שיבושים- של שם ונושאים בסוגיית דן חלוץ


 
משום מה כמה פרשנים,צבאיים ופוליטיים,קוראים לרמטכ"ל בשם חא-לוץ משל היה יליד הונגריה שבה השפה היא במלעיל.זאת בשעה שדן חלוץ- במלרע-  נולד בישראל בשנת הקמת המדינה בתל אביב וגדל במושב חגור שליד ראש העין.בדיעבד זה סימפטומאטי .אם אפשר לשבש עניינים פרטיים, כמו הוצאת כספים מן הבורסה בעניינים ביטחוניים,כמו ניהול מלחמת לבנון, אפשר לשבש גם שמות.
 
אני לא מכיר את דן חלוץ. פגשתי בו פעם אחת.באירוע בשמיני של חנוכה האחרון, הראשון בינואר 2006 ,אירוע  לציון הקמת "יד לגח"ל- שרידי השואה במלחמת העצמאות".הרמטכ"ל הדליק את הנר הראשון ובנאומו הוא לא נגע בנושאים צבאיים אקטואליים והוא פתח אותו בקריאת שיר של נתן אלטרמן "אחד מן הגח"ל".הוא קרא את כול השיר. אני מכיר את השיר אך  שני הבתים האחרונים שלו,שבהם אלטרמן מתאר את לחימתו עד תום של  איש הגח"ל( גיוס חוץ לארץ של ניצולי שואה) ושאותם קרא דן חלוץ בקול בס -בריטון שלו ,נגעו במיתרי לבי.
 
עוד הארץ הזאת לא נתנה לו
לא ידיד,לא פינה למקלט,
לא שמחה מן האלף הללו                                    
אשר היו לנו למתת
 
לא כי את חייו פליטי  חרב
הוא קבל על החוף מידה
אבל גם את חייו,אי בערב
הוא השיב בנפלו בעדה.
 
חלוץ קרא זאת ברגש רב כמתבקש.
 
בהזדמנות אחרת צפיתי בריאיון איתו בתוכנית "מסיבת עיתונאים" בערוץ הראשון בהנחיית מנשה רז. לאחר הריאיון צלצלתי למנשה ואמרתי לו כי הגנרל דיבר כמדינאי.זה רחוק מלהוות אינדיקאטור  לגבי האיש, כישוריו ותכונותיו.ההתבטאות שלו בשעתה  כי הוא ישן בשקט לאחר הפצצה כבדה,הייתה התבטאות אומללה ואף בוטה.לעתים האמת,לא צריכה,לצערנו להיאמר.שכן  הייתה בהתבטאות חלוץ אמת מרה. אילו טייס,כל אימת שהוא מפציץ והורג אנשים והורס מבנים,לא היה ישן לאחר כל פעולה,הוא לא יכול היה לתפקד.זה התפקיד שלו כמו תפקיד של מנתח שגם הוא חייב לישון אם הפציינט נפטר על שולחן הניתוחים.עם זאת ראיתי בדיעבד ב"מכתב הטייסים" בשעתו תופעה חיובית.
 
כאמור,אני לא התעמקתי בפעולות הטקטיות של הלחימה בלבנון מעבר להכרה שאין להשוות מלחמה פרונטאלית באויב רגיל למערכה מול חוליות טרור מפוזרות לאורך הגבול הצפוני ובתאים טופוגרפיים עדיפים,ובעצם בכל לבנון. אלה זוכות לתמיכה פעילה או מוסרית לפחות מחלק של האוכלוסייה ומצוידות במיטב הנשק מול העורף הישראלי הפגיע.
                                  

דן חלוץ ואלופים ניצולי שואה ודור שני באירוע לציון הקמת "יד לגח"ל"

 
עדותו של  טייס בכיר.
 
אני מביא להלן הודעה שקבלתי באינטרנט,שמקורה בטייס בכיר בחיל האוויר וזאת לשונה:
 
".אני מבקש דקה מזמנכם לומר מילה רגע לפני שהתינוק נשפך עם המים.
 
אני מכיר את דן חלוץ שנים רבות, והייתה לי הזכות לעבוד תחתיו במספר תפקידים.  חשוב לי שתדעו מספר דברים על האיש בהקשרים הרלוונטיים למה שקורה היום (לא יכולותיו בקרבות אוויר), ואם תהיו מצוידים בחוות דעתי הצנועה בבואכם לדון בנושא עם חברים ומשפחה, ואולי תעלו גם היבט כזה – הרי שבאתי על שכרי.
 
חודש אחרי כניסתו לתפקיד מפקד חיל האוויר, ואני יושב בחדרי במטה בשעה 07:15, מצלצל הטלפון ומעברו השני נאמר: "רוני בקר טוב, זה דני…" היה זה חלוץ שביקש להתעדכן במספר דברים, והרים טלפון בטבעיות גמורה.זה האיש.  
 
זה האיש שעם כניסתו לתפקיד מפקד חיל האוויר שיחרר את הנהג שלו ונהג לבד (אגב, הוא נוהג כך בד"כ גם היום בתפקידו כרמטכ"ל), 
 
זה האיש שעם כניסתו לתפקיד הפיץ את כתובת המייל שלו בכל חיל האוויר!!!! כל אחד, אבל כל אחד יכול היה לכתוב לו ישירות, ובד"כ (אם לא תמיד) הוא גם ענה ישירות.זה האיש שדלתו תמיד פתוחה לקבל כל אחד , לשמוע ולהקשיב.
 
זה האיש שדיונים אצלו היו תמיד שיחה פתוחה, שבהם סרן הרגיש שהוא יכול בחופשיות להרים את ידו ולהביע את דעתו (עד לשלב הסיכום) – כי התחושה הייתה עניינית, ממוקדת ובונה.
 
זה האיש שהכיר את כל הרמות שעבדו תחתיו בשמות .זה האיש שחברו בו יחדיו יכולות קוגניטיביות מדהימות, אינטליגנציה גבוהה מאוד, מנהיגות וכריזמה, ניהול יוצא מן הכלל – אבל מעל הכול בן אדם!
 
אדם שמעולם לא נתן לבכירותו לפגוע בישירות ובכנות שלו. אדם ללא פסאדה, ישר הוגן והגון ברמה שלא פגשתי הרבה. 
 
באותו יום אומלל התכוון חלוץ לטפל בנושא שדחה זמן רב, וכחלק מרשימת הטלפונים שהיו על שולחן מזכירתו – היא השיגה לו גם את האיש מהבנק. חלוץ הרים את הטלפון, נתן את ההוראה בשנייה וסגר. טעה או לא – לא זו הנקודה. 
 
יש לנו מעט מאוד אנשים ברמה גבוהה כזו במדינת ישראל – בודדים!  אלה הנכסים האנושיים שלנו, ואין בלתם.   יצחק רבין היה אחד מהם, וגם אותו זרק דן מרגלית ב – 1974 בגלל 1000$ בחשבון של אשתו. לקח לנו 20 שנה קריטיות עד שהוא חזר אלינו כראש ממשלה (עד ש"עשב שוטה" הרג אותו).
 
ההרס – אומנותם ואומנותם של העיתונאים הוא מיידי. הבנייה לוקחת שנים רבות מאוד.
אלה רגעים קשים לכולנו, אבל אבדן הפרופורציות והתמונה הכוללת עלולה להיות בלתי נסבלת הפעם.
 
תודה
ל זמנכם
 
רוני
 
כאמור אני מביא את המסר כלשונו,וכול אחד יכול להתייחס אליו  כפי השקפתו וכמידת היכרותו מקרוב או מרחוק של הרמטכ"ל דן חלוץ.
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ירון  ביום 18/08/2006 בשעה 4:23 pm

  כך הוא מכנה את עצמו חא-לוץ

 • המגיה  ביום 18/08/2006 בשעה 4:50 pm

  יש חוק טבע שבכל פוסט שבא לתקן שיבושים יימצאו לא פחות שיבושים מבטקסט המתוקן.
  צבי, נתן אלתרמן, בח', לא אלטרמן.

 • צבי  ביום 18/08/2006 בשעה 5:28 pm

  למגיה ולמתקן.הנה, יש דברים שניתנים לתיקון.כמובן שיש לכבד את שמו של אלתרמן בת' שמלמד על עברות שמו- לאלתר. זאת בשעה שהמקור הוא גרמני "אלטער" זקן. אלטרמן:איש זקן או מכובד וכו'. אשר לחא-לוץ גם כאן רצונו של אדם כבודו.מן הסתם הייתי מוצא מבוא אחר לרשימה. הפנייה של אותו טייס בכיר היא שהביאה אותי לכתוב אותה.תודה למתקניי

 • יוחי.  ביום 19/08/2006 בשעה 12:14 am

  ומי אומר שהפסדנו במלחמה? התקשורת והפעם זאת לא אשמת שוא. הנה נשיא ארה"ב אומר שייקח זמן עד שחיזבאללה יבין שהוא הפסיד במלחמה. נכון שאנו לא ניצחנו במובן הקלאסי כפי שהיינו רגילים. אך זאת לא הייתה מלחמה "קלאסית" העוות והפניקה הם תקשורתיים בעזרת אינטרסנטים גם בליכוד וגם במפלגת העבודה. הרמטכ"ל לא צריך להכין לעצמו בגדים ציוויליים..

 • ח.י  ביום 19/08/2006 בשעה 8:46 pm

  אם לא דן חלוץ, מי אחראי למחדלים במלחמת לבנון- שיקום

 • ח"א  ביום 21/08/2006 בשעה 6:28 am

  אין ספק שאותו רוני הוא מלקק תחת מצוי בחיל האויר כי הרי חלוץ אם יקרא הכתבה ידע במי מדובר. לעניין רבין :מדובר היה בלמעלה מ 20 אלף דולר שמקורם לו ברור ורבין העדיף להתפטר מאשר העניין יחקר עד תום- ומי יודע מה עוד היה מתגלה. לצערינו הוא שב לפוליטיקה וחתם על הנורא שבהסכמים הוא הסכם אוסלו

 • סיגל  ביום 23/08/2006 בשעה 12:54 pm

  לא ברור לי לשם מה הוספת את המכתב שמתרוצץ באינטרנט. אין מידע לגביו וזה הופך את כל המאמר שלך לעוד יותר לא אמין. האם הכותר "עדות מטייס בכיר " הופכת את זה לאמין? מה יותר אמין – הטייס או הבכיר?……….
  לכתוב במכתב –

  "זה האיש שעם כניסתו לתפקיד מפקד חיל האוויר שיחרר את הנהג שלו ונהג לבד (אגב, הוא נוהג כך בד"כ גם היום בתפקידו כרמטכ"ל)"
  SO? זה שהוא נוהג בעצמו [למרות שזה לא ממש כך אבל מילא] הופכת אותו לרמטכ"ל ומקבל החלטות יותר נבון? חכם? מנהיג? כנ"ל לגבי הטענה הבאה:

  "זה האיש שעם כניסתו לתפקיד הפיץ את כתובת המייל שלו בכל חיל האוויר!!!! כל אחד, אבל כל אחד יכול היה לכתוב לו ישירות, ובד"כ (אם לא תמיד) הוא גם ענה ישירות.זה האיש שדלתו תמיד פתוחה לקבל כל אחד , לשמוע ולהקשיב"

  זה איש שמכיר את לבנון 30 שניות מלמעלה.
  זה איש שבחיל האויר יכולים להעריך את יכולתו המקצועית אבל הוא איננו מעריך את פער הידע שיש לו לגבי לוחמה יבשתית.
  זה האיש שבשעת מבחן לא ידע לקבל החלטות או לגרום לדרג המדיני להבין שנדרשת החלטה.
  וכל המאמר בעדו ראוי שיתמך בעובדות ולא ברגשות.
  למרות שגם על עובדות ניתן להתווכח.

 • נירית  ביום 02/09/2006 בשעה 9:36 am

  מסכימה לטענה שאסור לעיתונאים לנהל לנו את המדינה. בזמני כל מי שממוצע הציונים שלו היה מתחת לשמונים לא התקבל לפקולטות הרציניות והלך ללמוד גם עיתונות.
  שהפטפטנים האלה שטיווחו את הצפון ועזרו לחיזבאללה להרוג בנו, כולל החבורה שנהרגה ליד כפר גלעדי, לחסרי האחריות האלה לתת "לנהל" את המדינה? את חיינו?
  ?מה הם תרמו לעם הזה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: