בחירות חופשיות בהכשר,ברשות הפלשתינאית- האומנם?


                                                                                               
 
מאת:משה זנבר
 
 *( אני שמח לארח באתר את מר משה זנבר,נשיא הכבוד של מרכז הארגונים של ניצולי השואה,ומי שהיה נגיד בנק ישראל)
==========================================================
נצחונו של החמאס בבחירות דמוקרטיות עורר תגובות שונות וביניהן התייחסויות פומביות של נשיאי מדינות. פוטין למשל טען כי אינו רואה יותר כל פסול בקיום מגעים ישירים עם החמאס. הנשיא מובארק מאמין  שעם הזמן גם החמאס יתמתן כפי שעשתה מצרים, אשר איימה לזרוק אותנו לים בראשית שנות ה-50 וכעבור דור אחד חתמה עמנו הסכם שלום.
 
באשר לבחירות דמוקרטיות: הן אינן ערובה לכך שמפלגה שזכתה בבחירות כאלו לא תנהיג במוקדם או במאוחר דיקטטורה. סכנה זו מוחשית לגבי מפלגות בעלות "השראה אלוהית". הן נוטות לאמץ את הסיסמה הפסולה והמסוכנת  לפיה "המטרה מקדשת את האמצעים". אבל מי קובע את המטרות?! ומי מתיר להשתמש באמצעים הבלתי מוסריים ביותר למען השגת אותן המטרות המקדשות ? הדיקטאטור, יהיה כינויו "פירר"  "דוצ'ה", "שמש העמים" או כל תואר  עליון או אלוהי .
 
רודנים מגיעים לשלטון בדרך כלל באמצעות כוח הזרוע, צבאי או אחר, בסיוע חבר מרעים מסור.אך יש גם דוגמאות ידועות שבהן השלטון הדיקטטורי מתבסס לאחר בחירות דמוקרטיות-חופשיות כביטוי,כביכול, לרצון העם. כך עלתה לשלטון המפלגה הנציונאל-סוציאליסטית של היטלר. מי שמעוניין לצפות במראות של  עצרת הניצחון שנערכה ע"י היטלר ב-1933 יוכל לבקר במוזיאון השואה החדש ב"יד ושם" ויראה את היטלר הנואם בלהט של לשונות אש לפני ההמונים המשולהבים שמספרם הגיע למאות אלפים. הוא גם ייווכח כיצד התפתחו הדברים בהמשך. כיצד שונתה שבועת האמונים של הצבא הגרמני מאמון למדינה לאמונה במפלגה הנאצית, או שבועת האמונים של השופטים הלאומניים ל"פירר", כעבור 4 שנים כבר לא היה צורך בבחירות חופשיות. עקרונות המפלגה הנאצית הפכו למטרות המדינה שלמענו מותר היה לרמוס כל עקרון, כל נורמה ציבורית או אנושית, אף שאלה היו מקודשים  בעבר. כך מ"לא תרצח" הגיעו ל"מטרה הסופית" – חיסול העם היהודי. הביצוע אחר כך היה יעיל ויסודי שרק משטר דיקטטורי מסוגל להוציאו אל הפועל. כך הושמדו 6 מיליון מבני עמנו.
 
גם החמאס אינו מסתיר את מטרתו לגבי רצח ישראלים וחיסול מדינת ישראל, בשלבים,כפי שהוא מצהיר.עדות ראשונה לכך מצאנו כאשר הפרלמנט החדש הפך על פיהם חוקים שחוקקו על ידי הפרלמנט הקודם. השוני העיקרי והקובע שהתרחש מאז תקופת היטלר ועד היום הוא תקומתה של מדינת ישראל – מדינה חזקה ודמוקרטית. עובדה בסיסית זו לא תשנה בהכרח את מטרת חחמאס, אבל תשפיע על האמצעים  שלו ועל יעדיו לטווח הקצר
 
מנהיגים כמו מובארק טוענים שצריך לתת סיכוי לחמאס וכי עם הזמן גישתו תשתנה לטובה. הרי מצרים, כפי שאמר בריאיון לערוץ 1, אף היא איימה לזרוק אותנו לים בראשית שנות ה-50 ובכל זאת כעבור דור אחד בלבד חתמה עמנו הסכם שלום בר-קיימא. מובארק רק שכח לציין כי בין איומי שנות ה-50 ועד הסכם השלום נחלה מצרים שלוש מפלות במלחמותיה עמנו ב-1956,  ב-1967, וב-1973.  נכון שאפילו עם ערפאת ופתח השתפרו היחסים לאין שעור במשך הזמן. ברם, מצרים ופתח לא ייצגו תנועות משיחיות קנאיות.
 
צ'מברלין, ראש ממשלת אנגליה לפני מלחמת העולם השנייה, האמין אף הוא בהידברות עם השלטון הנאצי ונסע לברלין בהפגנת מחווה להיטלר, ניסה ונכשל. לעומתו צ'רצ'יל העריך נכונה את אופיו של המשטר של היטלר. השאר כתוב בדפי ההיסטוריה.פוטין, מובארק ומנהיגים אחרים היו מסייעים יותר לתהליך השלום באזורינו לו היו דורשים מראשי החמאס בראש ובראשונה הצהרה ברורה ונחרצת לפיה הם מתחייבים לשנות את יעדם המוצהר בדבר גרוש העם היהודי מארצו, הכרה במדינת ישראל והפסקת פעולות טרור.
.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • מ.ח  On 08/03/2006 at 12:29 pm

  חשוב מאוד שהמאמר נכתב בידי מי שעומד בראש הארגונים של נצולי שואה. הניצולים למדו זאת על בשרם

 • נחמה  On 08/03/2006 at 5:58 pm

  מאמר חשוב ומשכיל. אין מורה כהיסטוריה.

 • משקיף  On 09/03/2006 at 10:42 am

  אין ספק שכניצול שואה ההתרעה באה בשל ניסיון אישי ולא רק היסטורי. חבל שהוא לא נכתב כאשר הרוסים הודיעו שהם מתכוונים להכשיר את השרץ. אבל טוב מאוחד מאשר בכלל לא להגיב. אגב, לקח לרוסופילים שבקבנו. רוסיה חוזרת לאימפריאליזם צבוע. מקבלים את החמאס ופוטין מצלמל לאולמרט שהכל בסדר

 • ג'ורג'  On 11/03/2006 at 7:17 pm

  רמז דק מאוד לציבור יוצאי רוסיה אשר משום מה מאמינים בפוטין ובכל המנהיגים שמאמינים בו ובמעמדו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: