אדוני ראש הממשלה:לחדול הוא לעתים מעשה היסטורי גדול יותר מאשר לעשות.


 

 

 

 

כמי שחושב שאת האיזון העיתונאי הנכון צריך למצוא במגוון דעות ודיווחים ולא בכותב עצמו, שיש לו דעה ולא רצוי להסתיר אותה, הרי באותם רשימות פוליטיות או שנושקות לענייני מדינה, לא הסתרתי את עמדתי האוהדת לראש הממשלה הנוכחי אהוד אולמרט. זאת לאו דווקא משום שאני מכיר אותו יותר מ- 40 שנה, וגם זה כמובן משפיע, אם לא במודע אז בתת מודע, אלא משום שחשבתי שהוא ראש ממשלה טוב, ושהוא מנהל את הממשלה טוב ובחריצות רבה, והוא עומד בלחצים . אני בדעה , וגם אותה לא הסתרתי, שמלחמת לבנון השנייה לא הייתה כישלון, אלא אם מודדים אצלנו כול מלחמה במד של מלחמת ששת הימים. שינוי עמדתו  בסוגיה הפלשתינאית, וודאי שגם לה הייתה השפעה על יחסי אליו. הרי משה דיין, המבריק, אמר שרק חמור אינו משנה דעתו. כניצול שואה, אני חושב שאהוד אולמרט עשה למען הניצולים מה שאף ראש ממשלה לפניו לא עשה. ואם לא הכול מתבצע, הרי המשרדים הממונים על הביצוע לא ממלאים את תפקידם.

 

משום כך אני רואה עצמי מחויב להביע דעה ולו בשל הכלל( ההפוך) "והמשכיל בעת ההיא-לא-יידום."

אני, שמעולם לא הייתי מאנשי חצרו של אהוד אולמרט בדומה לעמיתים אחרים שלי,  נמנה עם אלה שמייחלים,ומאחלים, מעומק הלב, שחטאיו של אהוד אולמרט כשלג ילבינו, לאחר התהליך השיפוטי. אולם יש בינתיים.  ה" בינתיים"  מכתיבים לראש הממשלה צעד שהוא נוגד בעצם את העיקרון ש"כול אדם הוא בחזקת זכאי כול עוד לא הוכחה אשמתו". מים רבים זרמו והם עכורים ומזהמים,  ומכיוון שמסיבות מובנות הוא אינו יכול לטהר אותם בנקיפת אצבע, עליו להתרחק מהם עד שאלה יטוהרו.

מרץ 2008 ראש הממשלה מקבל את מנשר ניצולי השואה בלשכתו- צילום לע"מ

 

ועוד הערה. מכיוון שמלכתחילה התוודיתי שאני לא אובייקטיבי, אני מוכן להוסיף, במלוא הצניעות, שאילו חשבתי כי ברשימה זאת אזיק אישית לראש הממשלה, אפשר ולא הייתי כותב אותה.ככלות הכול, במציאות שלנו גם שתיקה היא לפעמים רועמת. אבל אני חושב שהיא בסופו של דבר לטובתו.

 

שני דברים צריכים להנחותו. טובת המדינה- בראש וראשונה, וטובת מפלגתו בדרגת חשיבות שנייה.

אם אכן הוא חפץ באמת בפריצת דרך בסוגיה הפלשתינאית, הדבר האחרון שהמדינה זקוקה לו, הן בחירות. הכוונה הן למערכת בחירות, והן לתוצאות הצפויות, בנסיבות אלה. לפיכך מבחינה זאת,  הדרך הנאותה, ולדעתי הטובה ביותר היא להכריז על נבצרות. במקרה זה ממלאת מקום ראש הממשלה ציפי לבנה תמלא את מקומו. ציפי לבנה, כך אני מאמין, כאשר היא בלתי תלויה בפופוליזם של מרכז, תמשיך בקו המדיני שהתווה אולמרט. אם אכן זאת מדיניות שהיא לא רק מוצהרת על ידו אלא מעשית שאין בלתה. הכול יודעים שיש בלבו של ראש הממשלה טינה כלפי ציפי לבנה, ואין זה משנה אם יש לה מקום או אין לה מקום- היא קיימת. ומשום כך גדלות נפש תיזקף אף היא לזכותו של אהוד אולמרט.

 

הסיבה השנייה היא,כאמור, מפלגתו של ראש הממשלה- "קדימה". אם יתקיימו בחירות במצב הקיים, זאת תיפול נפילה תלולה מאוד, אף שיש להניח שלא תתרסק לגמרי כמו "הגמלאים".ויש עוד סיבה. אסור לראש הממשלה ולמפלגתו להלחיץ את יו"ר העבודה, אהוד ברק אל הקיר. ברק משמיץ, ומושמציו משיבים בהשמצות. אבל ברק עם כול המבריק שבו נמצא במצב מביך. הוא היה רוצה להתנהג כמדינאי,ולעתים הוא עושה זאת, אז אומרים שהוא פוליטיקאי גרוע. הוא ספג מספיק ושילם בעד האחריות שלו. אחריות הן כלפי הממשלה והן כלפי המדינה  בנועזותו שלא להיות פופולארי בעניין עזה ולהנחית עליה זבנג.דיווידנד לטווח קצר. אילו הנסיבות היו אחרות, גם אני הייתי ממליץ, והמלצתי , ללמד את החמאם לקח או שניים. במצב הנזיל מאוד הזה, צריך תעצומות נפש, ולאהוד ברק ישנם כאלה כדי לספוג קיתונות של ביקורת. מכאן שבקלפים המועטים שהוא מחזיק כרגע ביד, הוא לא יכול להרשות לעצמו לזגזג יותר. או שיש המשכיות בממשלה, ואז לא הולכים בינתיים לבחירות. או שממזמזים את עניין הפריימריז,  וקדימה זוכה לעוד כמה ימי כלימה, ולברק ולמפלגתו יש הרבה מה להפסיד. במקרה כזה מבחינת העבודה, בהליכה לבחירות יש לה עוד איזה סיכוי להישאר בזירה לאחר הבחירות. אסור לברק ולמפלגתו להתאבד. זה נגד האינטרס של המדינה והחברה.

 

לעתים אני, וקרוב לוודאי רבים כמוני, תוהה מה מביא אנשים חכמים לדרגת פקחים שמלהטטים כדי לצאת מלוכלכים מן הבוץ אשר מלכתחילה יכלו למנוע את הנפילה אליו. ואלה נמשכים.אומרים שראש הממשלה מחכה לחקירה נגדית של פרקליטיו את מוריס טלנסקי במחצית יולי. נניח שעורכי הדין הממולחים יצליחו להוכיח כי טלנסקי שיקר- אז מה. יגידו שאולמרט מתעסק עם שקרנים. זאת שמיכה קצרה מאוד וצרה מאוד. בראש וראשונה מפני שהיא שמיכה ציבורית ואיפה שלא תמשוך,איזה חלק ערום או ערמומי, יתגלה.

 

ברשימה קצרה זאת אני בעצם לא " מגלה את אמריקה". אם יש בה חידוש הוא קריאה לראש הממשלה שיתעלה מעל לכול האינטרסים, גם אם הם לגיטימיים למהדרין, מעל לכול שיקול שיש לבשר ודם, ויפנה את הכסא זמנית, כדי לאפשר למדינה הלחוצה מאוד לנשום בקצב רצוי.

 

שמור לאהוד אולמרט מקום של כבוד ביציע להתבונן אם המדיניות שאותה הגה מתקדמת ובעת ובעונה אחת לעשות הכול במסגרת החוק כדי להפריך את ההאשמות נגדו. אנו, מצדנו, נתבונן בו,ונייחל שהוא ייצא נקי כפיים ובר לבב..

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • חנה  ביום 17/06/2008 בשעה 12:28 pm

  מאמר שמצטיין בכנותו וברגש שלו. נוגע ללב.

 • לב  ביום 17/06/2008 בשעה 2:56 pm

  אני מצטרף לדברי השבח לרשימה. אילו אני הכתובת, לא הייתי מתעלם ממנה.היא כתובה מתוך כאב אמיתי וחבל שאין לראש הממשלה ידיד אמת כמו צבי גיל. הוא ראוי לתשובת ראש הממשלה.

 • אורנה  ביום 19/06/2008 בשעה 1:37 pm

  גם מן הכתוב וגם מן הנימה, אין כול ספק שהמאמר של צבי גיל, נכתב תוך כאב .זאת כלפי ראש הממשלה ולא פחות כלפי המצב במדינה. צבי גיל הוא איכפתניק גדול וחשוב מזה איש של יושרה.

 • מצפוניסט  ביום 21/06/2008 בשעה 8:02 pm

  לאהוד ברק אין שום ברירה אחרת זולת הליכה לבחירות אם אהוד האחר, יתמיד ויחזיק בקרנות מזבח מזוייף.אם מפלגתו חפצה חיים, עליה להראות לאולמרט את הדלת, בנימוס אבל בתקיפות. לא הוא שהקים את קדימה ורשאי להרוס אותה. כמו טומי לפיד המנוח.אם זה לא יקרה קדימה תלך אחרי "שינוי"

 • חגי  ביום 23/06/2008 בשעה 8:16 pm

  בראוו למפלגת העבודה.מה חשב לעצמו ראש הממשלה, שאין גבול להתעללות שלו. הוא לחץ את ברק אל הקיר, בדיוק כפי שצבי גיל חשש,והתגובה הייתה בהתאם. עדיין הוא יכול להתעלות מעל לקטנוניות ולהעביר את המושכות לציפי לבנה.אחרת ימות נפשו עם קדימה אם קדימה מוכנה להתאבד- יבושם לה.

 • חגי  ביום 23/06/2008 בשעה 8:16 pm

  בראוו למפלגת העבודה.מה חשב לעצמו ראש הממשלה, שאין גבול להתעללות שלו. הוא לחץ את ברק אל הקיר, בדיוק כפי שצבי גיל חשש,והתגובה הייתה בהתאם. עדיין הוא יכול להתעלות מעל לקטנוניות ולהעביר את המושכות לציפי לבנה.אחרת ימות נפשו עם קדימה אם קדימה מוכנה להתאבד- יבושם לה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: