העתיד שייך גם לקשישים-העולם יודע זאת,מדינת ישראל -עדיין לא


 
מכר סיפר לי  כי תוך כדי שיחה משפחתית  על תוחלת החיים בימינו,שאל אותו בנו בן ה-7 : מה זאת תוחלת -חיים. האב הסביר לו שמדובר באנשים מבוגרים,כמו הסב שלו, אשר בימינו  מזדקנים  יותר. על כך שאל הילד:"מדוע אי אפשר להאריך את תוחלת החיים באמצע?"  שאלה יפה . אין עליה תשובה. אילו אפשר היה.
 
אני משער שגם אנשי  אגף התקציבים של האוצר היו קופצים על המצאה כזאת. משזאת לא קיימת,  חבורה זאת שללא ספק בקיאה בכלכלה וענפיה, אין לה מושג ירוק  בנושא החשוב ביותר בכול חברה- איכות החיים של  אנשיה. הם מכירים יפה את המאקרו,  אך במיקרו,  בנושא הפרט ,שעומד במרכז ההוויה הדמוקראטית, העניין שהם מגלים, למצער,  שואף לאפס.  מדובר באנשים שקולם לא נשמע, ששריריהם רפו וידיהם כשלו. הם לא יכולים לדפוק על השולחנות, ואין להם "שאלטרים" לסגור,כמו קשישים בכלל וניצולי שואה בפרט.הפקידות המאובנת הזאת, ולא רק החשב הכללי,  מסרבת להסתכל במראה המציאות.
 
אגב, זאת תזכורת לאלה שנדבקו ברעה החולה של פסילת בני  חמישים פלוס כמועמדים לעבודה, תופעה שרווחת גם באירופה. אך שם הממשלות מפצות, ובישראל אנשים אלה שהם בשיא היכולת שלהם,  מקצועית ואישית, הם בחזקת נשורת.
 
הנתונים הסטטיסטיים.
 
המציאות היא  שתוחלת החיים באה לביטוי,  מה לעשות,  בגיל הזקנה. אנשים זקנים נעשים זקנים יותר ומכאן שבעיותיהם רבות יותר.המספרים אינם חדשים והם פרסמו בחלקם, אולם נראה שהם לא הופנמו –לא על ידי הממסד, ואף לא על ידי הציבור הרחב. על פי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משנת 2004 בישראל חיים כ-670 אלף תושבים בני 65 ומעלה,  שהם 10% מתושבי המדינה.  עם קום המדינה, לפני יותר ממחצית המאה,  רק כ-3% מהתושבים היו בגילים אלה.  חוקרים בעולם צופים שבשנת 2050,  אחד מכל חמישה בני אדם בעולם יהיה בן 60 או יותר. התחזית בישראל:  מספרם של בני 65 ומעלה בישראל יהיה גדול ממיליון בשנת 2020, ויתקרב למיליון ומאתיים אלף בשנת 2025. הם יהיו אז כ-13% מכלל האוכלוסייה.

הסיבה העיקרית להזדקנות אוכלוסייה היא עלייה בתוחלת החיים לעומת ירידה בפריון.  שיעור בני 65 ומעלה באוכלוסייה היהודית (12%) גדול פי ארבעה מזה שבאוכלוסייה הערבית (3%).  נשים הן קצת יותר ממחצית (50.6%) מכלל התושבים בישראל, אך ככל שעולים בגיל, חלקן גדל: מכלל בני 65 ומעלה, יותר מ-57% הן נשים ומכלל בני 80 ומעלה, יותר מ-60%.  עוד ראוי לציון חלקם הגבוה יחסית של עולי בריה"מ לשעבר באוכלוסיית הקשישים – 22% מבני 65 ומעלה הם בני העלייה של שנות התשעים.
והנה עוד כמה פרטים סטטיסטיים שפורסמו על ידי מכון "ברוקדייל" ואגודת "אשל",  מיסודם של הג'וינט:24,000  קשישים בישראל הינם בני 90+.תוחלת החיים בישראל בכלל ושל הגברים בפרט היא מהגבוהות בעולם. האוכלוסייה היהודית בעולם מזדקנת מאוד וכבר היום הקשישים מהווים 16% מתוכה –יותר מכפול מאחוז הקשישים בכלל האוכלוסייה העולמית (7%).  ארבעת היישובים שבהם אחוז הקשישים הגבוה ביותר מתוך אוכלוסייתם הם: גבעתיים (20.1%), בת-ים (18.4%), רמת גן (18.2%) וחיפה (18%).
 
ברכה בע"מ
 
תוחלת החיים הגבוהה, גם בארץ וגם בעולם המערבי , היא ברכה ב"עירבון מוגבל". לדוגמה. הוצאות הבריאות של משק בית של מבוגרים בישראל עולות על אלה של כלל האוכלוסייה. מבוגר שחי לבד מוציא על בריאות 9.1% מסך כל הוצאותיו,  ומשק בית של זוג מבוגרים – 8.7% מסך ההוצאות,  זאת לעומת 4.7% באוכלוסייה כולה. וזה עוד לא הכול.בסקר החברתי לשנת 2003 השיבו 13% מבני 65 ומעלה,  כי ויתרו בשנה האחרונה על אוכל בגלל קשיים כלכליים.  44% ויתרו על קירור או על חימום מספיק של בתיהם מאותן סיבות. 91% מהקשישים נזקקו בשנה האחרונה לתרופות במרשם רופא,  אך 15% מהם ויתרו על רכישת תרופות בגלל קשיים כלכליים (בדומה לבני גילים אחרים).  42% מהזקוקים לטיפול שיניים בקרב בני 65 ומעלה ויתרו עליו (גם נתון זה דומה לזה שנמצא בשאר הגילים). ל-39% מהקשישים אין ביטוח בריאות משלים ויותר ממחציתם ויתרו עליו בגלל בעיות כלכליות.
 
ההשלכות של היבט זה חלות בעיקר על הממשלה והכנסת  אשר חייבות להתחשב בצרכים של קבוצה נכבדה באוכלוסיה ישראלית, שתרמה רבות למדינה. יחד עם זאת גם מספר הקשישים שמצבם הכלכלי טוב, יחסית או מוחלט, גדל בשנים האחרונות, ועוד נתייחס לזה. אולם מסגרת ההתייחסות  והשורה התחתונה היא שהאוכלוסייה הקשישה הולכת וגדלה.  השאלה היא אם  תופעה הזאת , אשר תלך ותגבר עם השנים,  מוצאת ביטוי בהקדשת תשומת לב לאומית ראויה לצפוי מעבר לצרכים הבסיסיים.  הכוונה לתחומי החברה, התרבות והאומנות,שעות הפנאי וכיו"ב.
 
רמז  לצורך הזה ניתן למצוא בהופעה ראשונה של רשימת גמלאים בכנסת. אלא שכמחצית מכוחה של רשימה זאת בא לה מהצבעת אהדה , או מחאה,  של צעירים שהכניסו בבחירות לכנסת כמה מחבריה, וכן מהיותה חברה בקואליציה שזקוקה לה. קשה לדעת אם זאת תופעה קוניונקטוראלית או שיהיה לה המשך. שכן, בשלב הזה אין לרשימה זאת בסיס ארגוני ארצי ראוי לשמו.  ידוע לי כי בירושלים הוקם סניף של מפלגה זאת, בראשותו של אשר אוד, פעיל וותיק של הגמלאים וניצולי שואה, אדם "עם קבלות" בתחום הזה. ודרך אגב, גם אם בעתיד  הבחירות תהיינה אזוריות, ע"פ הנתונים שהזכרנו,  ערים כמו גבעתיים,בת-ים,רמת גן וחיפה, יוכלו  לשלוח נציגים לכנסת,מכוח  ש
ורי האוכלוסייה הקשישה שחיה בהם. לאמריקנים, לעומת זאת, יש ארגון  ולא בצורת מפלגה אלא שדולה חזקה
 
השדולה האמריקנית החזקה
 
בארה"ב קיים ארגון בשם AARP ראשי תיבות של    American Association of Retired Persons –"האגודה האמריקנית לגמלאים". זאת עמותה ללא כוונות רווח שבה חברים כיום 35 מיליון נשים וגברים מגיל 50 ומעלה,  והיא אחת השדולות החזקות ביותר בוושינגטון.  היא הוקמה בשנת 1958 על ידי ד"ר אתל  פרסי אנדרוס ,  מנהלת בית ספר , במטרה למצוא מסגרת יעילה אשר תסייע לקשיש בכול התחומים. היא פועלת ב "קפיטול" בוושינגטון  ובבתי הנבחרים במדינות השונות בתחומים של בריאות,  תרופות,  סיעוד,  ביטוח רפואי, ביטוח לאומי, סיוע משפטי,בתי אבות, בתי חולים ומרפאות. נוסף על כך היא מהווה מנוף אדיר בתחרות על כיסו של הקשיש בתחומי התרבות,האמנות, התיירות וכיו"ב תחומים של שעות הפנאי כדי לאפשר לקשיש, גם אם הוא לא עשיר ליהנות מעט ממנעמי החיים הללו.  היא מוציאה כתב עת אשר תפוצתו עצומה.ואכן באמריקה ההיצע בתחומים הללו מתאים עצמו לביקוש של הציבור המבוגר,  ולא זו בלבד שלא מתעלמים מן הציבור הזה אלא שואפים להגיע אליו, שכן מדובר בציבור צרכנים אשר לפי ההערכה יגיע באמריקה בשנת 2015 ל- 70 מיליון איש- קהל צרכנים אדיר.
 
 

כוכב הטלוויזיה האמריקני ג'והני קארסון- על שער מגזין AARP
 
קהל פוטנציאלי בישראל.
 
אני משער כי תעשיית הצריכה בישראל  עושה מחקרים לגבי השוק הפוטנציאלי שלה, והיא באורח שוטף מתאימה את ההיצע לביקוש, בין אם קהל היעד הוא ילדים,צעירים,מבוגרים או קשישים. אולם חברה מודרנית לא נמדדת רק בצרכים הבסיסיים, אלא גם בצרכים אחרים, חברתיים, תרבותיים,  תקשורתיים ועוד.אם ניקח לדוגמה את המדיה המסחרית-הטלוויזיה, הרי שהפרסומת אשר בדרך כלל מופיעה באשכולות בין המשדרים השונים אינה יכולה לברור בין טיב התוכניות.  רק תוכנית יוקרה או משדר שרות,  שהוא איננו פרסומת ישירה,יכולים לבחור את מה הם מממנים. מכאן שאין כול ביטחון שתוכניות הטלוויזיה מתאימות את עצמן לקהל הצופים.  אינני בטוח אם נעשה איזה מחקר אקדמי , אם התקשורת בכלל  והטלוויזיה בפרט יודעות מה הטעם הרצוי של קהל המאזינים או הצופים. לא שמעתי גם על סקרי רייטינג שמתחקרים את הצופים על נתוני גיל ועדיפות תוכניתית.מישהו יכול להשיב שהתוכנית נראית לו או לא נראית לו וזהו.המשבצת אינה מסַפקת מענה לנימוק. כלומר תוכנית זאת נראית לי כמתאימה לאנשים צעירים,אני צופה בה אך הייתי מעדיף תוכנית אחרת, כמו תעודה, דרמה וכיו"ב.
 
אך לא רק בטלוויזיה מדובר, אלא בתקשורת כולה גם הכתובה וגם המשודרת. ולא רק במדיה אלא גם בתחומים אחרים, כאמור כמו תרבות,אמנות,שעות פנאי.האם מוספי הפנאי  של העיתונים נתנו על כך את הדעת?
 
מדובר במסגרת דינאמית מאוד בתהליך תוחלת החיים. לדוגמה. אותם משקיעים שיזמו לפני שנים את הקמת ה "בתים המוגנים"- שֵם ל"בתי אבות"-  עם  תנאים משופרים ואכסניות שבחלק מהם יש שרותי מותרות והמחיר הוא  בהתאם.  עכשיו הם גורפים את הרווחים.  אגב, רוב היזמים באים מקרב ענף הנדל"ן.  עד לפני זמן לא רב, בתי אבות אלה שכנו במבנים רבי קומות,  מסיבות כלכליות.  אולם באחרונה  גבר הביקוש וההיצע של יחידות קטנות ואינטימיות ודווקא בפריפריה. אך  בעוד שהבית המוגן בעיר מאפשר לקשיש , בעל יכולת תנועה , לצאת וליהנות מן הדברים שרק העיר מזמנת,  מי שנמצא ביחידה בכפר הדבר נמנע ממנו.כלומר לכול סוג יש היתרונות והחסרונות.
 
שמעתי גם מאנשים מבוגרים שהם מנסים  לדחוק את השעה של הכניסה למסגרות אלה מסיבה אחת בלבד."  אני חשה שאני חיה  בקהילה אם אני נמצאת בסביבה של נשים וגברים,צעירים, וילדים משחקים.  בסביבה של קשישים שנמצאים על ידי כול הזמן ובכול מקום אני מקבלת דיכאון"- אמרה לי מכָרָה .אני משער שגם לתחושה כזאת,  שהיא כה אוטנטית,  יימצא מענה בבוא היום ,  אם יתנו עליה את הדעת. אבל זאת דוגמה בלבד. האם הסוציולוגים עשו מחקר בנושא זה?
 
בסופו של דבר,בישראל כמו בישראל,רק כאשר הנושא ייגע בפופיק של הפוליטיקה- על הפוליטיקאים "יפציע השחר"  כי האוכלוסייה המזדקנת אינה איזו אפיזודה חולפת אלא נושא שיש לטפל בו ברצינות ובמהירות בכול המישורים. ואילו הענפים הפרטיים ראוי שיקדימו את הפוליטיקאים, אם הם רוצים לעשות לעסקיהם.עכשיו הקשישים בישראל עדיין עומדים בפתח, אך לא ירחק היום והם ייכנסו אליו במספרים הולכים וגדלים.
.
 
המרחב לתגובות הוא רב מדי- המשיכו לגלגל 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
  
 
 
&nb
sp;
 
 
 
 
 
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אזרח.  ביום 09/12/2006 בשעה 6:39 pm

  כוווווווווווולם.
  הנה דברים שאמרתי בדיוק כמוך.לפני הבחירות.
  אבל מי שומע? הזקנים והגמלאים בישראל,פטטיים.
  אתה יודע שהמועמדים לנשיאות בארה"ב תמיד יורדים לבתי האבות בפלורידה? לבקש את קולות הזקנים?
  מדוע? בגלל הAARP

  https://conf.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?contrassID=1&subContrassID=5&sbSubContrassID=0&itemNo=695271

  תגובה 19 .אזרח.

  דוד לדרמן,במקום להתעסק בשטויות ובגזענות,היה עליך ועל חבריך,להתאגד

  למען האינטרסים שלכם.
  ציטוט:"אני גמלאי", אמר דוד לדרמן, "ואני שואל אותך: יש במי לבחור? אני אומר שאין. תמיד הצבעתי בשביל העבודה אבל עכשיו אין בשביל מי להצביע". אחד מחבריו זרק את שמו של פרץ באוויר. "מי זה בכלל הפרץ זה?" שאל לדרמן בלגלוג, עיווה את פניו והסתלק במהירות."
  דוד,בוא וראה מה כוחם של הגמלאים במקום אחר.בארה"ב.
  איגוד הפנסיונרים בארה"ב,הוא האיגוד החזק ביותר בארה"ב,ומתחרה על המקום הראשון עם אייפ"ק.של השדולה היהודית.
  כשהאיגוד מדבר,ומבקש שהאינטרסים שלו יכובדו,הפוליטיקאים מקשיבים,ומבצעים.
  http://www.timewarner.com/corp/newsroom/pr/0,20812,667214,00.html
  ציטוט:"AARP Tops Fortune`sList of Most Powerful Lobbying Groups for the Second Consecutive Year
  November 16, 1998

  FORTUNE`s 1998 Poll Also Ranks the Leading Lobbying Firms and Lobbyist
  The American Association of Retired Persons is No. 1 on FORTUNE`s second annual ranking of the 25 lobbying groups with the most clout in Washington. AARP captured the top spot last year with the American Israel Public Affairs Committee taking second place for two years running
  http://todaysseniorsnetwork.com/aarp_lobbying.htm
  ציטוט:"AARP leads Lobby in breaking $1 billion spending mark

  http://www.twincities.com/mld/twincities/news/8202869.htm

  ציטוט:"OF THE PEOPLE: It`s AARP lobby dayWhen `gray power` comes to the Capitol, politicians listen

  They come to the Capitol in buses, listen politely to the politicians and state their own case respectfully

  Then they go home and vote like crazy.

  That is one reason politicians in St. Paul and Washington, D.C., take notice when the gray-hairs descend, as they did on Tuesday.

  Little wonder politicians keep talking about strengthening nursing homes and providing prescription drug coverage for those on Medicare.

  Last year, and again this year, Pawlenty proposed a reduction in state payments to nursing homes as a way of dealing with state budget deficits. Both years, the plan was shot down by a senior-friendly Legislature.
  In his remarks, Pawlenty acknowledged that his proposed 1.5 percent cut this year to help balance the state`s budget was dead.
  "I have heard from all of the leaders of the House and Senate," he said. "Their answer is, forget about it, so it ain`t going
  36 מליון פנסיונרים,מאוגדים,דואגים לאינטרסים שלהם.להורדת מחירי התרופות,להורדת מחירי בתי האבות,למניעת הממשלה מלקצץ בקיצבאות שלהם,למניעת הממשלה מלשים יד על הביטוח הלאומי,ועוד ועוד.
  הם לא יושבים ועוסקים כמוך וכמו חבריך בשטויות של גזע,שפם,מרוקאי,וכדומה,שפה,יידיש, ולא בוחרים למפלגות שבמוצהר הן נגד האינטרסים שלהם..אותם מעניינים הדברים החשובים להם.ובהתאם לכך הם פועלים,וזוכים.
  הבאתי את הכתבות באנגלית, ללא תרגום,מכיוון שאני יוצא מתוך הנחה,שכווווווווולם,כולל דוד,מבינים אנגלית.
  חוץ מפרץ,"כמובן".

 • זק  ביום 09/12/2006 בשעה 10:27 pm

  אכן, אתה צודק מאוד. הרי גם הצעירים אדישים למה שנעשה להם, איך לצפות מן הקשישים שהם יהיו אלה שיילחמו. זאת בעיית הבעיות של המדינה. היא דמוקרטית בשמה. בפועל היא טכנוקראטית, אוליגרכית,קלאריקלית וכולם יחד דורכים על האזרח הצעיר ועוד יותר על הקשיש.

 • גיל הלר  ביום 10/12/2006 בשעה 11:19 am

  קשה לי להסכים עם הכתוב, אני חושב שמעמד הגמלאים דווקא בעלייה מרשימה. יש שיגידו שבחירת מפלגת הגמלאים- "הצבעת מחאה" וייתכן שיש שמץ של אמת בכך, ייתכן גם שמפלגת הגמלאים עצמה לא התכוננה לאפשרות ולא העמידה "חמישיה פותחת" ראויה. באוניברסיטה העברית ובבן גוריון ישנה התארגנות של סטודנטים שנלחמים על זכויות הגמלאים וניצולי השואה בעיקר בענייני רווחה כשבראשם עומד ח"כ עוזי דיין ש"מציק" באופן קבוע לחבריו הח"כים בנושאים אלה. אז נכון. הסיקור התקשורתי לא נרחב כי מרבית הגמלאים לא מתרועעים עם נינט או מפזזים ב"נולד לרקוד", יש עוד דרך ארוכה לעשות אבל כל מה שצריך זו נבחרת אמיתית ורצינית.

 • עמית  ביום 10/12/2006 בשעה 12:41 pm

  אין כול ספק שקיימות התארגנויות מקומיות של אנשים בכלל וצעירים בפרט לסייע לקשישים. כשם שקיימות גופים אשר דואגים לתזונה מינימלית לנצרכים. אבל כל זה על בסיס צר מאוד, התנדבותי מאוד ולא על בסיס ממלכתי ציבורי רחב אופקים. ממשלה זאת אינה רחבת אופקים וספק אם רבות מקודמותיה היו כאלה. ואגב,מה אומר גיל הלר בכול הקשור לניצולי שואה. מי מתנדב ומי מתארגן מקרב הציבור לסייע להם. בכול מקרה גם בתחום הזה החובה היא של המדינה והחברה.

 • גיל הלר  ביום 10/12/2006 בשעה 1:32 pm

  עמית, כבן לניצול אושוויץ-בירקנאו אני מודע לחלוטין למצוקותיהם של ניצולי השואה, אכן- ההתיחסות אליהם מכפירה מאז קום המדינה כשהיה צורך להסתיר את היותך ניצול שואה כדי לא לשמוע משפטים כגון "אה, גם אותך הובילו כצאן לטבח ולא עשית כלום" ועד היום כשרוב ניצולי השואה חיים בתת-תנאים. על כך אין לנו וויכוח כלל. אני חושב שקיימת התעוררות, אמנם איטית מאוד ומחובתנו כאזרחים לא לשבת מהצד ולחכות ל"נבחרים" אלא לבחור ולהאיץ מהלכים. מקומנו לא בבלוג אלא באגודות והתארגנויות. אני כבר שם

 • עמית  ביום 10/12/2006 בשעה 5:52 pm

  אתה צודק, גיל ,אתה צודק מאוד. יחד עם זאת צר לי לומר כי העקרון שאתה מעלה והוא נכון ונבון ומוסרי מאוד- איננו נחלת רבים מקרב הדור השני. לצערנו, לצערנו.

 • צבי גיל  ביום 10/12/2006 בשעה 6:05 pm

  לאה פילצר עמיתתי מתקופת הטלוויזיה ,שכותבת עכשיו באתר "תפוז" בנושא מבוגרים, העירה את תשומת לבי למונח "קשישים" אשר בדרך כלל קשור בקונוטציה של מי שעבר זמנו.אני מציע איפה שנקרא לציבור הזה "אזרחים וותיקים".גם נכון וגם מכובד.

 • לאה פילצר  ביום 11/12/2006 בשעה 12:51 pm

  אכן מונח בעייתי.אמנם ה"קשיש" וה"זקן" זוכים ל,מחמאה" בגין היותם חכמים ובעלי ניסיון רב,אבל הם לא נטעמו כמונחים חיוביים. בעיקר לא בקרב הדור המבוגר שחרד מאוד לתדמיתו ורוצה להישאר צעיר לנצח. "אזרח וותיק" בהחלט נשמע טוב. נקווה שיצליח להתאזרח במהירות. בפורום "גימלאים יוצאים לדרך" ב- "תפוז" שבו מתכתבים על הא ועל דא ועל מה שביניהם,לא מתפעלים מן "הקשיש", ה "ישיש" ודומיהם…אולי ה"אזרח הוותיק" ישא חן בעיניהם יותר.

 • לאה פילצר  ביום 11/12/2006 בשעה 12:56 pm

  המקלדת הזאת רשמה בטעות נ ט ע מ ו במקום נ ט מ ע ו. אף שמגיע ל"אזרחים וותיקים"
  ל ט ע ו ם מעט מחדוות החיים.

טרקבאקים

 • מאת link ביום 11/11/2007 בשעה 8:44 pm

  exellent

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: