  "הסנדק" למשפחתו עד כדי שהלב נצבט. וכאשר סאני, הבן, נרצח, אי שם בסיציליה, איך אפשר לשבת בשוויון נפש מול המרקע ולראות את הדמעה הנקווית בקצה העין של מרלון בראנדו. הלב כמעט ונשבר. אם לכך נוסיף את המנגינה  הרומנטית מתוקה כמו סירופ מעץ אדר- "מייפל סירופ", כרקע לסרט  של נינו רוטה- הגדול  (אשר תובא בסיום) הרי מה שנשאר מן הלב מתפורר לרסיסים. וזהו הבית הראשון של השיר

Speak softly love and hold me warm against your heart
I feel your words the tender trembling moment start
We're in a world, our very own
Sharing a love that only few have ever known

בתרגום חופשי.

דבר ברוׁך אהובי וחבקני אל הלב.

במילים של עידון ורעד עד כדי כאב

אנו בעולם, עולם שהוא שלנו בלבד

חובקים אהבה, חוויה שהיא לא של כול אחד.

מתוק כמו דגני הבוקר של "קלוגס". אלא מה! ב"מחווה" האבהית הזאת ישנה חתירה ,כעומק המנהרות בעזה, הן נגד ערכי  צה"ל והן כנגד ערכאות החוק והמשפט.במקרה שלנו זה בהחלט נוגע לאושיות החוק. ומה תאמרו לזה שראש הממשלה ב"פיטפוּטוויטֶר" שלו משבח את הנשיא טראמפ על החומה שהוא רוצה לבנות על גבול מקסיקו בדומה לזאת שישראל הקימה בגבול סיני.  וכאשר ממשלת מקסיקו, הידידותית , מתרעמת, ביבי מפנה אצבע מאשימה אל התקשורת- הסמולנית, והבולשוויקית. זאת לא אמירה. זאת הסתה-אם אפשר להגדירה "אווילית" .וכי מי הוא ביבי 2017 אם לא יציר התקשורת  .חשבתם מה יקרה אם המדיה תתנזר מביבי ליומיים- מה יקרה….לא למדיה. לביבי. אין ביבי. יכולנו עוד להביא מן הגורן ומן היקב של ראש ממשלתנו, אך נסתפק בזה.

מה שקורה בדרך כלל, ותלוי בזמן ובמקום, הוא שאנשים שמשקרים מתחילים  להאמין בשקרים של עצמם וככול שהם מרבים בכך הם שוקעים לעולם של שקרים.לג'ורג' ברנרד שו הייתה  אמירה משלו: "עונשו של השקרן הוא שהוא אינו יכול להאמין לאף אחד אחר" התוצאה היא שהסוליות הדורסות למטה – מתבלות. ואילו למעלה, מעל לקן הקוקייה ,משהו עובר ביעף ופוגע בקצה  הערמה וזאת מתמוטטת, הקוסם  מוצא את עצמו חשוף,בעולם שהוא לא שלו. וזה הסוף.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • שלמה ארד  ביום 02/02/2017 בשעה 12:37 pm

    כל הכבוד. מאמר מבריק. טוב שיש בינינו (עדיין) אנשים חכמים ואמיצים כמוך. שלמה

  • איה רובינפלד  ביום 02/02/2017 בשעה 4:09 pm

    מעולה והייתי מוסיפה מצחיק מבדר ומהנה אך לדאבוני …זאת האמת המעציבה..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: