כ"ט בנובמבר


אבו מאזן עשוי להבטיח את קיום המדינה היהודית בתמיכה בינלאומית ב"עמוד ענן" מדיני.

כשהתותחים בעזה נדמו, הגיע זמן לדיבורים, והפעם לא עם החמאס אלא עם הרשות הפלשתינאית, ולא דרך קהיר וושינגטון אלא במישרין, גם אם זאת תפנה לעצרת האו"ם ב- 29 בנובמבר כדי לשדרג את מעמדה בדרך למדינה מספר 194 באומות המאוחדות.

ההיסטוריה בדרך כלל לא חוזרת על עצמה אבל אם היא עושה זאת היא עשויה להחליף את התפקידים של גיבוריה במהלך השנים. ב- 29 בנובמבר 1947 החליטה העצרת הכללית של האו"ם על הקמת שתי מדינות, מדינה יהודית ומדינה פלשתינאית. ישראל קיבלה את מפת החלוקה אף שהטריטוריה שלה יצאה מרוסקת. ההנהגה של ערביי ארץ ישראל ושל העולם הערבי סרבו לקבל את ההחלטה. ישראל קמה. כעת ב- 29 בנובמבר 2012 כאשר כל העולם, כולל ישראל ,לפחות בהבל פיה, מסכים שיש צורך בהקמת מדינה פלשתינאית לצד ישראל, מי שמנסה לטרפד את המהלך, בפועל, היא ממשלת ישראל..

בשנת 1947 הכוח הצבאי עמד לצדם של הערבים , אבל הם התמודדו מול יישוב נחוש שעמד בסבל ובקרבנות אדם וניצח במערכה על הקמת המדינה. בשנת 2012 הכוח הצבאי הוא שלנו, אך אנו עומדים בפני עם פלשתינאי נחוש ,וחרף סבלו ומצוקותיו לא נוכל להכריע אותו בכוח.

ככל שנגביר את הלחץ על מדינות המערב לסרב לפנייה הפלשתינאית לאו"ם לשדרוג מעמדה של רשות הפלשתינאית , כך הכישלון שלנו יהיה צורב יותר. בשקלול של עמדת המערב תעמוד בין היתר תמיכתו השקטה בפעולות ישראל בעזה. שכן בצד המקל, העולם רוצה לראות גזר בייחוד כאשר מדובר במתן הגזר ל"טובים" ברשות הפלשתינאית אשר עד כה מנעו אינתיפאדה ופגיעות בישראל, מול "הרעים" שהפגיזו אותה בטילי פאג'ר. זה אמור ביתר שאת לגבי העמדה החד משמעית של ארה"ב ובראשה נשיא אובמה. אם ישראל לא תדע ל"אזן" את המציאות הפוליטית בכך שתמנף את ההישגים הביטחוניים בהליכה לקראת הפלשתינאים – "עמוד הענן" עלול להפך ל"עמוד האש" שיחרוך אותנו.

האיומים הישראליים בחנק כלכלי של הרשות הם איומי סרק. העולם וגם העם בישראל לא יקבלו זאת . גם המשק הישראלי יינזק קשות. מימוש האיום יפעל כבומרנג. זה לא עבד בעבר וזה לא יעבוד בעתיד. הממשלה אף מאיימת בביטול הסכם אוסלו דבר המעורר גיחוך שכן כמה פעמים צריך לעשות וידוא הריגה. וכי עד כה הממשלה הזאת לא עשתה הכול כדי לחסל את ההסכם המסכן הזה? היא אמנם טוענת שגם הפלשתינאים לא נהגו בהתאם. גם הם ירו בפסנתרן.זה נכון. אז מה קורה במערכה האחרונה כאשר האקדח כבר ירה כמה וכמה פעמים במערכות הראשונות.? אפשר ותהיה הפתעה. ישליכו אותו- אינשאללה. מאידך האם ישראל מילאה אחרי ההסכמים או החלטות האום ובראשם 242 שדורשת פינוי (ה) שטחים, או החלטה 338 בעקבות מלחמת יום הכיפורים. האם היא מילאה אחר הסכמים והבנות אחרות בינלאומיות ודו לאומית שהושגו על ידי ממשלות קודמות?

250px-Mahmoud_Abbas wikipediapalestine nr 194 at un

אבו מאזן (צילום ויקיפדיה)                "פלשתין המדינה ה- 194 באו"ם- מתוך אתר הרשות

הצעד הפלשתינאי הוא בשלב זה סמלי.אפשר מאוד ובעקבות לחץ אמריקני, הם אולי יסתפקו בהעלאת הנושא, מבלי לבקש בפועל את השדרוג עכשיו. הם זהירים. הפלשתינאים למדו, בין היתר מן התנועה הציונית, כיצד עושים מהלכים דיפלומטיים מחוכמים. אני לא מסכים עם הפרשנים שאומרים שזה הכדור האחרון באקדח הפלשתינאי. גם אם זה נכון, מי אומר שאי אפשר להשיג עוד כדורים, ובייחוד מצד עולם שאוהד את העמדה הפלשתינאית, גם אם הוא לא מקבל את כל מהלכיה. הצעד הפלשתינאי הוא סמלי. הפלשתינאים רוצים לגיטימציה, ואבו מאזן מבקש להוכיח לעולם שהוא רוצה לבסס את הלגיטימיות הזאת שלא בפיגועים העולם, כולל העולם הערבי, למעט איראן, מקבל זאת. סביר להניח כי בשיחה בין שרת החוץ הילרי קלינטון לבין אבו מאזן ביום ד' בבוקר נושא זה נידון.

יתרה מזאת. אם אכן הפלשתינאים למדו מן התנועה הציונית, הרי בשלב מסוים גם ההנהגה של היישוב הפסיקה את ההבלגה, וההגנה והפל"מח עשו את שלהם.( אצ"ל ולח"י עשו זאת כל הזמן) .יש להביא בחשבון שאם הפלשתינאים לא ישיגו את המינימום בדרכים פוליטיות, יחזרו לאינתיפאדה. לא יהיה להם מה להפסיד, ותהיה "הרמוניה" בין עזה לבין שאר השטחים. סימנים ראשונים ראינו בהפגנות התמיכה ברמאללה בתושבי עזה ובאירועי אלימות אשר שיאם הגיע בינתיים בפיצוץ האוטובוס בלב תל אביב. מבחינה פוליטית עזה לא חלמה על עלייה לרגל של כול המי ומי בעולם הערבי אל ממשל החמאס,ושל התורכים גם כן.ב מקרה זה לא עזה תתקרב לרמאללה אלא להיפך.אפשר ולא אבו מאזן יעמוד בראש הרשות,אם היא בכלל תחזיק מעמד.

ההיסטוריה, כאמור, לא חוזרת על עצמה, אך בניואנסים יש מערכות שמופיעות שוב. כמי שעקב בשעתו מקרוב אחר הדיונים באו"ם בנושא הישראלי פלשתינאי, ועוקב אחר הנעשה במסגרת התחומים האקדמיים שלי , הגעתי למסקנה כי קיים איזה ריטואל במאבק בינינו לבין שכנינו בזירה הפוליטית הבינלאומית. ההצלחות שלנו, החל בהחלטת 1947 ועד לתקופת ההמתנה, במלחמת ששת הימים ,נבעו לא כל כך ממעשים שלנו כמו ממחדלים של הצד השני או משגיאותיו .אנו במשך 20 שנה היינו סמוכים אל שולחן ההבלים שלהם. מאז הם סומכים עלינו שאנו נעשה את הצעדים האוויליים. הם לא צריכים לעשות דבר מלבד לאפשר לממשלה הזאת לנהוג כדרכה..

מאז מלחמת ששת הימים היו שני מדינאים שביצעו מעשים. מנחם בגין שעשה שלום עם מצרים, אך השאיר מאחוריו פצצה מתקתקת של שטחי יש"ע, ויצחק רבין שרצה לפרק את אותה פצצה ויחד אתה את הכיבוש- ולהקים גדר בין שכנים שהיא מרכיב חשוב לשכנות טובה, אם כי לא בשל טובת השכן, אלא בשל טובתנו שלנו.הוא נרצח.

הזמן במקרה זה לא עושה את שלו. אנו מבזבזים אותו. הפלשתינאים משתמשים בו. כיבוש אוכלוסייה לא היה אף פעם יין שמשתבח עם הזמן, אלא מתסיס ,ובסוף ,אם לא יסירו את המכסה הוא יתפוצץ על פנינו. על ראש ממשלתנו שמופיע ,כהיסטוריוסוף, אפשר ליישם את האמירה ההגליאנית ש"ההיסטוריה מלמדת אותנו שהיא לא מלמדת אותנו דבר".אם כי יש להודות כי הוא ושריו הקרובים בצמרת נהגו בצדק בהפעלת "עמוד ענן" ובתבונה בסיומו. בכך נמדדת מנהיגות. זאת גם אם בשורות הקדמיות ב"ליכוד" וגם בעורף יש "גיבורים" שצועקים לניצחון מוחלט, חרף העובדה שאין זבנגים וגמרנו.זה אמור גם לגבי חלק מן הברבשנים. גם הם לא למדו.שאין ניצחון מוחלט,וודאי שלא בזירה שלנו.

בסיכומו של דבר, ההיסטוריה הלעגנית תוסיף עוד פרדוקס אחד. אנו ,שכל כך הרבה מדברים על מדינה יהודית ודורשים מן הפלשתינאים להכיר בה בתור שכזאת ,אך עושים את הכול שבסופו של דבר היא תהפך לדו- לאומית, נהיה עדים לכך שמי שפועל שהמדינה תהיה מדינה יהודית, בפועל, הוא אבו מאזן..

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • nachum  ביום 22/11/2012 בשעה 3:56 pm

    בשנת 1947 הכוח הצבאי עמד לצדם של הערביםit is interesting mantra– the only question who can prove this mantra?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: