זאת לא גזענות,עמיר פרץ- זה אנכרוניזם


בין אם מתוך סכלות,ובין בשל תסכול,השד העדתי,מקרטע ככול שיהיה,  נסחב החוצה במלקחיים  מן ה"גיני".ספק,אם אלה שגורמים לכך מאמינים בו,וספק רב יותר אם רוב הציבור קונה את הסחורה המשומשת הזאת.זה  לא אומר שאין גזענות בישראל.יש ויש.כאשר בקריית חיים מכים כמעט עד מוות חייל בדואי על שליווה בחורה יהודיה לביתה,זאת לא הגנה על הבית.זאת גזענות.כאשר התלמידים של הרב כהנא המת, מתנכלים לערבים -זאת גזענות.אבל הגזענות,איננה חלק מן  הנורמה הפוליטית המקובלת לפחות בקרב הציבור הרחב,וודאי שהיא נחלת העבר מבחינה סוציו כלכלית, כלומר עדתית.
 
אם נכונים הנתונים שחברי קיבוצים פונים עורף למפלגת העבודה בשל  העובדה שעמיר פרץ עומד בראשה,ואני לא בטוח אם הנתונים נכונים או משקפים אווירה רווחת,כי אז זאת לא גזענות.זה אנכרוניזם.וצר מאוד שכאשר הרעיון הקיבוצי הנשגב נמצא בשפל,הבריחה ממנו היא כמיהה לדור המייסדים,אשר משום מה שמעון פרס אמור לייצג אותו.
 
קיבוצים אשר אמורים  לסמל קולקטיב שדוגל בשוויון,פונים למפלגת "קדימה" -פרוש הדבר שהם נתנו ספר כריתות לאידיאה שהייתה בסיס להקמתם והסיבה לקיומם,והם פסקו להיות גוף שוויוני.יקראו לכך קיבוץ,קהילה,כפר וכינויים דומים הלקוחים מן המילון.המילה קיבוץ אין פרושה קולקטיב,אלא אגודת אנשים שיש רעיון משותף ביניהם.מכיוון שלקולקטיב נתנו שם קיבוץ או קבוצה, השם הזה הפך סינונימי למערכת ערכים שבראשם שוויונות.אם זאת עברה מן העולם, הקיבוץ נושא שם בלבד,קליפה ריקה מתוכן שהיה בו.את מקומה ממלאים שיקולי נדל"ן. זאת כמובן הכללה,ואפילו פרועה משהו.היא מתייחסת אך ורק לנתונים הסטטיסטיים שמוזכרים בעיתונים,ואשר לפיהם חברי קבוצים רבים  לא יצביעו בעד "עבודה" בגלל שעמיר פרץ עומד בראשה,והיו מצביעים בעדה אילו שמעון פרס עמד בראשה. דווקא אנטיתזה מצאנו בפינוי "שומריה" על ידי חברי הקיבוץ למען מפוני "עצמונה"  בחבל עזה.פינוי כואב,שקט, של קיבוצניקים אשר לא קבלו את העזרה אשר מקבלים מפוני "עצמונה" ,אך פינו את המקום,כיאה לאידיאליסטים שממלאים אחר צו השעה,ללא התלהמות ומאבק צעקני.אז הנה יש עוד צדיקים,אלה ואחרים, בתנועה הקיבוצית. עד כאן בהקשר האנכרוניסטי.
 
עם זאת אפשר מאוד שהתקשורת שממלאת תפקיד פעיל מאוד בתהודה המגאפונית, קופצת על כל קריאה של שכווי חריג ,אשר מקקרק,בחצות במקום עם שחר.וכאשר תרנגול קורא בחצות,התקשורת מתייחסת לזה כאל השחר שהפציע.הסקרים התכופים והתהודה שניתנת להם עוד ייכנסו לספר השיאים של גינס.זאת,כפי שכל המסקרים והסוציולוגים יודעים,הנסקרים משיבים על שאלות שיש בהם מצב רוח רגעי.אילו עכשיו הטמפרטורה הייתה יורדת לאפס האם היית לובש מעיל?.אבל כאן לא מדובר בטמפרטורה,אלא בטמפרמנט זמני מאוד,שהוא אינידיקאטיבי לזמן מאוד מוגבל,ובתגובה לאירוע מסוים שחולף.
 
אבל יש עוד שותפים למשבי הרוח.אלה היועצים האסטרטגיים.הם מרטיבים את האצבע ומוציאים אותו לחוש את כוון הרוח.בכך הופכים את המועמד לאיזה דחליל שאמור להפחיד את הציפורים.הציבור לא אוהב את זה.הוא לא אוהב את תשדירי השרות המעושים והמאוסים.הוא מעדיף מועמד אוטנטי.מן הראיונות שנתן עד כה עמיר פרץ התרשמתי שמדובר באדם נבון,מנהיג נחוש,לא בריון עם מגאפון מ"ארץ נהדרת", אלא פוליטיקאי מזן חדש שהגיע לאן שהגיע בכוחות עצמו,בשל כישוריו.יש לו מסר ויש בו תקווה ויש לו סגנון.הוא אדם אינטליגנטי,מכיר את הבעיות לפרטיהם ויש לו משנה סדורה.בקיצור מנהיג שכולם היו צריכים להיות  גאים בכמותו, גם אם לא תומכים בהשקפת עולמו.זאת לא מתוך התנשאות שאנו כאילו נותנים צ'אנס לילד שגדל בעיירת פיתוח.אלא מתוך סיפוק שאנו מתקרבים לדמוקרטיה מתקדמת אשר בה יש שוויון הזדמנויות.זאת בתנאי שהשוויון ימומש הלכה למעשה.ואולי,שמא אין כאן לא גזענות ולא אנכרוניזם אלא פשוט קנאה.תכונה אנושית מאוד.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • נאור  On 13/03/2006 at 8:41 pm

  שוב הידד כפול לצבי גיל

 • עזרא.ב  On 13/03/2006 at 9:50 pm

  כול הכבוד למנהיג זה. הוא ראוי לשבחים שניתנו לו. אני אצביע בעדו.

 • ח.ג.  On 13/03/2006 at 10:15 pm

  בהחלט מזדהה עם צבי גיל נוצר מצב חדש עקב הנסיבות ובכלל הגיע הזמן לעשות הסבה

 • שקדיה  On 14/03/2006 at 12:52 pm

  אלה מאז ומעולם היוו בית גידול לשנאת השונה, להסתגרות ולגזענות.

 • יזהר.ג  On 15/03/2006 at 2:22 pm

  פעם שמעתי דיעה שיוצאי ארצות ערב מעדיפים ראש ממשלה יוצא אירופה מכיוון שהם לא סומכים על איש שלהם.ככה בן גוריון היה אב סמכותי, ככה בגין היה אבא שאפשר לסמוך עליו, ככה ביבי נתניהו,יצחק רבין ואהוד ברק. אף אחד "לא משלנו" אם ככה מדוע יוצאי ערב מצליחים להגיע בכל תחום לפסגה, כלכלי,אמנותי,מדעי,בטחוני ובכל שאר התחומים ואילו לראשות הממשלה הם לא מגיעים?. אני משער שהרבה מן הצועקים על עוני,קיפוח,סל בריאות לא יצביעו למפלגות שדוגלות בהעלאת נושאי הפנים בראש סדר העדיפות אלא יצביעו בעד הבטחוניסטים. ואחר כך שוב יצעקו:פרנסה,לחם,בריאות,עוני. יגיע להם. אני כמי שמוצאו ביוצאי ערב אומר זאת בקול רם. נא לרשום.

 • זיו  On 16/03/2006 at 6:30 pm

  מומלץ מאוד לקרוא את המודעה הגדולה שפרסם- על חשבונו- פרופסור דני גור בעיתון " הארץ " היום יום ה' ה 16 במרץ בהקשר למאמרו של גיל.

 • שלמה ארד  On 23/03/2006 at 5:51 pm

  כן, נכון, אתה צודק, אבל תגיד לי איך בולעים את פואד? למה לא קיבלו גם אותו בקדימה, אני רק רואה אותו ועובר לי החשק ללכת לקלפי… שלמה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: