שימוש בגז להמתת אנשים מזכיר את השואה. גם השתיקה שלנו.


כול הפגנה או עצרת מחאה ובכול נושא שיש בו קריאה לתיקון עוולה כבודם במקומו מונח, ואין לבוא ולטעון שבמקום האירוע כמחאה נגד עוול אחד צריך היה להתקיים האירוע לתיקון עוול אחר ,חשוב יותר. שכן אם ציבור גדול של רבבת מפגינים מוחה בתחום של צער בעלי חיים, או עינויי בעלי חיים, כפי שזה היה במוצ"ש בתל אביב, זה נושא חשוב ויש להשתבח על האכפתיות והאנושיות של אותם מוחים ומפגינים.

אולם במקביל מורגשת העדרה של מחאה והפגנה נגד הטבח בסוריה. ובאחרונה נגד השימוש בגז להמתת אנשים. העדרה של הפגנת המונים כזאת, של מחאה כזאת, של כול יהודי במדינת היהודים, של כול ניצול שואה, כיחיד או במסגרת ארגון- הוא משווע, דממה זועקת.

אמת שבמלחמת האזרחים בסוריה נהרגו מאות אלפים מנשק קונבנציונאלי. וגם השתיקה שלנו בעניין זה – זועקת. אבל כאשר אלפים נהרגים מגז, זה מזכיר מאוד את מעשי הנאצים.

עוד בקיץ ,1942 עם חיסול הגטאות בקהילות הקטנות , כאשר המשטר הנאצי טרם שכלל את מתקני הגז והמשרפות בבירקנאו, הומתו מאות אלפים בגז צקלון.ככה חוסלו 9000 מתוך 10,000 אנשי הקהילה היהודית בעירי זדונסקה- וולה, כולל רובה של משפחתי.הם הוכנסו למשאיות אטומות ,שלתוכן הוטלו מכלי גז ציקלון והומתו בעת המסע.

בהגיעם לגיאיות ההריגה הועלו גופותיהם באש והאפר כוסה באדמה.ככה היה בגיאיות ההריגה בחלמנו, במיידנק, בסוביבור ובגאיות מוות אחרים.זאת הייתה הדרך "הפרמיטיבית" של הנאצים לרצוח יהודים.

cyclon tunes maidanekcyclon truck

מכלים ריקים של גז ציקלון ב"במיידנק" משמאל משאית מוות תוך שימוש בציקלון .תמונות וויקיפדיה

לכן השימוש בגז נגד בני אדם, כול בן אדם, כדי להמיתו או לגרום לו ייסורי תופת בטרם יוציא נשמתו, הוא פשע נגד האנושות, ומזכיר את השואה.משום כך אל נא נאמר כמו בשירו של נתן אלתרמן( "מכול העמים" ) בשורות האחרונות- בפנייה אל אלוהים על דם ילדינו שנשפך:.

ואתה מריחו כמו כמו ריח פרחים

ואתה תלקטו במטפחת

ואתה תבקשנו מידי הרוצחים

ומידי השותקים גם יחד.

השתיקה שלנו זועקת לשמיים אבל בראש וראשונה היא זועקת אלינו.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • גוני בס  On 26/08/2013 at 8:29 pm

  כל כך צודק

 • nachum  On 27/08/2013 at 9:17 am

  סוביבור
  שלושת תאי הגזים שניבנו תחילה במחנה עבדו על בסיס מנוע טנק סובייטי שהזרים עשן פליטה לתוכם (שלא כבאושוויץ ומיידנק שפעלו על בסיס הרעלת הקרבנות באמצעות ציקלון B). גופותיהם של הקרבנות שנחנקו בתאי הגז הושלכו בחודשים הראשונים לקבורה בבורות ענק שסוידו בסיד רותח. בין סוף יולי עד תחילת אוקטובר 1942 הופסקה כמעט כליל פעילות ההשמדה במחנה

 • צבי גיל  On 27/08/2013 at 9:52 am

  ,תודה לנחום הידען. תרומתך במידע תמיד מוערכת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: