ההפחדה היא לוחמה פסיכולגית,שהיא חלק ממלחמה ומטרור


 
היה לי ויכוח לוהט בימים אלה עם בן משפחה אשר מצדד באופן נמרץ במדיניות ההינתקות של שרון,אך נמנה עם אלה שחרדים מאוד למה שעלול לקרות לנו בפנים, אם וכאשר ההינתקות תתבצע.להערכתי הוא נמנה עם קבוצה לא קטנה בציבור שכבר נפלו קרבן למסע האיומים של מתנחלי יש"ע והסביבה הציבורית הקלריקאלית- לאומנית שעוטפת אותם.
 
פרשנים צבאיים,מומחים לפסיכולוגיה חברתית,ומנתחי אסטרטגיה של פעילות טרוריסטית מזמן הגיעו למסקנה כי הטרור בצד היותו מסוכן לעצמו,כפי  שהעולם ראה וחווה ב- 11 בספטמבר, הוא מסוכן לא פחות בפן הפסיכולוגי שלו.לוחמה פסיכולוגית היא חלק אינטגראלי במלחמה ,ואפשר הפן הקרדינאלי במערכת טרור.ככל שפעולת טרור מתמשכת וחשופה לתקשורת (שהיא היא המוליכה העיקרית של המסר)ובאמצעותה לציבור הצופים,ככה המסר מצד יוזמי הטרור חד יותר.מכיוון שתוך כדי הפעילות עצמה(כמו החזקת בני ערובה,אינתיפאדה, ירי טילים  וכיו"ב מעשים  עוינים)הטרוריסטים והמטרה שלהם זוכים לתהודה שהיא לא רק ערך מוסף אלא ערך העומד בפני עצמו לעתים עד כדי הצדקת הטרור בידי חוגים מסוימים או לחץ ציבורי להיכנע לתכתיב הטרוריסטי.
 
אחד מחלוצי הל"פ היה וויליאם דונובן (Wild Bill ) אבי המודיעין האמריקני אשר במסגרת ה-OSS -Office of Strategic Services הקים   לאחר התבוסה האמריקנית ב"פרל הארבור", יחידה ללוחמה פסיכולוגית אשר פעלה בזירות אסיה ואירופה.יחידה זאת הייתה מורכבת ממגוון של אנשים בעלי מקצועות וכישורים שונים,הצטיינה בחזית זאת של תעמולה מלחמתית.אצלנו בראש וועדת הל"פ של הצבא(בשנות ה-70 )שאני נמניתי עם חבריה במסגרת המילואים,עמד אלוף(מיל) חיים הרצוג,לימים נשיא המדינה,קצין בכיר במודיעין הבריטי במלחמת העולם השנייה, ובמסגרת תפקידיו הבכירים בצה"ל כהן,בין היתר, כראש אמ"ן.
 
ה"ל"פ (לוחמה פסיכולוגית) אינו בהכרח פועל יוצא מפעילות טרוריסטית ממש.לפעמים כוונתו להיות תלוי מעל לראשינו כחרב דמוקלס כמו איום של "מלחמת אזרחים", "מלחמת אחים""שפיכות דמים" ודומיהם שלקוחים מילקוט של משנה סדורה של הויג'ילנטים מקרב המתנחלים.אלא שלוחמה פסיכולוגית כזאת,עד כמה שהיא יעילה,(ושמענו את ההתבטאות, האומללה, של מפכ"ל המשטרה משה קראדי, איש ותפקיד שאמורים לסכות בנו ביטחון,כי התנגדות תקיפה מצד המתנחלים עלולה לסכן את הנסיגה מעזה)והיא פועלת על חלקים שונים של הציבור,היא גם חרב פיפיות.
 
היא מעוררת זעם בקרב הציבור בעיקר כאשר הוא שומע שמיעוט שבמיעוט מקרב העם מדבר על המרדה ודווקא בשם נורמות של  משטר דמוקרטי.אם אלה חסידיו של משטר דמוקרטי,רבים יגיעו למסקנה,שראוי להחליף אותו.אחרים יגיעו למסקנה שצריך לעקור את השורש הרע הזה שפורה ראש ולענה בעודו באיבו.לא לחכות עד שיצמח וירעיל את הסביבה.גם אלה שראו בתותח שירה על "אלטלנה" תותח לא קדוש  ובפרוק הפלמ"ח דבר נורא ומסוכן,יגיעו למסקנה שאלמלא פרוק הפלמ"ח ואצ"ל,על ידי בן גוריון,כולל חיסול אניית הנשק אלטלנה, היו לנו כאן צבאות כמו בלבנון או באפגניסטן.

 

וולינגטון:לא לפחד

ארתור וולסלי- הדוכס מוולינגטון,שניצח את נפוליון בקרב ווטרלו ב- 1815- אמר:"הדבר היחיד שמפחיד אותי זה הפחד עצמו" ועל המנטרה הזאת חזר הנשיא ג'והן קנדי בנאום הכתרה שלו.let us not fear but fear itself .מתנחלי יש"ע  מהלכים עלינו אימים.שיהלכו.אולם מרגע שהם ייהפכו לפורקי עול הנורמות הדמוקרטיות החוקיות ובהתאם למידת החומרה שלהם ,יש לנהוג כלפיהם כמורדים או כפושעים,ללא כל היסוס או עכבות מוסר.שימוש בסמלי שואה (כמו טלאי מגן הדוד) הוכיח עד היכן האנשים הללו מוכנים ללכת ולהוביל אחריהם את העם לתהום."שנית מצדה לא תיפול".היא לא קיימת.היא נפלה פעם אחת בגלל אבותיהם הרוחניים של אנשי יש"ע, אשר בהרג העצמי שלהם העמידו בצל את גבורתם במערכה נגד הרומאים.מי שרוצה להתאבד(זאת עבירה דאורייתא) שיעשה זאת לבד,ולא יגרור אחריו את העם. מה שלעם דרוש כרגע ועוד יותר למנהיגיו הוא קור רוח והעדר פחד.זו האמצעי היעיל ביותר כנגד המפחידים.

 

 

 

 

 

 

 

בהיסטוריה האנושית מסעי הפחדה היה בהם להכניע לא רק קהל מסויים אלא מדינות שלמות,מבלי שהכוחות שמנהלים את המסע יצטרכו להשתמש באלמנטים קיצוניים יותר.אנו רק בראשיתו של תהליך,ומי שחושב(כולל אלה שהגו את רעיון ההינתקות החד צדדית)  את היציאה מעזה כצעד בודד ,משלה את עצמו ומשלה אחרים.משום כך גם אם בסופו של דבר ההינתקות תעבור ללא שפיכות דמים, מסע ההפחדה שמתנהל עכשיו,הוא בסך הכל יריית פתיחה של מה"שעלול לקרות"אם נגיע לשלב הבא של הנסיגה מיהודה ושומרון.כלומר ההפחדה היא לטווח הקצר ולטווח הארוך.

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דוד  ביום 23/12/2004 בשעה 1:24 pm

  ג'ון קנדי אם זכרוני אינו מטעה אותי אמר בנאום ההכתרה שלו 'אל תשאל מה ארצך יכולה לעשות עבורך אלא מה אתה יכול לעשות עבור ארצך'. היה זה פרנקלין דלאנו רוזבלט שאמר 'אין לנו אלא לפחד מפני הפחד עצמו'. האם אתה בטוח בעניין המקור הראשוני, קרב ווטרלו? אני זוכר ראיון שנתן השחקן דונלד סאתרלנד על בימת הסרט 1900 של ברטולוצ'י, ושם סיפר כי ברגע של אלתור בצילומי סצנה, זעק אל ההמונים 'אין לכם אלא לפחד מפני הפחד עצמו', ואז הבין שהוא לא יכול לצטט אמירה מפורסמת שתיאמר רק כעבור כמה עשרות שנים, והקטע ירד. מה אתה אומר?

 • צבי  ביום 23/12/2004 בשעה 4:11 pm

  לדוד.שני הפרטים נכונים ובדוקים.

 • נאור  ביום 25/12/2004 בשעה 1:36 pm

  לדעתי התוספת של צבי גיל בדבר "ההפחדה" לטווח ארוך,היא סבירה יותר.להערכתי אנשי יש"ע ברובם הגיעו להכרה כי ההינתקות מעזה היא כמעט עובדה מוגמרת שזוכה לתמיכה ציבורית רחבה.משום כך מערכת ההפחדה מכוונת כבר עכשיו כנגד מה שעלול לקרות כאשר יגיע השלב הבא והקונצנסוס לגביו יהיה קטן יותר,ובממשלה עצמה תהיה התנגדות רחבה יותר.

 • רפי גטניו  ביום 25/12/2004 בשעה 5:17 pm

  תיקון בעניין קראדי.
  בראיון צהריים לרשת ב' בו ביום, ניסה קראדי לתקן את הרושם שיצרו דבריו בבקר. הוא גם הבין כנראה כי גישה כזאת היא בלתי נסבלת מאדם במעמדו ותפקידו.

  והיא הנותנת. מסעות הההפחדה של המתנחלים מתגלות כהצלחה. גם הרמטכ"ל הודיע ש"הוא מודאג". אנשים שתפקידם לעשות שוקעים בהערכות מצב במקום לבצע את תפקידם.

  התנהגות זו נובעת מחוסר נחישותה של ממשלת ישראל לממש את החלטותיה היא כמו פינוי המאחזים הבלתי חוקיים.

  היא גם נובעת מחוסר נכונותו של היועמ"ש להשתמש בכלים הקיימים על מנת להחיל את שלטון החוק.

  מול חולשתו של השלטון, עומד גוף מאורגן שבאופן קר ומחושב מתכנן את מהלכיו. אני בהחלט מסכים איתך שההפחדה היא אחד הכלים המרכזיים שלו.
  לגבי מידת הצלחתו, ימים יגידו.

  בברכה רפי

 • NDHC  ביום 26/12/2004 בשעה 11:30 am

  צודק רפי כי החממה אשר בה צומחים האיומים מקורה בהעדר תגובה נמרצת ונחרצת מצד אלא שאמורים לדאוג לאכיפת החוק:הזרוע המשפטית,ואלה שאמורים לאכוף אותו בפועל,צה"ל והמשטרה.מעולם לא שמענו כל כך הרבה ברבורים מצד מפקדים שכל משימתם היא לא לדבר אלא לעשות,והם אכן עושים….רושם רע.

 • שלמה ארד  ביום 03/01/2005 בשעה 11:54 am

  רבותיי, ההיסטוריה חוזרת אצלנו כל אלף, או אלפיים שנה. מסע ההפחדה הזה מזכיר לי יותר מדי את מסעי ההפחדה של הסיקיריקים שהצליחו להפחיד את העם ולהרגיז את טיטוס עד שהטיל את כל כובד משקלו נגד החוצפה היהודית שקראה תיגר על העולם כולו. אלא שהפעם, נקווה, לא נצטרך לצאת לגלות עם מנורת זהב על השכם ונוער הגבעות (נוער הזוועות) לא יפחידנו, כי הפעם, למזלנו יש קצת שפיות בראשינו ואנשי קריית ארבע לא יצליחו לגרור אותנו לחורבן עם רגשי הלאומנות המוטרפים שלהם ומסעי ההפחדה שלהם, כולל תמונות זוועה של "גירוש יהודים".

 • נאור  ביום 03/01/2005 בשעה 10:17 pm

  ההפחדה יש לה דינמיקה משלה.ככל שהעניין נסחב,ככה האפקט שלה גדל,והמפחידים,מרוצים מן ה"מגאפון" הם מגבירים את העוצמה שללא ספק יש לה השפעה על הציבור.מכאן שההפחדה היא בת ברית נאמנה של העדר מעשים נמרצים ומהר.רק הם יכולים לנפץ את הבלון כאשר הוא עדיין בהישג.אחרת הוא יהיה גבוה מדי מכדי להגיע אליו ואז מי יודע אולי כמזל"ט הוא עוד עלול להפציץ.

 • מישהו שמבין.  ביום 18/01/2006 בשעה 8:10 pm

  מה הקשר בין לוחמה פסיכולוגית בחזית האוקיאנוס במלחמת העולם השניה למתנחלים??? מה הקשר בין לא לפחד מהפחד ללוחמה פסיכולוגית???
  מה הקשר בין הרצוג להתנחלויות??
  אם הכותב היה בצוות הל"פ, די ברור למה הל"פ נראה כך….

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: