השדכן


בפרסומת שלו ,משרד התפוצות בראשות נפתלי בנט, מחזיר אותנו לגולה.

אם היה עוד ספק שמדינת ישראל ירשה את הגֶנים של כתריאליבקה, יהופעץ, וחֶלֶם גם כן, הפרסומת של משרד התפוצות בערוצי הטלוויזיה המסחריים, מעצימה הנחת יסוד זאת.  בישרוליבקה   שיכללו  את שיטת השידוך, בכך שבמקום שדכנים פרטיים המדינה עושה זאת, ליתר דיוק המשרד לתפוצות. ובראשו השר לענייני תפוצות שהוא גם שר חינוכנו, נפתלי בנט. לאחר כמה פרסומת כאלה נכנסתי לאתר של המשרד לראות שאולי גם לי מזומן איזה שידוך. התאכזבתי. הסתבר לי  שרנה מסאו פאולו, ודפנה לייפרמן ממדריד כבר תפוסות.הגברים לא עניינו אותי.

המשרד הזה שינה כבר כמה כובעים, כולל שטריימל. פעם זה היה,"משרד ירושלים והתפוצות", "משרד ההסברה והתפוצות" "משרד התפוצות" וחזרה לירושלים. מישהו כנראה בצמרת הביע חשש, כי הכללת ירושלים במפת השידוכים עלולה לגרום למשבר קואליציוני, בשל התנגדות של "דגל התורה" ו"ש"ס" שמא חלילה וחס, בנות ישראל הכשרות, יתחתנו עם איזה גוי, ערבי,  או גרוע יותר ,עם רפורמי. עם קבלת המשרד על ידי שָר גולת ישראל , נפתלי בנט, נוספה על ראש שמחתו, מלבד עמונה ,שאם נשכח אותה תיפול ימיננו, גם ירושלים, הבנויה- חלקית . ושוב נשמרה שלמות הקואליציה.

וגיליתי עוד משהו שקשור לאותו משרד. הפעילות ממומנת באמצעות פילאנטרופים,  הפיילוט הממשלתי לחגיגת שנת ה-70 למדינה. בפרויקט של משרד התפוצות השנור החיצוני הוא שני שלישים מכלל הפרויקט, ושל הממשלה -שליש אחד. בדיוק להיפך מעסקת הצוללות הגרמניות. שם אנו מכסים שני שלישים  וממשלת גרמניה שליש, כולל שכר המאכערים . מכאן שגם בעניין זה יש משום חידוש. הגולה שותפה בפעילות של משרד ממשלתי. ממון עוקף תקציב. מעין "חוק הסדרה" לגולה. לא מדובר בסוכנות שהיא כמובן פועלת במקביל, גם בענייני שידוכים, חינוך

naftalibenett

שר החינוך והתפוצות- צילום אתר המשרד.

בתפוצות וכיוצא באלה פרויקטים שמנסים לחבר את המדינה היהודית  בדבק אפוקסי לפזורה . זאת הולכת וגדלה בשל  התגבורת של המדינה עצמה. אם כבר תפוצה -שתהיה חזקה.  סוף, סוף אחרי שנים שבהן הגולה עזרה למדינת ישראל, המדינה עוזרת לגולה. ואם מישהו חושב, שמדובר רק בז'נט מפריז וחורחֶה מאורגוואי, שמזוּוָגים בארץ, טועה . מדובר גם ברוּביק מחדרה ודֶבּי מאטלנטיק סיטי. אותם לא מזכירים, אף שהם עתודה רצינית מאוד . פעם היו מקרים כאשר בָּת או בן הזוג מניכר ,לאחר שמצאו בת או בן זוג בארץ, נשארו כאן. זה נגמר, אף שהפרסומת של משרד התפוצות לא מזכירה עובדה זאת, שיש בה בשורה של שמירת הפזורה היהודית לבל תיעלם. אלא מה.הקהילה הישראלית בחו"ל היא היהודית ביותר.  היא לא זקוקה לקידום מצד משרד התפוצות.

מהנתונים שהועברו לכנסת  עולה כי בשנת 2111 מספר הישראלים החיים בחו"ל נע בין 229,621 לפי נתוני משרד הפנים  לכ-001, 700,לפי הערכות המשרד לקליטת העלייה, ואילו לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והמוסד לביטוח לאומי מספרם יותר מחצי מיליון. שני הנתונים שגויים. בפועל יותר ממיליון ישראליים חיים  בחו"ל. מהם יותר מחצי מיליון בלוס אנג'לס בלבד.ואם נביא בחשבון את הדור השני ,מספרם מגיעה לשני מיליון בקרוב.אבל בכול הקשור למסע השידוכים של משרד לתפוצות עליהם זה לא חל. או שהם ברובם נשואים ובעלי משפחות או רווקים ורווקות שיתחתנו ברובן בחו"ל.

תרומת המדינה לגולה

 לפי מה שכתוב באתר המשרד ,תחומי העיסוק במשרד מתחלקים לשניים: "תפוצות – שמירת הקשר עם הקהילות היהודיות ברחבי התפוצות, באמצעות השגרירויות והקונסוליות וכן דרך הסוכנות היהודית.והמאבק באנטישמיות ברחבי העולם. באחריות משרד התפוצות לייסד תוכנית רב שנתית שתהא משותפת למדינת ישראל ולעם היהודי בתפוצות, ותגובש על בסיס דו-שיח עם העולם היהודי במטרה לחזק את הזהות היהודית בתפוצות ואת הקשר בין יהודי התפוצות למדינת ישראל כאשר המימון הוא, כאמור, שליש של ממשלת ישראל ושני שליש הם כספי פילנתרופיה יהודית."

פעם בימים הרחוקים, שמָה ושמעה של ישראל יצאו לפניה בכול הפזורה היהודית לא רק כמדינת היהודים היחידה בעולם אלא כמדינה יהודית דמוקרטית בעלת חזון, תושייה , אומץ ומרקם של  ערכים. אמנם היא לא הייתה "אור לגויים" כפי שקיווה מיסדה דוד בן גוריון, אבל היא אכן הייתה אור ליהודים. אז לא היה צורך ב"משרד לענייני תפוצות".  התפוצות שאבו את כוחם גם ממקורות  העשירים שלהם, בכול התחומים, בלי כול קשר לישראל, אבל ישראל הייתה חלק בלתי נפרד מן החיים שלהם, בגלל החלוצים שהגשימו חלום, בגלל  היות המדינה כלקח ראשון מן השואה, בגלל היותה חופשית ודמוקרטית, בגלל המאמצים לשוויון בשירותים שונים. במידה נוספת גם כמקלט כאשר כלו כול הקצים. עם סיום העלייה מארצות מצוקה, היהודים במערב לא ראו את התפקיד הזה של המדינה כמקלט. גם לא אחרי התקפות הטרור באירופה. משם בא קומץ קטן, בייחוד מקרב משפחות דתיות או מסורתיות, אבל אין נהירה למדינה בגלל פיגועים אלה. דווקא מוונצואלה של שאווֶס, האנטי ישראלי, רצו לבוא קבוצה קטנה של יהודים, אך אתמול דווח שבקשתם נדחתה כי "לא היו חברי הקהילה היהודית". לפי נתונים רשמיים חלה ירידה ניכרת בעליה לארץ בשנה האחרונה. הדחיפה הבוטה של ישראל ליהודים לעלות לארץ אחרי מקרי הטרור הרגיזו את היהודים. באמירתו של שר הביטחון כי החלטת מועצת הביטחון בנושא ההתנחלויות מזכירה לו את משפט דרייפוס, הוא  הוכיח בורות וגם הרגיז את יהודי צרפת.

נותרה התרומה של המדינה לתפוצות.וזאת למרבה הצער שלילית ביותר.מה יש לנו כבר להציע להם מלבד שידוכים. בדרך כלל  המעשים והמחדלים שלנו,  מעוררים אנטישמיות, או מחזקים אותה. ולעתים מעוררים גם זעם של רוב היהודים זאת בשל  כניעה לחרד"לים בארץ כמו  בעניין של  תפילות בכותל, חוק מקוואות וכיוצא באלה שיגיונות  של מיעוט בעם היהודי . ולא זו בלבד, אלא ביהירות האופיינית לראש ממשלתנו, הוא מצהיר כי הנשיא הנבחר של ארה"ב טראמפ אוהב יהודים. זאת בשעה שמרבית הקהילה היהודית בארה"ב חרדה מאוד לנוכח צעד כזה או אחר של אדם שהוא ,למצער,בלתי צפוי ומוקף בכמה אנטישמים מוצהרים.

המסקנה היא שמה שנותר הוא מעין משרד שידוכים. הוא מתחרה בסוכנות היהודית, בקרן הקיימת ובעוד גופי שנור לצורך מילוי כיסאות של מקורבים. הוא לא מתחרה עם חברה למסיבות להיכרויות אמריקאית בשם "מאָצוׁבוׁל"(קניידלעך)  שבה יש שפע של הצעות מגרות. הפרסומת בערוצי הטלוויזיה עולה מיליונים וכל זאת כדי לשבח  תיירים יהודיים  שהזדמנו לארץ ומהם יצאו זוגות. הפרסומת היא על טהרת הכשרות, כשכלי קודש מובלטים וגם הפמוטים חובשים כיפה. כול זוג מספר על הפגישה הנפלאה כאן ולבסוף רואים תמונה משפחתית  גלובאלית כזאת בצבעים רועשים ועם לָמינציה- הבאנו שלום עליכם מן הפזורה. מה שמזכיר את ברכות שנה טובה של הקרן הקיימת בתש"ח.

MDA-HP1Big.jpg

מדור ההיכרויות באתר המשרד לתפוצות.

bye bye Israel, it's a wonderful country to come from

אז מה יש לנו. יש לנו סדום ועמונה, יש פאינה מ"ישראל ביתנו" ויש בנט, סמוטריץ' וסלומיאנסקי גם כן  מ"הבית היהודי" – "א זיינה יידישער  הויס. אָז דוּס איז יידישקייט בין איך  איין קלוץ"- זה הפרצוף של "הבית היהודי" אם זאת יידישקייט אז אני בול עץ. בול  עץ באנגלית הוא  LOG ומכאן השם   BLOG  , וזה סיפור אחר,לאו דווקא שייך לישרוליבקה.זאת בניגוד לבית משוגעים, שבו כול היושב בו יודע שהוא  בבית משוגעים- אלה שיושבים בציון לא מודעים לזה.

.

.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: