כבוד הנשיא


 
 לנשיא הראשון של מדינת ישראל ,הפרופסור חיים וייצמן ,מיוחסת האמירה כי "המקום היחידי שנשיא ישראל יכול לתחוב אליו את אפו זאת הממחטה".וייצמן,חכם וציניקן,קצת הפריז כמובן,אך הוא נתן ביטוי ציורי מאוד מה הנשיא לא יכול לעשות. תפקיד הנשיא בישראל הוא ייצוגי בעיקרו.אולם לא רק.הנשיא ממלא תפקיד מכריע בנושא חנינה.הנשיא הוא שמטיל על אישיות פוליטית להרכיב ממשלה.והנשיא יכול גם להתערב,כפי שהוא עשה כן בנובמבר 2004 ,בנושא קיום בחירות מוקדמות.הנשיא מקבל את כתבי ההאמה של נציגים דיפלומטיים ויש עוד תפקידים שמחייבים את חתימת הנשיא או את אישורו.
 
נשיא המדינה ה- 9 ,משה קצב הוא אדם אהוד.דבריו בכל התפקידים שהוא מילא ,בנחת נשמעו.הוא ג'נטלמן במלוא מובן המילה הזאת ואוזנו קשובה לבעיות של ציבור או של יחידים.אולם בעוד שנשיאים לפניו,למעט אולי עזר וייצמן,אחיינו של הנשיא חיים וייצמן,חסכו בהתבטאויות מדיניות או הצהרות בנושאים שונים,הנשיא קצב מרבה בהם.
 
בחרתי אוסף מקרי קטן מהתבטאויות של נשיא המדינה בזמן קצר כפי שהובאו בכלי התקשורת השונים.
 
בנושאים מדיניים:מגנה את הפגיעה בכוחות הביטחון(בעמונה) אך משטרת ישראל צריכה גם לתת הסבר לשימוש בסוסים ואלות.בעמונה נחצו קוים אדומים.קריאה להשלים את גדר ההפרדה.משבח את ישום  תוכנית ההתנתקות מעזה.אחרי ההיפרדות מעזה יש לדון עם הפלשתינאים בהסכמי קבע.
בנושאי חברה וכלכלה:הצמיחה לא מסייעת לעניים.תגובה לדו"ח על העוני.נכשלנו בחינוך הדור הצעיר.החילוניים הם בבחינת תינוקות שנשבו.מצדד בהגברת הבקרה על הרשות השופטת.על זקן המקובלים,הרב כדורי(שהלך לעולמו) :זקן המקובלים יהיה חסר לעם ישראל. 
 
אני משער שאם אני מזדהה עם חלק מן הדברים שהשמיע הנשיא יש כאלה שמזדהים עם התבטאויות אחרות של הנשיא וכי בסך הכול הוא מבטא איזה קונצנזוס במגוון של נושאים.אולם לי יש שני סייגים להודעות התכופות של הנשיא.אחד.הגזמה בהתבטאויות פומביות של כול אחד,פוליטיקאי ובראש וראשונה הנשיא,היא בגדר של פיחות, של היצף.מכאן נגזר הסייג השני.חשוב שהתבטאות הנשיא תהיה ברת משקל,אם אכן הנשיא מבקש להפגין שנושא מסוים או סוגיה הם חשובים עד כדי כך שהנשיא רואה לנכון להביע את דעתו ברבים. אני לא מציע שהנשיא יצפה על המצב ממגדל שן.עם זאת,כאשר הוא מוצא לנכון להשמיע את דעתו בפומבי,ראוי שזאת תיחשב התערבות ייחודית,בבחינת הגיעו מים עד נפש או רפש.
 
העובדה שהתקשורת, אפילו בימינו, מפרסמת הודעות שיוצאות מבית הנשיא אינה משתמעת בהכרח שהיא עושה זאת בשל החשיבות שהיא מייחסת להן,אלא, אני מניח,בעיקר,בשל הכבוד למוסד הנשיאות.זה אשראי שאסור לבזבז אותו.- כבוד הנשיא.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • רנית  ביום 09/02/2006 בשעה 12:22 am

    נדמה לי שמוסד הנשיאות עבר מקיצוניות אחת לשנייה- מהעדר התייחסות מוחלטת לאירועים שונים לריבוי הצהרות.הנטייה הראשונה הייתה מוגזמת וזאת האחרונה מוגזמת לא פחות.

  • קרול  ביום 09/02/2006 בשעה 2:50 pm

    אתמול הוסיף נשיא המדינה עוד אבן לפירמידה של ההתבטאויות הפומביות שלו. לאחר פגישה עם ראש השב"כ, הביע הנשיא קצב,על פי הפרסומים, תמיכה בחיסולים הממוקדים.גם אני תומך,אבל אני לא הנשיא. כנראה שיצר הפירסום שלו גובר על האיפוק שמתחייב.

  • אקו  ביום 12/02/2006 בשעה 9:51 pm

    אם לא היה די בדוגמאות שהוזכרו בא גם "מבט שני" שמוקדש לנשיא המדינה. הנשיא רודף פרסומת- פשוטו כמשמעו. הצנוע הידוע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: