ארץ תפארת- לגלות את פארק הירקון.


 רק בשהות השלישית בארה"ב, לאחר היכרותי כמעט את הארץ כולה גילית שמלבד "התפוח הגדול" והמקיף אותו, ישנה מדינת ניו -יורק.  בהזדמנות הראשונה בעת חופשת הבנות, לקחנו רכב והצפנו למדינת ניו -יורק. מצאנו אחת המדינות המרתקות של ארצות הברית. מדינה על "אלף האיים", "אגם ג'ורג" והסביבה ודרך 18 שנקראת scenic route דרך הנופים. מה אין שם. עיירות מקסימות, אגמים, נהרות, מערות, נחלים, עמקים, כרמים ויקב, קרקע מעולה לכָדָרוּת, מוזיאונים, מכללות , פרקים, גני חיות, ועוד כהנה וכהנה עד בואך למפלי ניאגרה בצד האמריקאי, שהם יפים לאין ערוך מאשר בצד הקנדי.

נזכרתי בזה כאשר באירוע לציון יום הולדת של בתי הבכורה, המשפחה ערכה פיקניק בפרק הירקון ושטה בחלק ניכר לאורכו .את הנקודה  שנקראת "שבע טחנות" על שם מספר טחנות קמח שהיו במקום,זכרתי משנת 1947 כאשר כחבורה צעירה בילינו במקום, ולא רחוק משם היה מועדון לילה ובית קפה ידוע בשם  "גן הוואי" זה היה בחופשה מן הצבא לפני הרצח שביצעה כנופיה ערבית ביושבי בית הפקה. גם רקדנו לצלילי תזמורת. היו ליד הירקון עוד אי אלה אטרקציות בודדות .

haya&zvi tel aviv 49

 

 

אז איפה הירקון ואיפה הסינה בפריז והתיימז בלונדון. בשיט לפני שבועיים גילינו, בעזרתו האדיבה של משה, הספן שלנו, את הנהר ואת הסביבה,ו"גילנו" את פארק הירקון והנחל שעובר דרכו. מסתבר, למי שלא ידע, כמוני למשל, כי זה הפרק המוניציפאלי, להבדיל מפרק לאומי, הארוך ביותר בעולם. אם לערוך השוואה מול פרק מוניציפאלי אחר ה"סנטרל פרק" בניו יורק, פרק הירקון שמשתרע על 3,500 -ויש שמוסיפים לו עוד 250- דונם הוא גדול יותר גם בשטחו  מן ה"סנטרל פרק" בניו יורק. יתרה מזאת. בשעה שנהרות, או נחלים בערים מצויים בלב שטחים בנויים, לא כן פרק הירקון שעטוף בעצים וצמחיה מסוגים שונים. הכול מסביב ירוק.

 

"שבע טחנות" 1949 בחופשה מן הצבא עם חיה ויאנו לקראת מסיבה של יום העצמאות הראשון

הירקון הוא  נחל ולא נהר, אף שבמקומות מסוימים הוא רחב יותר מאשר נהרות בחו"ל , אבל הוא קצר יותר מנהרות. הוא נזכר בתנ"ך, כחלק מנחלת שבט דן. אורכו 27.5 ק"מ מן מקור בראש העין ועד לשפך הים התיכון. מכיוון שהספיקה של הנחל היא  גבוהה, שבעה קוב לשנייה, עוד בתקופה הרומית נוצלה הזרימה העזה להנעת גלגלי טחנות. בתקופה העותומנית ובחלק מתקופת המנדט פעלו עשר טחנות קמח. במלחמת העולם הראשונה עם פלישת  הצבא הבריטי לארץ ישראל, התורכים השתמשו בנחל הירקון כמחסום ובמקום התחולל קרב עז, עד שהבריטים צלחו אותו.

הירקון במדינת ישראל.

אני מסתפק בהבאת נתונים היסטוריים אלה  שמצויים בשפע בכתובים ובמדיה המקוונת. אך דווקא בתקופה הקצרה  מאז קום המדינה הנחל עבר תהפוכות רבות עד כדי כך שבשלב מסוים הציעו להפוך אותו למוליך ביוב. זה היה בשנות ה-60 כאשר תשעים אחוזים מקו ירקון נגב נשאבו ממקורות הירקון. לעתים נעצרה הזרימה כליל ,ככה שאפיק הנחל החל להיסתם ולהפוך למפגע תברואתי חמור. הביצָתיות במקומות שונים משכה יתושים רבים, זבובים ,נברנים וחומרים רעילים. ואם לא די באלה, הרי הבנייה המוגברת סביב הירקון, תרמה אף היא פסולת שנוספה על הביוב התל אביבי.הנחל היפה הפך לסכנה  בריאותית חמורה לתושבי תל אביב והסביבה. הסביבה גם נודעה כמקום פשיעה. אז -כפי שזה קורה בדרך כלל לצערנו, כשאתה עומד לפני תהום, מתחילות הרשויות לפעול. לשם כך -הוקמה בשנת 1988 רשות שמאגדת בתוכה נציגים מ 22 יישובים  שקשורים  אל הנחל , צוות  טכני ומומחים שונים לנושא סביבה ושיקום נחלים. מטרתם הייתה להפסיק בהדרגה את הזרמת השפכים לירקון, לנקות ולשקם חלקים ממנו, ולהשיב לו חלק מערכי הטבע וההיסטוריה שהיו בו. במשך שנתיים הסתיימו עבודות השיקום, חורף גשום במיוחד ב-1992 השלים את המלאכה והזרים כמויות עצומות של מים לנחל שלא נראו זה 50 שנה ונגרמו הצפות למספר שכונות.

 

20160723_155923

20160723_174433

 

 

 

 

 

 

שוקמו אתרים היסטוריים כמו טחנת קמח, בית הבטון, כפר הבאפטיסטים אנטיפטריס ועוד. אולם גם לאחר שיקום חשוב היה מאוד לעקוב אחר אירועים בלתי צפויים כמו זיהומים מסיבה זאת או אחרת ביניהם קשים שגרמו למותם של דגים רבים. חברת מקורות הזרימה כמויות נוספות של מים כדי לדלל את הזיהום.רבים זוכרים מן הסתם את "אסון המכבייה" בשנת 1997 כאשר גשר ארעי שהוקם התמוטט וארבעה מחברי המשלחת האוסטרלית נהרגו   וקרוב ל-70 נפצעו, בין השאר על ידי חומרים רעילים, הוחלט להשקיע יותר מ-85 מיליון שקלים במסגרת תכנית אב לשיקום נחל הירקון. תוכנית זאת היא רב היקפית וכוללת לא רק את הנחל עצמו אלא גם את הצמחייה שהיא חלק מן הפרק הגדול שעל גדות הנחל.

20160723_17ק2508

kobi on the boat

 

 

 

 

 

 

האיש שבו קשור השיפור האדיר של הנחל והפרק היה ראש העיר יהושע רבינוביץ' ועל שמו נקרא רצף שלושת הפרקים "גני יהושע".ראש העיר הנוכחי רון חולדאי ממשיך במסורת של שמירה,טיפוח ושיפור של הנחל והפרק שחובק אותו. הנחל מהווה מתווה לשייטים צעירים. במצב כיום נמצאים בו שפע של דגים בעיקר אמנונים וקרפיונים אבל עוד מינים של דגה. ומשה בעל הסירה שאתו שטנו סיפר לנו כי בימי חורף יש במקום סעודות שחיתות של להקות שחפים ושקנאים. בעוברנו הפעם ראינו שקנאי אחד צולל, מעלה שלל ונוסק לאחד הענפים של העצים הגבוהים בצדי הנחל.

הָפָארק.

בשיט על נחל ירוק וצלול אפשר לראות את הפרק על שלל הצמחייה והאטרקציות שלו.בשתי גדות הנח"ל מקבלים את פנינו אלפי עצים- איקליפטוסים,  אשלים ,ברושים, עצי תמר,צפצפת הפרת,ואלוני תבור.אנו חוצים אותם כמו מכבודים במסדר כשהעצים עומדים דום, או עם הרוח -קדים קידה קלה. ובינות הפארק הזה  יש  גן טרופי, ובו ציפורים טרופיות, גן קקטוסים, גן סלעים וגן גזום מעוצב.יש בו אגם מלאכותי גדול,שבילי אופניים והליכה, צפארי-פרק ציפורים,ומתקנים לשעשועי מים, מעגני שיט לסירות וקיאקים,רכיבה על סוסיי פוני,חווה חקלאית, אמפיתיאטרון, תיאטרון לילדים ופינת חי

river with high rising background

park at twilite

 

 

 

 

 

צילומים: דוד דורון

 

כול זה מצוי במקום אחד -"בחצר האחרית" של הבית ובמקום אחר -"בחצר הקדמית" . זאת  גיליתי לבושתי,ולשמחתי, באותו שיט, ומה שלא ראינו לקטתי ממקורות אחרים. ובכך גיליתי עוד פיסה מן העיר המדהימה הזאת. בעיר העברית הראשונה שהיא רק בת מאה פלוס, יש  במרתף ההיסטורי שלה שפע של אתרים מהם בת אלפי שנים, כמו יפו העתיקה, כמו הירקון ואם לכך נוסיף את העובדה שזאת עיר שנושפת ונושמת 24 שעות, ספק אם יש ערים רבות כמוה.זהו מיזוג של נכסים שהטבע התברך בהם ושימור ושיפור מעשה האדם.

לסיום -סיפור של פעם. אנשי הבריגאדה הארץ הישראלית לחמו במלחמת העולם השנייה בעיקר בזירה האיטלקית. לימים ,עם השחרור, חבורה ביקרה ברומא ובקרבת הפנתיאון עובר נהר הטיבר. אחד מן החבורה אמר: "וואלה, זה מזכיר לי את הירקון". ואלה צחקו צחוק גדול. הפעם אנו שטנו בירקון 2016 ואמרנו לעצמנו "וואו זה במזרח התיכון, לא באיטליה וזה בתל אביב." שלא לדבר על "שלישיית גשר הירקון"

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: