עוני ומשפחות "ברוכות ילדים"


 
עוני הוא עוני ,הוא עוני ואין זה משנה אם הוא יחסי או מוחלט."סווטו" היא שכונה ליד יוהנסבורג בדרום אפריקה ולא ליד "פורט או פרנס" בירת האיטי.עוני הוא קללה שרובצת על אלה שבקרבם הוא נמצא, והוא פגע ובזיון לחברה שבה הוא מקונן.הוא זועק בשבעים לשון.מי שלא שומע את הזעקה הוא ערל לב,הוא אטום.
 
יחד עם זאת החשיפה הרב שנתית של מצב העוני בישראל,היא כמובן כותרת זועקת ומאפשרת לכל  מי שמופיע,בכנות או בזהות גנובה,להצביע על ה"אשם".את השאר עושה התקשורת שהיא תמיד רעבה לכותרות,ובייחוד כאשר המדינה נהנית משקט  בטחוני יחסי.שכן,אילו חלילה היה אירוע פיגוע,העוני היה מושלך לעמודים האחרונים.
 
הסיבות לעוני הן רבות,מהם אבטלה נסיבתית ,אבטלה כרונית,העדר יכולת לעבוד,העדר מקומות עבודה זמינים ,חולי  וכיו"ב,כולן סיבות אובייקטיביות.אבל ישנה גם סיבה סובייקטיבית והיא משפחות מרובות ילדים שאינן מסוגלות לתת לילד מה שמגיע לו ,ובראש וראשונה מזון לקיומו, שלא לדבר על חינוך ראוי והאפשרות להתקיים בכבוד.
 
אצלנו עד עצם היום הזה עדיין שריר וקיים המונח משפחות "ברוכות ילדים" לקוחות מן התקופה הבן- גוריונית הראשונה אשר הטיפה לריבוי לידות כדי שעם ישראל הקטן יגדל.באחרונה מופיע המונח בהצעת חוק – "סיוע למשפחות ברוכות  ילדים התש"ס"(2000 ).אין למונח הזה שום יסוד לא במילונים ולא במקורות.ב"אבן שושן" יש הרבה שמות תואר ל"ברוך"( כמו ברוך כשרון) אבל אין "ברוך ילדים".ב"מקרא" ("דברים" ז' י"ג) נאמר ו"ברך פרי בטנך" אך מוסיף ,כאילו להצמיד לזה  "פרי אדמתך דגנך,תירושך ויצהרך".כאילו הכתוב בא לרמוז רמיזה גסה מאוד.כמו שאין לחם חינם,אין לידה חינם.שלא לדבר על  ברכת "ההבדלה" במוצ"ש :"זרעינו וכספינו ירבה כחול….." ילדים עולים כסף.לידה צמודה לאינדקס של קיום.אם אינך יכול לקיים נפש בישראל מוטב לך שלא תביאו לעולם.
 
משום כך אין זה מקרה שירושלים מככבת בראש הערים העניות.בירושלים חיים משפחות חרדיות
ומשפחות מוסלמיות אשר שעור הילודה שלהם הוא פי שניים ואף פי שלושה מאשר הממוצע אצל היהודים החילוניים והמסורתיים כאחת,מכל העדות, שעומד על 2.3%
.מדובר בעשרות אלפי משפחות.אפילו במדינות כמו מצרים המוסלמית ישנו מסה חינוכי מתוכנן לצריבת התודעה של היקף הילודה והקשר לעוני.
 
משום כך עם כל הטענות שקיימות נגד האוצר והשר שלו (וגם אני בין אלה שבוחלים בת'אטשריזם כאידיאולוגיה) יש להפנות חלק מהן לחברה עצמה שבקרבה מקונן העוני ולפוליטיקאים שמנסים לעשות מזה הון פוליטי.אני מתכוון אך ורק להיבט זה של העוני והוא ילודה בלתי מבוקרת.זה לעצמו אין בו כדי לפתור את הבעיה כולה אך הוא יכול להיות גורם מסייע למיגור העוני .בעיתון הארץ( מיום 24.11.2004) מופיעה תמונה של אם בת 35 שהגיעה עם 6 מילדיה ל"כיכר הלחם" מול האוצר לאחר שפונתה מדירתה.זה כואב לכל מי שרואה את התמונה.אבל החברה צריכה לעודד משפחות להיות מודעות לפן הזה של עוני, ככה שבבוא היום הילדים יהיו באמת לברכה ולא למצוקה,לתסכול  ולכאב,לחברה בכלל ולמשפחה בפרט.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • נופר  On 27/11/2004 at 10:05 pm

  צודק. נמאס מהילדים הערבים והחרדים שזוללים לי את המס הכנסה שאני משלמת. שילכו לעבוד, שיפסיקו להביא ילדים. חוסר אחריות מגעיל להביא ילדים ואחרי זה לזרוק אותם עלינו שנשלם כי הם מסכנים.
  וחוץ מזה הרבה מהם עובדים בצד ולא משלמים גרוש מיסים.

 • דנה  On 28/11/2004 at 1:28 am

  אולם, אין לשפוט אדם עד שתגיע למקומו ולכן כשאשה מגיעה עם ששת ילדיה לכיכר הלחם מול האוצר הדבר הראשון שעליו אני חושבת הוא איך לסייע לנפש האומללה הזו היות ולי יש ותודה לאל אצלי הכל בסדר.
  מבחינתי החיים הם גלגל ענק אי אפשר לדעת מה ילד יום גם אם חשבון הבנק שלי מרופד לשלושים השנים הבאות…
  בסופו של דבר, אם לא ניתן ונחלוק משהו מאיתנו עם הסובבים אותנו לעולם לא נקבל מאומה, כדרכה המופלאה של הקארמה.
  ובתור יהודיה אני מאמינה שכל עם ישראל ערבים זה לזה ותודה לאל על האחווה הנהדרת הזו.

 • ליאור  On 28/11/2004 at 2:28 am

  האומנם אי אפשר לדעת מה ילד יום?

  אם אישה מתחתנת בגיל 19 במקום ללכת לאוניברסיטה או לרכוש מקצוע, היא עושה 6 ילדים עד גיל 35 ומבלה את כל השנים בגידולם. די קל לדעת מה ילד יום, ברוב המקרים הילדים שלה יהיו ילדים עניים.

  החיים הם אכן גלגל ענק, לכן המדינה צריכה לעזור למי שמצא את עצמו למטה ואינו יכול לעזור לעצמו, הנכים והזקנים, אנשים שהיו מסתדרים לו רק היו להם הכוחות כמונו. אותה אישה לא מצאה את עצמה פיתאום למטה, היא פשוט חיכתה שהגלגל יגיע לשיא הגובה ואז החליטה לקפוץ ממנו קפיצת ראש ולהתרסק על הקרקע.

 • עומרון  On 28/11/2004 at 5:05 pm

  הרי המדינה היא זו שמעודדת את בריכות הילדים הזו…
  המדינה שמדורגת במקום הראשון בעולם בתקציבים המוענקים לטיפולי פוריות. בסכומי הכסף הלא פורפורצינליים הניתנים למשפחות מרובות ילדים.
  אי אפשר שהמדינה תעודד בפועל (בהקצאות כספיות) ריבוי ילדים במשפחה וגם להלין על התוצאה ולהצביע על האזרחים כאשמים.

  ניתן לקצץ בקצבאות למשפחות מרובות ילדים (ולתגבר את הקצבאות המגוכחות למשפחות מעוטות ילדים).

  ודנה – מה עניין שמיטה להר סיני? כשאומרים מה יילד יום מתכוונים לאירועים לא צפויים. עד כמה לא צפוי זה הריון אם המדינה מסבסדת אמצעי מניעה?
  לא מדובר בדיון על תקציבי בריאות או הבטחת הכנסה – באלה באמת לא ניתן לדעת בוודאות כי מצבך מחר יהיה טוב כהיום. אך הריון? את לוקחת על עצמך להביא לעולם כמות של ילדים שמחייבת הוצאת משאבים מסוימים – קחי אחריות על הבחירה.

  צריך להפריד בין מי שהגיע לכיכר הלחם כי אין לו עבודה למי שנמצא מתחת לקו העוני כיוון שעל מנת להחזיק משפחה בת 8 נפשות צריך הכנסה בגובה 3 פעמים השכר הממוצע במשק.

 • עידו  On 28/11/2004 at 9:47 pm

  ילדים זה העתיד. חברה המתעצלת להביא ילדים לעולם משיקולי נוחות ורמת חיים סופה להצטמק, להזדקן ובסופו של דבר להעלם מן העולם. כולם צועקים על הבעיה הדמוגרפית, אבל את אלה שמוכנים לחיות יותר בצמצום ולפתור אותה, רוצים להרעיב. הרבה יותר קל להסתגר בגטו הקטנטן שלנו, לקנות עוד וילה וולוו, וכשהערבים בלוד יהיו הרוב, ובעכו, ובחיפה ובגליל, פשוט נעבור כולם לגור בעזריאלי.

 • ליאור  On 28/11/2004 at 10:38 pm

  לשימחתי אין אפליה בחלוקת קיצבאות, גם הערבים וגם היהודים מקבלים את אותו התמריץ מהממשלה להמשיך ולהוליד ילדים בלי חשבון. למעשה המפלגות החרדיות וחלק מהחכ"ים הערבים גם עוסקות בפעילות פרלמנטרית משותפת בנושא. הטיעונים שלך לגבי הדגמוגרפיה אינם רלבנטים כי הלכה למעשה הממשלה מעודדת גם את ערביי חיפה והגליל ללדת בלי חשבון.

  מאידך, יש הרבה ערבים שכבר לא מולידים המוני ילדים, כמו יהודים חילונים הם מעוניינים לחיות ברווחה ולא בדלות.
  הם בוחרים לנהוג באחריות, אני מניח שאותם ילדים יוכלו להשתלב ביתר קלות בחברה הדמוקרטית והמודרנית.

 • ליאורה  On 29/11/2004 at 12:44 am

  מה ילד יום מתיחס לאלף ואחת סיבות בעטיין אנשים נופלים למצוקות כגון מוות של בן הזוג, נכויות למיניהן, מחלות שהודות לסל הבריאות אין באפשרותם של התושבים לממן רפואה שלמה לעצמם והרשימה עודנה ארוכה.
  כמה פעמים שמעת את הסיפור על אב או אם שחלו בסרטן והיו צריכים לממן לעצמם טיפול ארוך מסורבל ויקר כגון רכישת מח עצם או השתלות למיניהן ובסופו של דבר המוות היה בלתי נמנע
  כך אנשים מגיעים לפת לחם!

  קצת מחשבה

 • עומרון  On 29/11/2004 at 11:52 am

  אני כתבתי:
  "צריך להפריד בין מי שהגיע לכיכר הלחם כי אין לו עבודה למי שנמצא מתחת לקו העוני כיוון שעל מנת להחזיק משפחה בת 8 נפשות צריך הכנסה בגובה 3 פעמים השכר הממוצע במשק."

  מי שהגיע לפת לחם כתוצאה ממצוקה שאינה בשליטתו אכן בבעיה וצריך לסייע לו.
  אך מי שהוליד 6 ילדים ואינו מסוגל לתמוך בהם למרות שאין כל מצוקה חיצונית סבירה (שכר לא גבוה דיו אינו נחשב כזה) אינו צריך סיוע

 • פרשן  On 30/11/2004 at 12:56 pm

  נראה לי שאפשר להוסיף לרשימה של צבי גיל עוד אמירה קולעת:

  איזה הוא חכם – הרואה את הנולד" ואם לנולד אין סיכויים טובים בחייו מוטב שלא להזמינו להצטרף אל עולמנו.

 • נאור  On 01/12/2004 at 8:12 pm

  והנה באה ממשלתו של שרון,ושר אוצרו,ביבי נתניהו, אשר כל הזמן מדבר על המסכן הקטן שצריך לשאת על גבו את כבד המשקל ובהינף יד מעניק ל"יהדות התורה" ברוכת הישיבות ןהפיות 290 מיליון.זאת רק כדי ששינוי תברח,העבודה לא תצטרף,ש"ס תבוא במקומם ואז התקציב יהיה כשר למהדרין.
  ככה מנהלים את כתרילבקה ולא מדינה שמתימרת להיות מתקדמת.

 • לכל עם ישראל  On 12/04/2005 at 4:07 pm

  לכולם בלי יוצה מן הכלל חילוני חרדי היהדות נשדדת מאיתנו בכך שאנו מבתרים על משהוא שקיבלנו בזכות צדיקים.
  ואתם מה מבקשים שלא יהיה מבקש רחמים אז תותרו על ה' והוא יוותר אליכם ולכם לא יהיה מושיע. לכל דורשי שלום ישראל חיזקו והצליחו לבוא המשיח כי הגיהנום בה מהראש.
  הגוף לא מקבל ויטמין חיים.
  לפחות אנשי האלוהים מגבשים 10 למנייןכל השבוע.
  ומה אתם מגבשים 1 לשבוע פו כמה שיעימום.
  חבדו את מה שאתם לא מסוגלים ואחרים במקומכם שומרים על חגיך.
  אבל חברי לא להפציץ בילדים בגלל המניע כלכלי אני בין ישראל ירא שמיים וחילוני סלחו לי ברקס ללחוץ בכל הכוח על הבלמים נלנלה קשה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: