חיפה- היפהפייה הנמה


 

 

 

* הצילומים והקולאז' של צ.ג.

 

 

אתמול נפתח בחיפה פסטיבל שלוש הדתות: חג הקרבן המוסלמי, חג המולד הנוצרי, וחנוכה, כסמל לעיר שיש בה הרמוניה בין דתית. יום קודם לכן פתח ראש העיר,יונה יהב, את המבצע לעידוד תיירות החורף בחיפה. חיפה נמנית עם הערים היפות בעולם, ויש לה כול הנתונים הטופוגרפיים, הרים ויָם , שמשווים לה יופי טבעי. ויש לה היסטוריה עשירה. אך הפוטנציאל של העיר הזאת לא מומש. היא מקרטעת איכשהו מאחור. העובדה שרק כרבע מכלל בעלי זכות הבחירה מימשו זכות זאת, מדברת בעד עצמה ונגד העיר.

 

ביקוריי בחיפה ניתנים לספירה על אצבעות שתי הידיים. הגעתי לחיפה בנובמבר 1945 באונייה "פרינצס קתלין" במסגרת עליית הנוער, ולא זכיתי לראות אותה כלל. שליחי התנועות הוציאו אותנו – אקספרס- לעתלית ומשם למוסדות נוער או לקיבוצים.ב- 1948 לחמתי על שחרור העיר הזאת  בחטיבת כרמלי. אני זוכר את הקרב ואת סיגריות הפלאיירס שגנבנו ממחסן של ערבים בעיר התחתית. מיד כשגמרנו בחיפה עלינו לגליל, להמשך. בראשית שנות ה-50 הפלגתי מן הנמל בדרכי לשליחות בארה"ב וחזרתי אליה, בלא לשהות בה. יומיים מירח הדבש שלנו בילינו בחיפה. מאז ביקרתי בה למטרת הפלגה ולחזרה מלימודים בארה"ב .בשובי אז ערכתי ביקור של יום בהדרכת עמיתי דן שילון, שהיה עוזרו של ראש העיר, אבא חושי,  כדובר ואיש קשרי ציבור. ועוד ביקור לילי בראשית שנות ה- 90 כאשר הכנתי סרט תיעודי על המקומונים בישראל, ואחד מהם היה המקומון החיפאי של רשת שוקן "כלבו". ובפעם האחרונה שהיתי בחיפה לא מכבר בסוף שבוע קצר.

 

רובו של המידע על חיפה בא לי מקריאה בתקשורת, או חשיפה למדיה אחרים כמו האינטרנט. באחרונה במסגרת השידורים על הבחירות המוניציפאליות. לפי הדיווחים על תוצאות הבחירות המוניציפאליות,  עד לשעה 7 בערב באו בחיפה לקלפיות   18% מכלל הבוחרים, והיתר, כלומר עוד 5% חמקו בחשכה להצביע. סה"כ 23% מכלל המצביעים בעיר השלישית בגודלה בארץ. ככה חיפה התקרבה לגובה ים המלח בהפגנת האכפתיות הלוקאלית. יו"ר וועדת הבחירות, עו"ד אדם פיש,  מצוטט כאומר כי התקשורת המקומית גרמה לאדישות בציבור לאחר שהכתירה את יהב בסקרים שפרסמה. וראש העיר יונה יהב הוסיף: "מזה פחדתי." הנה יש טוסיק להרביץ עליו: התקשורת. אני הרי לא מצטיין בדרך כלל בהמטרת שבחים עליה, אך במקרה זה הטיעון ממש מקומם, שלא לדבר על היותו מגוחך. מה היה קורה אילו התקשורת הייתה מנבאת כישלון ליהב ? הא? מה היה  אומר  עו"ד יונה יהב ? יהב היה אומר כי התקשורת היא נגדו כי "מזה פחדתי".

 

חיפה- ממלון פנוראמה

בביקורי האחרון בחיפה שאלתי את עצמי מה כאן לא בסדר בעיר המקסימה הזאת. אתה מסתכל עליה ממעלה הכרמל,  וטיילת הפנוראמה מצדיקה את שמה. אתה רואה את כול המפרץ, מלאכת מחשבת טבעית של פסיפס שמדורג  עד לחוף הים. בלילה העיר נראית כמו מחרוזת של בדולח בוהק, כאשר האוניות בים מוסיפות זוהר משלהם. אתה מתבונן עליה  מלמטה ואתה רואה  קולאז' של פירמידה צבעונית מודרנית. אבל מה קורה באמצע, בראש וראשונה במרכז מה שנקרא "הדר הכרמל", בוואדי ניסנאס, בעיר התחתית שהייתה שוקקת חיים בתקופת המנדט, וגם בתקופתו של אבא חושי. כיום חיפה עורכת פסטיבל בינלאומי של סרטים, ומשחקת בנדמה לי,  שיש לה שדרות סָאנסֶט בלוס אנג'לס ומרָצפת מדרכות בכוכבים. והעיר לא זוהרת.

 

שכיית החמדה של חיפה, הם הגנים הבהאיים, אשר זכו בהכרת אונסקו בייחודם,  ובאחרונה נמסר כי כיפת הזהב של המקדש שדהתה תצופה מחדש.אבל לטעמי הם חנוטים מדי. בניגוד, למשל,  לגניי ארמון אלהאמברה,  בגרנדה שבדרום ספרד, או "גניי בוצ'ארד"  ליד העיר ויקטוריה במערב קנדה.

הגנים הבהאיים- ממעלה הכרמל

אילו מיקמו את הגן היפה במורדות הדרומיים של הכרמל, הם יכלו לנשום יותר.אבל זאת הערת אגב. גם סידוריי הכניסה הם מסורבלים קצת .ממוסגרים כמו תמונה. תיירים שנמצאים במלונות שעל ההר, יכולים  להיכנס בשער העליון רק בקבוצות. כיחידים עליהם לרדת למטה.אבל זהו  מתחם מטופח, בניגוד לאזורים אחרים בחיפה שמוזנחים או לא מטופחים כפי שמתבקש מן הטופוגרפיה הייחודית של העיר..

 

הוד רוממותה.

הטופוגרפיה של חיפה מגוונת – שטחה של העיר משתרע על פניאיזורים מישוריים לאורך חוף הים התיכון ן (חלקם שטחים שיובשו מהים), על שיפוליו הצפוניים והמערביים שלהר הכרמל וכן על שטחים נרחבים בפסגות ההר עצמו. לגיוון הטופוגרפי הזה מצטרף גם מפרץ חיפה שהעיר יושבת לדרומו .הטופוגרפיה של העיר ייחודית,כאמור, בשל הסמיכות בין הר וחוף הים התיכון. המפרץ שלחופו היא שוכנת הינו המפרץ הטבעי היחיד לאורך חוף הים התיכון הישראלי. בפינה הצפון-מערבית נושק הכרמל לים, באזור הידוע כ"ראש הכרמל" הגובל במים משלושת עבריו והינו ייחודי מבחינה אקולוגית. בקצה הדרום-מערבי משתרע פארק הכרמל, מהריאות הירוקות הגדולות של מדינת ישראל. מכאן שיש לה לעיר הזאת כול הנתונים  שיש ל"חוף התכלת"המפורסם של צרפת. יש לה חוף יפה, יש לה ה Massif Central"" בדמות הכרמל, אף שהכרמל – ירכיו רכות יותר מן ה"מאסיף" הצרפתי, והוא גם בחלקו הגדול מיוער. יתרון נוסף.

אבל יש בה, בחיפה,  עוד משהו שאין ב"חוף התכלת" של הריוויירה הצרפתית. יש לה עבר מפואר. עוד מראשית ימיה – במאה ה- 3 לפנה"ס – הייתה חיפה עעיר נמל. שלטונות המנדט הבריטי הפכו את חיפה לבסיסם המרכזי במזרח התיכון. לפרק זמן קצר בשנות ה-30 של המאה ה-20  חיפה הייתה גדולה אף יותר מתל אביב. חיפה גדלה ושינתה פניה, בעיקר בתחום הדמוגראפי. עיקר הגידול באוכלוסייה היהודית באותן שנים נבע מהעלייה הרביעית והחמישית, שאנשיהן העדיפו להתיישב בערים הגדולות בארץ ישראל ובהן  תל אביב וירושלים וחיפה. הנמל שימש מקור פרנסה ליהודים רבים אשר התיישבו בעיר והקימו את היישובים הסמוכים לה בשנןת ה- 30 .

ערב קום המדינה בשנת 1948, התגוררו בחיפה לבדה כ-80,000 יהודים. היהודים ישבו בעיקר בשכונות החדשות – "הדר הכרמל", "אחוזה", "נווה שאנן" ו"כרמל מרכזי".ערביי חיפה ישבו ברובם בעיר התחתית בשכונות חליסה, ואדי סאליב וואדי ניסנאס. הצירים המרכזיים היו דרך המלכים (היום רחוב העצמאות), רחוב המלך ג'ורג' (היום שדרות המגינים / הפלי"ם), דרך ההר (שעם קום המדינה הפכה לשדרות האו"ם וב-1975 שונה שוב שמה לשדרת הציונות  ודרכי השיט והרכבות. היה זה תור הזהב של חיפה בזמן החדש.

 

לאחר קום המדינה.חיפה התרחבה באוכלוסייתה ובשטחה עם העלייה ההמונית של תחילת שנות ה-50 . לאורך השנים היא שמרה על מעמדה כעיר השלישית בגודלה בישראל.בשנת 1959  פרצו בעיר התחתית מהומות – מהומות ואדי סאליב. עולים  ממרוקו ששוכנו בשכונה, שנודעה כשכונת מצוקה, התרעמו על כך שעולים אשכנזים זוכים ליחס מועדף לכאורה לעומת העולים ה" מזרחיים" המהומות בואדי סאליב הפכו לימים לסמל של השסע העדתי בחברה הישראלית.בצד החיו נזכיר את ה"כרמילית", אוניברסיטת חיפה, מרכזי קניות . שלא לדבר על הגנים הבהאיים .( מתוך ויקיפדיה, עיתונים,אנציקלופדיה עברית ומקורות אחרים)  אז מדוע היא נשארה מאחור. מדוע תושביה נואשו עד כדי כך ש-77% מכלל תושביה לא טרחו ללכת לקלפי.

התושבים.

לפי נתוני הלשכה  המרכזית לסטטיסטיקה, נכון ליוני השנה, יש בחיפה 265,200 תושבים. האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של 0.2%‏. רוב תושבי חיפה הם יהודים. העיר מדורגת גבוה-בינוני (7 מתוך 10) בדירוג החברתי-כלכלי. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת תשס"ו (2005/2006) היה% 65.2. השכר הממוצע של השכירים בשנת2005  היה 7,007 ש"ח (ממוצע ארצי: 7,324 ש"ח).חיפה קלטה את החלק היחסי הגדול ביותר, מבין הערים הגדולות בישראל, של הגירה מחבר המדינות לאחר התפרקות ברית-המועצות בראשית שנות ה-90 של המאה ה-20. נכון לשנת 2007, מונים יוצאי החבר% 24.5 (רבע) מאוכלוסיית חיפה, והם מתרכזים בשכונת יזרעאליה שבנווה שאנן, בקריית שפרינצק במערב העיר, ברובע הדר הכרמל,בקריית חיים המערבית וכן בשכונות נוספות. בתל-עמל, הסמוכה לחליסה, מהווים יוצאי חבר המדינות  60% מכלל התושבים, ובחלקים של הדר הכרמל השיעור דומה. בהדר אלה הן יותר משפחות צעירות, כאשר בתל-עמל ומזרח-העיר יותר קשישים. העולים שינו את פניה של העיר במרוצת שני העשורים מאז באו אליה לראשונה. רבים מהשלטים והפרסומים העירוניים והממשלתיים, כמו גם אלה של העסקים הפרטיים ברחבי העיר, נכתבים כיום בבשפה הרוסית לצד עברית.( השאלה היא האם שינו אותה לטובה- צ.ג)

המיעוט השני בגודלו בחיפה הוא המיעוט הערביי – ערביי חיפה מונים מעט פחות מ– 10% ומרביתם נוצרים המשתייכים למגוון רחב של זרמים, מקצתם ייחודיים לעיר חיפה כדוגמת הכנסייה ההמרוניטית והמסדר הכרמליתי לצד כנסיות אורטודוקסיות ואחרות. עם זאת, ככלל, יחסם לחיים של תושבי חיפה הערבים הוא חילוני, הן נוצרים והן מוסלמים; הם משכילים ומבוססים בהשוואה לערבים במקומות אחרים בישראל, ושילובם בחברה החיפנית נחשב טוב, מה שהוליד את הגדרתה המסורתית של חיפה כ"עיר של דו-קיום". תושביה הערביים של חיפה מתרכזים בשכונות העיר התחתית בעיקר: ודי ניסנאס והמושבה הגרמנית במערב (נוצרים), וחליסה במזרח (מוסלמים. חיפה היא עיר של סובלנות, גם בין יהודים לערבים וגם בין חילונים לדתיים.

נומי נומי,חיפה חמדתי.

אולי תופתעו כפי שאני הופתעתי שמספר השכונות בחיפה הוא 30 בקרוב, משהו בדומה לירושלים, רובן וותיקות, אך יש גם חדשות. השכונות שינו צורה לעתים באופן דרמטי. האוכלוסייה הוותיקה של "הדר הכרמל" פינתה מקומה לעולים בעיקר מקרב יוצאי חבר העמים,כפי שצוין, אשר הביאו אתם את תרבותם. גם משפחות ערביות עברו להדר.העיר התחתית, אשר הייתה אמנם מאוכלסת ערבים, אך הייתה בה אווירה קוסמופוליטית, היא ערבית באופייה. זה אמור גם לגבי  שכונת וואדי ניסנאס אשר כמעט  חוצה את מרכז העיר לרוחבו. ההרכב הדמוגראפי הזה הוא אולי סימטרי להרכב הטופוגראפי המגוון .אבל יש שוני גדול בין השניים. הרים וגאיות זקוקים לקצת טיפוח ובעיקר שלא יהרסו אותם. אוכלוסיה- זה עניין אחר.לחיפה יש שלוחה חשובה שיש בה חיוב ושלילה. המפרץ. בו ממקמים חלק נכבד ממפעלי התשתית הגדולים במדינה, ובראשם בתי הזיקוק, מפעלים פטרוכימיים, תעשיה מפותחת  ואלה הם מקור פרנסה לתושבי העיר.אולם הקוץ שבאליה הוא שמפעלים אלה הם מזהמים גדולים.

המושבה הגרמנית ומתחתיה ואדי ניסנאס

בפנל שנערך לפני הבחירות האחרונות אמר מועמד הירוקים,שמואל גלבהארט, כי קיים פער רב בין הפוטנציאל של העיר לבין המצוי שלה. כמובן שהוא דיבר גם על מפעלי המפרץ שמזהמים את הסביבה, אבל זה עניין לאומי יותר מאשר מוניציפאלי. ראש העיר, הקודם והנבחר- יונה יהב, מסר בסיפוק שזאת פעם הראשונה אחרי 17 שנה שאין נטישה ויש עלייה בחצי אחוז. בפנל  שנערך לפני הבחירות השתבח ראש העיר שחיפה היא הבירה האוניברסיטאית של מדינת ישראל, העיר התחתית הפכה לקמפוס אוניברסיטאי חדש,חיפה הופכת לבירת הביו–טק. חיפה  הושמה על מפת התיירות  ועוד כהנה וכהנה.אחרים לא היו שותפים לדברי קילוסין אלה. אמרו כי תיירות לא  אוהבת זיהומים, כי חיפה רחוקה  מלהיות ,"ירוקה" , כי הביטחון האישי בחיפה ירוד וכי תושבים בשכונת דניה נאלצים לשכור שומרים כדי שבתיהם לא ייפרצו במהלך היעדרותם. גם בנושא התחבורה העניינים לוקים .במכתב למערכת "הארץ" מיום 24.11 מתלוננת  החיפאית רחל צמרת כי  "בלי תחבורה בעיר אין לעיר חיים.התחבורה מתנהלת לפי איזו תיאוריה שלמי שאין ברשותו רכב פרטי מגיע עונש.לשם נסיעה של חמש דקות עליו להחליף אוטובוס ושוב לחכות, וכך לבזבז שעה בדרכים"

אשר לזיהום הסביבתי אביא כאן קטע מדיון שנערך  בוועדת הפנים של הכנסת, נכון יותר בתת ועדה, העלה ח"כ דב חנין ( שהיה מועמד לראשות עיריית תל אביב) את הצעת ההחלטה הבאה:"1.הכנסת מביעה את דאגתה נוכח התמונה הקשה של סיכונים סביבתיים לחיים ולבריאות הקיימים סביב מפרץ חיפה. 2. ריכוז המפעלים והחומרים המסוכנים במפרץ חיפה פוגע בבריאותם ובחייהם של תושבי הסביבה ועלול להביא לאסון במצב של מלחמה, רעידת אדמה או תאונה. ספק גדול אם תתאפשר התרעה מספקת מפני אסון כזה ואם יתאפשר מיגון מספק של החומרים והמפעלים או פינוי שלהם בזמן אמת. 3. הכנסת קוראת לבדיקה בלתי תלויה של הסיכונים הסביבתיים באזור המפרץ ולקביעת מדיניות לאומית כוללת בנושא, כולל הוצאת חומרים ומפעלים מסוכנים מהאזור, ככל שיידרש. 4. הכנסת תמשיך לעקוב גם באמצעות ועדת הפנים ואיכות הסביבה שלה אחרי ביצוע החלטה זו". ההצעה התקבלה. ,( דברי הכנסת 18.10.2006 ) מאז לא נעשה הרבה. אבל גורמים אלה אולי מסבירים, בחלקם, מדוע חיפה לא גדלה משמעותית ובמשך שנים הייתה בה נשירה.

לסיכום. חיפה היא עיר מקסימה. במעלה הכרמל חי הוגה וסופר, א.ב.יהושוע. למטה ,בוואדי ניסנאס- קבע את מגוריו הסופר וההוגה ,סמי מיכאל. בין לבין מרחפת ציפור שיר בשם אפי נצר, פזמונאי, מלחין לחנים נעימי לאוזן, יש לה בית הגפן, יש לה מפעלי חינוך, תרבות ואומנות, יש בה פסטיבלים ויש, חלילה מלפסוח –מכבי חיפה. אז מה עוד תבקשי מאיתנו מכורה, ולמה ומדוע העיר מנמנמת.היכן הנסיך שיעורר אותה. התושבים, רק רבע מהם, לא בחרו לה נסיך. השאר נמו גם הם.

.

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חיפאית  ביום 07/12/2008 בשעה 3:30 pm

  חלק מיופיה הוא השקט שלה.
  ואגב, סמי מיכאל מתגורר לא בואסי ניסנס אלא באחת משכונותיה הגבוהות.

 • ירושלמי  ביום 07/12/2008 בשעה 5:20 pm

  לחיפאית. עת ומקום לכול. להמולה ולשקט.בירושלים המולה גדולה והיא עיר יפה.בבתיי העלמין יש שקט מוחלט, אבל, לפי עדותו של גיל, במאמר אחר, אין בהם יופי.

 • טלי  ביום 07/12/2008 בשעה 6:00 pm

  ואני לא מבינה למה אתה חושב שחיפה מנומנמת.

  אחוזי ההצבעה בבחירות המקומיות זה לא הכל, יש אלף ואחת סיבות לאחוזים הנמוכים, בעיקר המועמדים והעובדה שגם מי שתומך ביהב וגם מי שמתנגד לו לא חושב שהתפקוד שלו איום ונורא או מושלם ובמילים אחרות- זה לא היה אינטרס דחוף של רוב התושבים, לא להחליפו ולא להשאירו על כנו. אני, אגב הצבעתי, ולא ליהב, אבל בניגוד לתל אביבים ולירושלמים, זה באמת לא נראה לי קריטי. הוא זכה בניגוד להצבעתי ואני לא מרגישה שזו קטסטרופה משום סוג.

 • גל  ביום 07/12/2008 בשעה 7:57 pm

  בתגובה לטל: וכי מי אמר שיונה יהב הוא קטסטרופה.עורך דין לא יכול להיות אסון, אלא אם הוא מפסיד גדול במשפט גדול.אם אני לא טועה מאמרו של צבי גיל אינו עוסק בפרופיל של יונה יהב אלא בפרופיל של העיר, ואם תרצי, של תושבי העיר. גם זה לא קטסטרופה. ואם כבר, הקולאז' הוא יפה מאוד.

 • חיפאית  ביום 07/12/2008 בשעה 8:36 pm

  חזרתי מהרצאה על אליהו הנביא שהתקיימה בבית העמותה לתולדות חיפה. האולם היה מלא מפה לפה בחיפאים שמתעניינים בקורות עירם. עיר שרבים בה אוהביה אינה עיר מנומנמת.

 • טלי  ביום 07/12/2008 בשעה 8:46 pm

  כל התיזה לגבי התנומה של חיפה התבססה על אחוזי הצבעה נמוכים לעיריה.

  לכן הסברתי את הסיבות (בעיניי) לאחוזים הנמוכים, סיבות שאין להם כל קשר לתרדמה. ואני מסכימה עם חיפאית שחיפה לא מנומנמת בכלל.

 • ירושלמי.  ביום 07/12/2008 בשעה 8:55 pm

  אולי,באמת התושבים לא נמו וראו את "האח הגדול" או הקטן או כבלים בשידור תשיעי. באמת לא פייר. אבל כאשר העיר הזאת בולטת בשיא של שפל מצביעים, זה מראה על משהו. זה מראה על חוסר איכפתיות. מילא, אם זה היה קורה לתל אביב, היו אומרים אלה התושבים של עיר "ללא הפסקה", אבל חיפה, חיפה- לא!! זאת אינדיקציה. אז היא לא ישנה, אלא ישבה על כורסה, לא זזה הרבה. לפחות אצל כמה כמוך יש בכול זאת לוקאל פטריוטיות. וגם זה משהו…

 • עברון  ביום 08/12/2008 בשעה 12:39 pm

  החיפאית מביאה דוגמה על ערנותה של חיפה בכך שהרצאה על אליהו הנביא משכה אליה הרבה אנשים.גיל לא מזכיר את אליהו הנביא. או אולי התשבי מעניין יותר את התושבים מאשר העיר. בכול מקרה. הייתי מצפה מחיפאי שייתיחס ספיציפית לנקודות שמעלה גיל במאמר מלומד. ועוד משהו.אין כול ספק שלצבי גיל פינה חמה לחיפה בלבו. שימו לב את המקרים שבהם הוא מזכיר את ביקוריו הקצרים. כלומר הוא כותב את המאמר לא מתוך עוינות אלא מתוך חיבה. והוא צודק. חייפה ראויה לחיבה. אבל היא ראוייה עוד יותר לחדוות חיים תוססת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: